Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szczyt Chiny-Bliski Wschód stwierdza, że ​​„Izrael dąży do położenia kresu obecności Palestyńczyków” |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Szczyt Chiny-Bliski Wschód stwierdza, że ​​„Izrael dąży do położenia kresu obecności Palestyńczyków” | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Oświadczenia palestyńskiego ministra spraw zagranicznych Riyada Al-Maliki pojawiły się podczas spotkania w Pekinie w celu omówienia rozwiązań pozwalających zakończyć wojnę.

Minister spraw zagranicznych Palestyny ​​powiedział, że Izrael stara się położyć kres obecności narodu palestyńskiego na swojej „historycznej ziemi”.

Oświadczenia Riyada Al-Maliki pojawiły się w poniedziałek w Pekinie, gdy dyplomaci z krajów arabskich i krajów z większością muzułmańską spotkali się ze swoimi chińskimi odpowiednikami.

Pekin przyjmuje delegację ministrów spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Indonezji, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Jordanii na rozmowy mające na celu znalezienie rozwiązania kończącego wojnę w Strefie Gazy.

Szczyt, podczas którego Chiny zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz „przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie”, jest postrzegany jako część wysiłków Pekinu na rzecz wzmocnienia swojej roli międzynarodowej.

Jak doniosła Agence France-Presse, prezydent Autonomii Palestyńskiej Al-Maliki oskarżył Izrael o dążenie do „położenia kresu obecności narodu palestyńskiego na pozostałościach jego historycznej ziemi”.

Rzecznik egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy zagrozi pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w regionie i na świecie.

Dodał, że Egipt dokłada wszelkich starań, aby sprowadzić pomoc do Strefy Gazy przez przejście w Rafah, jednak polityka Izraela polegająca na utrudnianiu napływu pomocy jest systematyczną polityką mającą na celu nakłonienie Palestyńczyków do opuszczenia Strefy Gazy pod ciężarem bombardowań i oblężeń. Rzecznik powiedział.

Chiny, kraj będący gospodarzem szczytu, tradycyjnie okazują Palestyńczykom sympatię. Minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział wizytującym dyplomatom, że jego kraj widzi, że „w Gazie rozgrywa się katastrofa humanitarna” i że należy ją powstrzymać.

„Sytuacja w Gazie wpływa na wszystkie kraje na całym świecie, podając w wątpliwość ludzkie poczucie dobra i zła oraz absolutnego minimum człowieczeństwa” – powiedział, po czym wezwał społeczność międzynarodową do „pilnych działań”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny.

READ  Unia Europejska deklaruje stałe wsparcie na „historycznym” spotkaniu w Kijowie

Po wybuchu wojny w zeszłym miesiącu Wang powiedział podczas rozmowy telefonicznej swojemu saudyjskiemu odpowiednikowi Faisalowi bin Farhanowi Al Saudowi, że „działania Izraela wykraczały poza samoobronę”.

Wang i inni chińscy urzędnicy wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni i „uspokojenia” sytuacji.

Próżnia mocy

Pekin wielokrotnie wzywał do rozwiązania dwupaństwowego, aby zakończyć wojnę, która pochłonęła życie ponad 13 000 Palestyńczyków w Gazie i około 1200 w Izraelu.

Wysłannik Pekinu na Bliski Wschód, Zhai Jun, odwiedził ten region w zeszłym miesiącu, aby szukać rozwiązania pozwalającego zakończyć wojnę i przeprowadził rozmowy z Rosją w celu współpracy, aby pomóc Izraelowi i Palestynie w osiągnięciu rozwiązania dwupaństwowego.

Na szczycie Wang po raz kolejny podkreślił, że Pekin jest „dobrym przyjacielem i bratem krajów arabskich i islamskich”.

Dodał: „Chiny zdecydowanie opowiadają się za sprawiedliwością i uczciwością w tym konflikcie”.

Dodał: „Jesteśmy gotowi współpracować z naszymi braćmi i siostrami w krajach arabskich i islamskich, aby podejmować dalsze wysiłki na rzecz jak najszybszego rozwiązania wojny w Gazie”.

Zdaniem analityka politycznego Ibrahima Freihata spotkania te uważane są za wskazówkę, że Chiny wzmacniają swoją rolę międzynarodową poprzez wypełnienie próżni władzy pozostawionej przez Stany Zjednoczone.

„Stany Zjednoczone strzeliły sobie w stopę, rzucając cały swój ciężar za stronę izraelską, i w ten sposób ograniczyły swoją rolę wiarygodnego interwenienta strony trzeciej” – powiedział Al Fraihat z Instytutu Studiów Podyplomowych w Doha. Jazeera.

„Oni [Chinese authorities] „Są bardzo zainteresowani tą rolą – mają silne stosunki z Izraelem, cieszą się zaufaniem Palestyńczyków i mają znaczenie w systemie międzynarodowym” – dodał, odnosząc się do prawa weta Chin w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

READ  Setki martwych żółwi zatonęły na Sri Lance, kilka tygodni po zatonięciu statku towarowego u wybrzeży