Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dane ABS wskazują na wzrost liczby młodych ludzi włamujących się do domów i kradnących samochody

Dane ABS wskazują na wzrost liczby młodych ludzi włamujących się do domów i kradnących samochody

Według Australijskiego Biura Statystycznego w zeszłym roku z australijskich domów skradziono około 55 000 samochodów.

Jest to tendencja wzrostowa, która utrzymuje się od 2020 roku wraz z liczbą młodych ludzi uczestniczących w włamaniach do domów i kradzieżach samochodów.

William Milne, szef statystyk przestępczości i sprawiedliwości w ABS, powiedział, że 59 procent osób stwierdziło, że do zdarzenia doszło w ich własnym domu lub w domu innej osoby.

„86% gospodarstw domowych zgłosiło policji kradzież samochodu, co stanowi najwyższy odsetek zgłoszeń na policję spośród wszystkich rodzajów przestępstw zebranych w badaniu” – stwierdził.

Od 2001 r. liczba kradzieży samochodów w Australii wykazuje długoterminową tendencję spadkową, ale od 2020 r. liczba ta rośnie.

Rick Brown, zastępca dyrektora Australijskiego Instytutu Kryminologii, powiedział, że producenci wprowadzili metody zapobiegania kradzieży samochodów, więc liczba kradzieży spadła, ale potem przestępcy znaleźli nowe sposoby kradzieży samochodów.

„Samochody są kradzione częściej niż wcześniej. To, co się tutaj zmieniło, to to, że w przeszłości kradzieże samochodów wiązały się głównie z kwestiami bezpieczeństwa.”

„Tym razem sprawcy znaleźli sposób na obejście zabezpieczeń zewnętrznych.

„Prawdopodobnie będzie włamań do większej liczby domów w celu zdobycia kluczy, co widzieliśmy w poprzednich latach – włamań do domów w celu kradzieży kluczy.

„Bardzo trudno jest ukraść samochód bez kluczyków”.

W 2001 roku wprowadzono elektroniczne immobilizery, co spowodowało spadek kradzieży samochodów, aż do ostatnich kilku lat, kiedy liczba kradzieży wzrosła o 15%.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła także liczba młodych przestępców zamieszanych w kradzieże samochodów i nielegalne wjazdy w celach zamierzonych.

Brown powiedział, że większość tego typu przestępstw popełniają młodzi ludzie w wieku kilkunastu lat, a do dwudziestego roku życia większość z nich już z tego wyrosła.

„Kradzież samochodu opisywano w przeszłości jako przestępstwo popełniane po raz pierwszy, czyli rodzaj przestępstwa, w którym młodzi ludzie wcześnie popełniają przestępstwa, co prowadzi do innych rodzajów zachowań przestępczych” – stwierdził.

READ  Loteria Vax Million Dollar oferuje nagrody osobom, które zostały zaszczepione

„W roku 2016/17 1116 młodocianych przestępców było powiązanych z kradzieżą pojazdów, a w roku 2022/23 1368 młodocianych przestępców zostało oskarżonych o kradzież pojazdów.

„Obecnie mamy taką samą liczbę młodych przestępców zamieszanych w kradzieże pojazdów, jak 10 lat temu”.

Chociaż obecne okoliczności i motywy kradzieży samochodu są niejasne, Brown powiedział, że istnieją trzy możliwe wyjaśnienia.

„W przypadku niektórych młodych ludzi motywem jest tymczasowa kradzież lub przyjemna przejażdżka, która w pewnym momencie kończy się porzuceniem samochodu” – powiedział.

„Dla innych jest to bardziej profesjonalne, skradziony samochód zostaje sprzedany innym lub rozebrany na części, a trzeci to oszustwo ubezpieczeniowe.

„W obliczu presji związanej z kosztami życia nie wiadomo, jaką część niedawnego wzrostu stanowią oszustwa związane z samochodami, ponieważ ludzi nie stać już na nie”.