Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szokujące nowe badania ujawniają, że plastik unoszący się na powierzchni morza jest osiem razy gorszy niż wcześniej sądzono

Szokujące nowe badania ujawniają, że plastik unoszący się na powierzchni morza jest osiem razy gorszy niż wcześniej sądzono

Nowe badania wykazały, że w naszych oceanach pływa do dwóch milionów ton plastiku – osiem razy więcej niż wcześniej sądzono.

Odkrycia są wynikiem pięcioletniego projektu badawczego, a karzeł wcześniej oszacował liczbę na około 250 000 ton.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Geoscience naukowcy stwierdzili, że ich obliczenia opierają się na komputerowym modelu oceanów na świecie i szacunkach ilości plastikowych śmieci wpadających do morza.

Nowy model szacuje, że w 2020 roku w morzach znajdowało się ogółem 3,2 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, a ilość trafiających do nich zwiększa się o około 4 procent każdego roku. Tak więc, jeśli nie zostanie to powstrzymane, całkowita ilość plastiku w naszych oceanach podwoi się w ciągu 20 lat do około 6,4 miliona ton.

Chociaż wciąż jest to oszałamiająca liczba, ilość plastiku jest znacznie mniejsza niż poprzednie szacunki z 2014 roku, które wynosiły 150 milionów ton.

Badania wykazały również, że do mórz wpada mniej plastiku, niż wcześniej sądzono; Pół miliona ton rocznie, w porównaniu do wcześniejszych szacunków od 4 do 12 milionów ton.

Raport Fundacji Ellen MacArthur, oparty na badaniach przeprowadzonych w 2015 roku, wskazuje, że do 2050 roku w morzach na świecie będzie więcej plastiku niż wagowo ryb.

W raporcie MacArthura oszacowano, że w oceanach będzie 850-950 milionów ton plastiku, w porównaniu z całkowitymi zasobami ryb wynoszącymi 812-899 milionów ton.

Jednak dr Eric van Sybel, adiunkt na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii i współautor nowego badania, powiedział Daily Mail: „Do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, to nieprawda. to się stanie.”

Ale w oceanach nadal będzie ogromna ilość plastiku, 3,2 miliona ton to absurdalnie duża ilość. To nie jest coś, z czego powinniśmy być dumni”.

The Daily Mail od dawna podkreśla zagrożenie zanieczyszczeniem plastikiem w swojej kampanii Turn the Tide on Plastic.

READ  Rosja zakazuje Scottowi Morrisonowi i Anthonym Albanese wjazdu do kraju