Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje Amazonii tworzą na szczycie koalicję do walki z wylesianiem

Kraje Amazonii tworzą na szczycie koalicję do walki z wylesianiem

Uważnie obserwowany szczyt Organizacji Traktatu o Współpracy Amazonii (ACTO) objął to, co kraj-gospodarz, Brazylia, nazwał „ambitnym nowym wspólnym programem” mającym na celu ratowanie lasów deszczowych, kluczowego bufora przed zmianami klimatycznymi, który zdaniem ekspertów jest zepchnięty na skraj upadku.

Członkowie grupy — Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Peru, Surinam i Wenezuela — podpisali wspólną deklarację w Belém, u ujścia Amazonki, przedstawiając plan działania składający się z prawie 10 000 słów, mający na celu promowanie zrównoważonego rozwoju, położenie kresu wylesianiu i walczyć z przestępczością zorganizowaną, która ją napędza.

Ale szczyt nie spełnił najśmielszych żądań ekologów i grup tubylczych, w tym tego, by wszystkie państwa członkowskie przyjęły zobowiązanie Brazylii do zakończenia nielegalnego wylesiania do 2030 r., a Kolumbii do zaprzestania wierceń w poszukiwaniu nowej ropy.

„To pierwszy krok, ale nie ma konkretnej decyzji, tylko lista obietnic” – powiedział Marcio Astrini, prezes brazylijskiej Koalicji Obserwatorium Klimatu.

Dodał, że „planeta topnieje, temperatury spadają każdego dnia… Nie jest możliwe, aby ośmiu amazońskich przywódców nie złożyło deklaracji tłustymi literami, że wylesianie musi być zerowe”.

W swoim przemówieniu otwierającym dwudniowy szczyt prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva podkreślił, że „poważne pogorszenie kryzysu klimatycznego” wymaga podjęcia działań „jednomyślnie”.

„Nigdy nie było to tak ważne”, powiedział w uwagach zaledwie kilka godzin po tym, jak obserwatorium klimatyczne Unii Europejskiej potwierdziło, że lipiec był najgorętszym miesiącem w historii.

Tymczasem prezydent Kolumbii Gustavo Petro wezwał do masowego programu umorzenia długów dla krajów rozwijających się w zamian za działania na rzecz ochrony klimatu, łącząc ten pomysł z „Planem Marshalla” po II wojnie światowej.

„Jeśli jesteśmy na skraju wyginięcia i jest to dekada, w której należy podjąć wielkie decyzje… to co robimy oprócz wygłaszania przemówień?” Powiedział.

READ  Prezydent USA Joe Biden oferuje „bezpieczną przystań” mieszkańcom Hongkongu uciekającym przed prześladowaniami Pekinu w Stanach Zjednoczonych

– Zlew z biowęgla –

Aby wywrzeć presję na zgromadzonych głowach państw, setki rdzennych ekologów, aktywistów i protestujących maszerowało na miejsce konferencji w Belém, wzywając do odważnych działań.

To pierwszy szczyt od 14 lat ośmionarodowej grupy, która została powołana w 1995 roku przez kraje Ameryki Południowej, które dzielą dorzecze Amazonki.

Ogromna Amazonia, będąca domem dla około 10 procent różnorodności biologicznej Ziemi, 50 milionów ludzi i setek miliardów drzew, jest istotnym pochłaniaczem dwutlenku węgla, minimalizującym globalne ocieplenie.

Jednak naukowcy ostrzegają, że zniszczenie lasów deszczowych zbliża je niebezpiecznie do punktu krytycznego, po którym drzewa obumierają i uwalniają węgiel zamiast go pochłaniać, co ma katastrofalne skutki dla klimatu.

Liderzy regionalni wydawali się podzieleni w niektórych kwestiach.

Petro z Kolumbii naciska na inne kraje, aby dotrzymały obietnicy zakazu wszelkich nowych poszukiwań ropy naftowej – drażliwy temat dla niektórych członków, w tym Brazylii, której państwowa firma naftowa kontrowersyjnie poszukuje nowych bloków przybrzeżnych u ujścia Amazonki . .

„Nawet wylesianie nie wystarczy, aby wchłonąć całą naszą emisję dwutlenku węgla” – powiedział Pietro.

Rozwiązaniem jest zaprzestanie spalania węgla, ropy i gazu.

– Test Loli –

Szczyt jest próbą przed rozmowami klimatycznymi ONZ w 2025 r., których gospodarzem będzie Belém.

Obecni byli także Lula i Petro, prezydent Boliwii Luis Arce i prezydent Peru Dina Boloart.

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, który jest nieobecny z powodu infekcji ucha, wysłał wiceprezydenta Delicy Rodrigueza, podczas gdy Ekwador, Gujana i Surinam były reprezentowane przez wysokich rangą urzędników.

Arce wezwał bogate kraje do pomocy w finansowaniu wysiłków na rzecz ochrony Amazonii.

„Cała odpowiedzialność za kryzys klimatyczny i jego konsekwencje nie powinna spoczywać na naszych barkach i na naszych gospodarkach. To nie my spowodowaliśmy kryzys” – powiedział.

READ  Mężczyzna z zespołem Downa został porwany i zabity w makabrycznym programie wymiany ciał w Chinach

Szczyt jest poważnym sprawdzianem dla weterana lewicy Luli, który wcześniej pełnił funkcję prezydenta w latach 2003-2010 i wrócił na urząd w styczniu, obiecując „powrót Brazylii” do walki ze zmianami klimatycznymi po czterech latach wylesiania na dużą skalę pod jego rządami. odległa reguła. Właściwy poprzednik, Jair Bolsonaro.

Grupy tubylcze – których ziemie są kluczowymi buforami przed niszczeniem światowych lasów, według ekspertów – wezwały przywódców Ameryki Południowej do podjęcia zdecydowanych działań.

„Nasza walka dotyczy nie tylko ludów tubylczych” – powiedział Nemo Jequita, przewodniczący Ekwadorskiej Konfederacji Ludów Tubylczych CONFENIAE.

„To dla całego świata, aby przyszłe pokolenia mogły przetrwać na tej planecie” – powiedziała AFP.

mel/jhb/caw/des/md