Szokujący na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce: Sable nie kwalifikuje się do rundy finałowej biegu na 3000 m z przeszkodami

Krajowy rekordzista biegu na 3000 m, Avinash Sable, nie zakwalifikował się do finałowej rundy Mistrzostw Świata IAAF po tym, jak 19 sierpnia w Budapeszcie zajął rozczarowujące siódme miejsce w wyścigu ciepła.

Sable, która przez kilka miesięcy trenowała za granicą dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu, aby przygotować się do tego niezwykłego wydarzenia i została zwolniona z udziału w imprezach krajowych, z czasem 8 minut i 22,24 sekundy zajęła siódme miejsce w pierwszym biegu.

To był wyścig taktyczny i 28-latek ponownie zawiódł na największym etapie. Był liderem na 2300 m, ale później stracił impet, zwłaszcza na ostatnim okrążeniu, i pobiegł znacznie poniżej swojego rekordu krajowego 8:11,20.

Tylko pięciu najlepszych zawodników z trzech biegów przechodzi do rundy finałowej.

Oczekiwano, że Sable dotrze przynajmniej do finału, jeśli nie zdobędzie medalu. Jego występ był wielkim rozczarowaniem dla indyjskiego obozu w dniu otwarcia turnieju.

To był trzeci występ Sable w Mistrzostwach Świata i pierwszy raz, kiedy nie był w stanie awansować do rundy finałowej.

W zeszłym roku zajął 11. miejsce w finale w Eugene w USA i nie mógł sobie poradzić z taktycznym wyścigiem, który był jednym z najwolniejszych w historii mistrzostw. W edycji Doha 2019 był na trzynastym miejscu.

Rekordzista świata Etiopii, Lamecha Girma, zanotował najlepszy czas, aby zakwalifikować się do finału z czasem 8:15,89, gdzie zajął trzecie miejsce, podczas gdy marokańska mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata Sofiane El Bakkali zajęła drugie miejsce w drugiej rundzie z czasem 8 :23,66.

Hindusi uplasowali się również na dole w chodzie mężczyzn na 20 km.

Vikash Singh zajął 28. miejsce w czasie 1 godz. 21 min. 58 sek., podczas gdy Paramjeet Singh (1:24:02) i Akashdeep Singh (1:31:12) zajęli odpowiednio 35. i 47. miejsce w konkurencji, w której rywalizowało 50 zawodników.

Występ rekordzisty kraju Akashdeepa (NR: 1:19:55) był bardzo rozczarowujący, ponieważ był ostatnim zawodnikiem, który ukończył wyścig.

READ  Głosuj na parlament: QLD AFLW, kobiecie w koszulce „Tak” odmówiono wjazdu, prezydent AFL Gillon McLachlan przeprasza

Dwóch zawodników nie ukończyło biegu, a jeden został zdyskwalifikowany.

Sable od jakiegoś czasu przechodzi szkolenie wysokościowe w Colorado Springs w USA. W rzeczywistości rozpoczął okres szkolenia w Stanach Zjednoczonych pod okiem znanego trenera Scotta Simmonsa w kwietniu zeszłego roku dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministerstwa Sportu Target Olympic Platform.

Trening za granicą w zeszłym roku przyniósł korzyści Sable’owi, który zdobył srebro na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2022 w Birmingham, kończąc dominację Kenijczyków od 1998 roku.

W tym roku Sable była w Colorado Springs od marca i pozwolono jej trenować w St. Moritz w Szwajcarii na początku sierpnia, zanim przyjechała tutaj.

Sable brał udział w trzech imprezach Diamentowej Ligi w tym sezonie, z których najlepszy miał miejsce w Silese w Polsce, gdzie jego czas 8:11,63 na szóstym miejscu zapewnił mu znacznie wcześniejszą kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.

To jest polecany artykuł dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby przeczytać ponad 250 artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie wysokiej jakości dziennikarstwa.