Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajemnica metalu: wewnętrzna historia dziwacznego skandalu za 856 milionów dolarów

Wydaje się, że Citi zaniepokoiło się, że firmy Gupta przestały zawierać nowe transakcje „odkupu”, czyli czasu potrzebnego na sfinalizowanie istniejących transakcji. Sama Trafigura była również kwaśna, ponieważ firmy przestały dokonywać na nią płatności.

To skłoniło dom handlowy do rozpoczęcia badania pojemników – jak dotąd było w stanie skontrolować tylko około 120 z ponad 1000 pojemników – stwierdzając, że metal w nich zdecydowanie nie był niklem.

Jak trader z tak dużym doświadczeniem mógł dać się oszukać tak prostym schematem, zwłaszcza gdy kontrahent ma dość burzliwą historię i niewiele banków i dealerów sobie z tym poradzi?

Gupta, który twierdził, że dochodzi do siebie po zawale serca, rzekomo próbował odwieść Trafigurę od przeprowadzenia kontroli, ale później potwierdził, że żaden z pojemników nie zawierał wysokiej jakości niklu. Zaproponuj plan płatności rozłożony na kilka lat i zabezpieczony zabezpieczeniem, aby spłacić Trafigurę i odkupić łącznie 93 przesyłki. Podejmował szereg prób pozyskania pieniędzy poprzez emisję obligacji grupy TMT Metals w celu sfinansowania spłat.

Gupta oskarżył partnera handlowego w Indiach o zawartość kontenerów, ale jednocześnie zasugerował, że brak w nich niklu ma na celu uniknięcie zakazu transportu rosyjskiego niklu, mimo że rosyjski nikiel nie podlega sankcjom.

Może, ale nie musi to być związane z tym, co się stało, że cena niklu była dość niestabilna w zeszłym roku, wzrosła w lutym po inwazji Rosji na Ukrainę i wzrosła, gdy londyński rynek metali prawie się załamał, gdy cena niklu w obrocie giełdowym przekroczyła 100 USD. 000 USD za tonę, a następnie ponownie spadają do poziomu około 20 000–25 000 USD za tonę w połowie roku. Obecna cena to nieco poniżej 25 000 USD za tonę.

Trafigura, która zgodziła się odkupić 94 miliony dolarów niklu, który rzekomo sprzedała stronom trzecim, ostatecznie zdecydowała (ponieważ strony trzecie otwierały więcej kontenerów, a jej klienci grozili podjęciem kroków prawnych) wszcząć własne postępowanie sądowe. Na początku tego miesiąca z powodzeniem starał się zamrozić aktywa firm Gupta i Gupta o wartości 625 milionów dolarów.

READ  ZEA i Polska zacieśniają współpracę na różnych polach

Podobne oszustwa miały miejsce w przypadku niklu i aluminium, w przypadku których kupcy wyłudzali kredyt na przesyłki, które później odkryli, że były albo fałszywe, albo stanowiły zaledwie ułamek wartości, która została zastawiona.kredyt:Bloomberg

Istnieje oczywiste pytanie, które wynika z eposu. Jak trader z tak dużym doświadczeniem mógł dać się rzekomo oszukać tak prostym schematem, zwłaszcza gdy kontrahent ma dość burzliwą historię i niewiele banków i dealerów sobie z tym poradzi? W Indiach policja dokonała nalotu na wiele powiązanych z nim stron internetowych w zeszłym roku po tym, jak State Bank of India oskarżył go i jego matkę o „przestępczy spisek”.

Odpowiedź leży w naturze transakcji. Jest oparty na papierze, opiera się na dokumentach wysyłkowych i zapisach magazynowych, a zatem jest podatny na oszustwa związane z dokumentami. Może zostać trafiony, gdy przesyłki, o których mowa, są już w tranzycie, co sprawia, że ​​kontrola jest niepraktyczna.

Trafigura nie jest pierwszą osobą, która znalazła się po złej stronie transakcji, które wydają się być oszustwem.

Wiadomo, że w 2020 roku handlarz myślał, że zdobędzie miedź o wartości 36 milionów dolarów, tylko po to, by odkryć, że jego pojemniki są pełne pomalowanej skały.

pobierać

Podobne oszustwa miały miejsce w przypadku niklu i aluminium, w przypadku których kupcy wyłudzali kredyt na przesyłki, które, jak później odkryli, były albo fałszywe, albo stanowiły zaledwie ułamek wartości, która została zastawiona. Inne „ich” przesyłki były wykorzystywane jako zabezpieczenie wielu transakcji.

Chociaż Glencore twierdzi, że jego kontrole są takie, że nie mogą mieć wypadku podobnego do Trafigury, jasne jest, że handlowcy będą musieli przeprowadzić więcej należytej staranności w stosunku do swoich kontrahentów i być bardziej wymagającymi w kwestii tego, z kim chcą robić interesy.

Podejmowane są również wysiłki w celu opracowania i certyfikacji elektronicznych rejestrów zbywalnych, które mogą zapewnić większą przejrzystość przemieszczania i finansowania przesyłek oraz pomóc zmniejszyć częstość występowania fałszerstw związanych z dokumentami. Wydaje się, że niektóre zastosowania technologii blockchain, które obsługują aktywa kryptograficzne, mogą mieć potencjał.

READ  Funty i uncje powrócą do sklepów w ramach liberalizacji Brexitu

W każdym razie fakt, że Trafigura znalazła się w centrum skandalu i nie mniej zależna firma, będzie dzwonkiem alarmowym dla innych traderów, ich klientów i banków pomagających finansować transakcje.

Biuletyn Business Briefing zawiera najważniejsze artykuły, ekskluzywne relacje i opinie ekspertów. Zapisz się na nią każdego ranka w tygodniu.