Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Thriller kryminalny ze znanymi gwiazdami, którego akcja toczy się w latach 80. w Newcastle

Jeśli klasyczny gangsta Weź Cartera Z łatwością zdobywając uznanie jako najlepszy film nakręcony w plenerze w naszej części świata, kryminalny spin-off nakręcony również na Tyneside został wydany światu w tym tygodniu od 35 lat.

Przez kilka miesięcy w 1987 roku centrum Newcastle było domem dla ekipy filmowców i wielu znanych aktorów, podczas gdy ciekawska lokalna publiczność przyglądała się temu. Burzliwy poniedziałek Cieszył się wystawną premierą w Nowym Jorku 22 kwietnia 1988 roku i ostatecznie trafił do brytyjskich kin na początku następnego roku.

Swoją nazwę zawdzięcza kultowej piosence amerykańskiego bluesmana T-Bone Walkera – Nazwij to burzliwym poniedziałkiem (ale wtorek jest całkowicie zły) – film Nie miał swoich momentów. Wykorzystanie Newcastle jako historii, zatrudnienie lokalnych statystów i pojawienie się nieletniego zespołu jazzowego – wszystko to w jednej scenie. – ale produkcja za 4 miliony dolarów będzie znacznie mniej trwała niż jej znakomita poprzedniczka z 1971 roku.

Wyreżyserowany przez Mike’a Figgisa film opowiada historię właściciela klubu nocnego, pana Feeny’ego, granego przez urodzonego w Wallsend Stinga, który próbuje uchronić swój klub przed próbą wrogiego przejęcia przez podejrzanego amerykańskiego biznesmena Francisa Cosmo, granego przez Johna Cosmo. Tommy’ego Lee Jonesa.

Hollywoodzka aktorka Melanie Griffith i młoda brytyjska gwiazda Sean Penn grają kochanków, Kate i Brendana, którzy pomagają Stingowi w walce – ale być może prawdziwymi gwiazdami są setki lokalnych statystów. Figgis obsadził nawet słynnego fotografa ulicznego Jamiego Forsytha jako sprzedawcę gazet, podczas gdy popularna restauracja Dean Street, Italian Gop, była zamknięta przez kilka tygodni, ponieważ odbywały się tam zdjęcia.

Kariery Jonesa i Griffitha w Hollywood utknęły w martwym punkcie w połowie lat 80., a film dałby im impuls. W tym samym roku Griffith przedstawił komedię romantyczną pracująca dziewczyna, który zarobił ponad 100 milionów dolarów w kasie i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka. Urodzony w Nowym Jorku gwiazdor – który w różnych okresach był żonaty z Donem Johnsonem i Antonio Banderasem – na czas kręcenia filmu wynajmował luksusowy dom w Darass Hall Burzliwy poniedziałek.

READ  FNE na Gdynia Polish FF 2021: Mosquito State

Powiedziała Evening Chronicle: „Newcastle jest absolutnie piękne, a ludzie są wspaniali. Poważnie zastanawiam się nad kupnem tutaj. To naprawdę urocze miasto ze wszystkimi starymi budynkami. Po prostu nie mamy ich w Ameryce. Zwiedziłem trochę i chcę pojechać do Durham.” Aby zobaczyć wspaniałą katedrę.

Jedynym problemem dla 30-letniej aktorki była północno-wschodnia pogoda. Powiedziała o jednej ze scen: „Było bardzo zimno, a ja byłam w cienkiej czarnej sukience. Nie mogłam się ogrzać i szczerze mówiąc, myślę, że to była najtrudniejsza rzecz, jaką musiałam zrobić”.

Ale co krytycy zrobili z filmem? wpływowy koniec czasu Magazyn Who powiedział Burzliwy poniedziałek: „Pomieszaj amerykańskich gangsterów, ślimaków i karczowników z awangardowymi polskimi muzykami jazzowymi na tle Newcastle – a otrzymasz ciekawy hołd dla Hollywood z filmów klasy B i spłukanych deszczem neonów”.


Tymczasem amerykańska witryna z recenzjami filmów, Rotten Tomatoes, przyznała filmowi ocenę 73% i określiła go jako „skrupulatnie skonstruowany, sprytnie zrealizowany thriller kryminalny, którego akcja toczy się w dotkniętym kryzysem ekonomicznym Newcastle w Anglii”. scenariusz i skomponował ścieżkę dźwiękową, opowiedział swoją historię, używając subtelnych odcieni charakteru i żywego przywołania scenerii Newcastle, a nie brutalnej akcji”.

Kiedy była premiera Tyneside Burzliwy poniedziałek W końcu stało się to w kinie AMC w Gateshead w styczniu 1989 roku, w którym uczestniczył reżyser Mike Figgis i wielu lokalnych dygnitarzy, ale nie było śladu gwiazd filmu. Burmistrz Gateshead, wydając werdykt, zauważył: „Podobało mi się, ale mam nadzieję, że opinia publiczna nie pomyśli, że Tyneside jest tak brutalne, jak sobie wyobraża”.

Przeczytaj następujące: