Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu pięciu lat „Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków”, wychwalając korzyści płynące z członkostwa w UE w 20. rocznicę przystąpienia Polski do bloku.
„W związku z 20. rocznicą naszej obecności w Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii trwa gorąca debata wokół prognoz Banku Światowego, że w 2025 r. dochód na mieszkańca w Polsce będzie wyższy niż w Wielkiej Brytanii” – napisał Tusk w mediach społecznościowych.
„I obiecuję wam to: w 25. rocznicę Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków” – zadeklarował. „Lepiej być w UE!”
Po rozpoczęciu mojej podróży 20 stycznia na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii odbędą się dyskusje na temat prognozy Śviato Banku, która rozpocznie się ponownie w 2025 roku w Polsce w Wielkiej Brytanii. Zgłaszam: za 25 dni Politykę Włączenia z Brytyjczyków. Lepiej być w Unii!
– Donald Tusk (@donaldtusk) 1 maja 2024 r
Wypowiedzi Tuska wydają się nawiązywać do zeszłorocznego przemówienia lidera brytyjskiej opozycji Keira Starmera, w którym przestrzegł, że Wielka Brytania pod obecnym rządem konserwatystów znajduje się na „ścieżce, która wkrótce doprowadzi do wyprzedzenia Polski przez Wielką Brytanię”.
Starmer's Labor potwierdził to twierdzenie analizą Banku Światowego, która sugeruje, że PKB Wielkiej Brytanii na mieszkańca będzie o 600 dolarów niższy niż w Polsce do 2030 r. (a nie do 2025 r., jak twierdził Tusk w swoich komentarzach w tym tygodniu).
Inne podobne szacunki podają datę, do której Polska wyprzedzi Wielką Brytanię pod względem PKB na mieszkańca, jeszcze później, bo w latach 30. XX wieku.
Oszałamiający wykres pokazujący, czy Polska może wyprzedzić Wielką Brytanię @SashworthHayesArtykuł o znaczeniu rozwoju i ponownego rozpoczęcia budowy i inwestowania https://t.co/9q5lW3Kim7 pic.twitter.com/LQt9KU43lw
– John Myers (@johnrmyers) 17 lipca 2022 r
Wielu ekspertów zauważa jednak, że liczby te korygowane są przede wszystkim według parytetu siły nabywczej, co oznacza, że PKB na mieszkańca nie wyraża się w wartościach bezwzględnych, ale w odniesieniu do kosztów towarów w danych krajach.
Co bardziej problematyczne, szacunki opierają się na założeniu, że średnioroczny wzrost gospodarczy w poprzednich latach będzie kontynuowany w przyszłości.
„Nie można w ten sposób ekstrapolować przeszłości” – napisał w odpowiedzi na twierdzenia Tuska ekonomista Julian Jessop. „Stosunkowo szybki wzrost Polski w ciągu ostatnich dwóch dekad został potwierdzony niskim punktem wyjścia dla PKB: biedniejsze gospodarki zazwyczaj rosną szybciej, gdy nadrabiają zaległości, ale później spowalniają w miarę dojrzewania”.
Czy Polacy wkrótce staną się bogatsi od Brytyjczyków?
Kilka osób pytało mnie o to śmiałe twierdzenie #PolskaDonald Tusk, parafrazując stary klip audio brytyjskiej Partii Pracy.
Krótko mówiąc, nie… (🧵)
https://t.co/o5S7mX4SPG– Julian Jessop FRSA (@julianHjessop) 2 maja 2024 r
Jednakże wzrost gospodarczy Polski w ostatnich latach był szybki.
Z badania opublikowanego w zeszłym miesiącu przez duży polski bank Bekow Bank wynika, że kraj ten był największym beneficjentem gospodarczym członkostwa w UE spośród wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do bloku od 2004 r. W tym okresie jego gospodarka również rosła w trzecim -najszybsze tempo spośród wszystkich 27 krajów w Unii.
Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, również opublikowanej w zeszłym miesiącu, wynika, że Polacy są dziś średnio o 40% bogatsi, niż byliby, gdyby kraj nie wstąpił do UE.
W 2022 roku Polska wyprzedziła Hiszpanię w unijnym indeksie zamożności gospodarstw domowych. Rok wcześniej wyprzedziła także Portugalię pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej.
Polska wyprzedziła Hiszpanię i niemal dorównała Irlandii we wskaźniku stosowanym przez Unię Europejską do oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w krajach członkowskich https://t.co/QkQ15B5O64
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 lipca 2023 r
Tusk – który był przewodniczącym Rady Europejskiej przez większą część procesu Brexitu – ma długą historię starć z przywódcami brytyjskich konserwatystów w sprawie członkostwa w UE.
W 2019 r. powiedział, że jest „specjalne miejsce w piekle… dla tych, którzy promują brexit, nie mając nawet schematu, jak go bezpiecznie wdrożyć”.
Rok wcześniej udostępnił zdjęcie, na którym wręcza tort ówczesnej premier Wielkiej Brytanii Theresie May, z podpisem: „Przykro mi, bez wiśni”. Było to nawiązaniem do krytyki w Brukseli, jakoby Wielka Brytania dążyła do „wybrania” dostępu do jednolitego rynku UE po brexicie.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polacy są średnio o 40% bogatsi, niż byliby, gdyby nasz kraj nie wstąpił do Unii Europejskiej.
Była to druga najwyższa liczba wśród wschodnich państw członkowskich, które dołączyły do bloku w 2004 roku @PIE_NET_PL https://t.co/3PiJozm8ql
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 kwietnia 2024 r
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: KBRM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tells jest redaktorem naczelnym magazynu Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w wielu publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, Polityka Europy, Obserwator Unii Europejskiej I Dzinik Gazeta Brauna.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu