Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina, Polska i Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024?  |  wiadomości piłkarskie

Ukraina, Polska i Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024? | wiadomości piłkarskie

Ukraina, Polska i Gruzja to trzy ostatnie drużyny, które zakwalifikowały się do turnieju kontynentalnego, w którym bierze udział 24 drużyn.

Ukraina odrobiła straty, pokonując Islandię w barażach i kwalifikując się do Euro 2024, Polska zapewniła sobie miejsce w turnieju dzięki zwycięstwu nad Walią w rzutach karnych, a Gruzja zakwalifikowała się do swojego pierwszego w historii dużego turnieju podczas ekscytującego wieczoru dla europejskiej piłki nożnej.

Skład 24 krajów na Euro 2024 został sfinalizowany we wtorek po trzech kwalifikacyjnych barażach, które nadały silniejszy wschodnioeuropejski charakter turniejowi, który rozpoczyna się 14 czerwca w Niemczech.

Niska bramka Mychajło Modricia w 84. minucie zapewniła Ukrainie zwycięstwo 2:1 nad Islandią i zwycięstwo drużyny reprezentującej rozdarty wojną kraj w końcówce drugich kwalifikacji.

„U siebie” mecz Ukrainy rozegrano w neutralnej Polsce, gdyż w Kijowie ze względów bezpieczeństwa nie można było rozgrywać meczów międzynarodowych w czasie wojny z Rosją, której drużynie UEFA zakazała prób awansu.

Gruzja i jej gwiazda Khvicha Kvaratskhelia po raz pierwszy wezmą udział w dużym turnieju Mistrzostw Europy 2024 po pokonaniu Grecji 4:2 w rzutach karnych. Mecz był zacięty i pełen napięcia, a wynik 0:0 przebiegał w hałaśliwej atmosferze w Tbilisi.

Decydujący rzut karny zdobył rezerwowy Nika Kvikveskiri, który mocnym strzałem w dolny róg zapewnił Gruzji zwycięstwo 4:2.

Podczas szalonej uroczystości tysiące kibiców Gruzji spośród 50 000 widzów na Stadionie Narodowym wyszły na boisko, a niektórzy wspięli się na słupki bramkowe i usiedli na poprzeczce.

READ  Recenzja: Poland Cafe łączy Columbię z tradycyjnym polskim komfortowym jedzeniem

Gruzińscy piłkarze byli już mistrzami Europy – w składzie Związku Radzieckiego, który pierwszy tytuł zdobył w 1960 roku.

Teraz niepodległa republika zyskała prawo do zapisania się w historii futbolu w Niemczech.

Kibic Gruzji z zapaloną pochodnią na boisku świętuje po tym, jak jego drużyna zakwalifikowała się do Euro 2024, pokonując Grecję na stadionie Boris Paishadze Dinamo Arena w Tbilisi w Gruzji [Irakli Gedenidze/Reuters]

Tymczasem Polska stała się kolejną drużyną, która zarezerwowała bilet do Niemiec, pokonując Walię 5:4 w rzutach karnych również w Cardiff po remisie 0:0.

Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, który strzelił pierwszy rzut karny w serii rzutów karnych, nie mógł znieść widoku meczu, gdy jego własny bramkarz Wojciech Szczęsny wybił ostatni rzut karny Dana Jamesa.

„To ważne, ponieważ prawdopodobnie zakończyłbym dziś wieczorem swoją międzynarodową karierę, gdybyśmy przegrali mecz” – powiedział Chesney.

Polska grała we wszystkich edycjach Mistrzostw Europy, odkąd gwiazdor Lewandowski zadebiutował w reprezentacji w 2008 roku, a w 2012 roku był m.in. współgospodarzem Mistrzostw Europy z Ukrainą.

Polska zagra w trudnej czwartej grupie z Francją, Holandią i Austrią.

Ukraina znajduje się w grupie szóstej z Belgią, Rumunią i Słowacją.

Gruzja gra w grupie F, gdzie zmierzy się z Cristiano Ronaldo, Portugalią, Turcją i Czechami.

Turniej Euro 2024 odbędzie się w 10 niemieckich miastach od 14 czerwca do 14 lipca.