Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraińcy mają prawo pracować w Europie – ale jak trudno jest znaleźć pracę?

Ukraińcy uciekający w swoim kraju przed wojną rosyjską mają prawo do życia i pracy w Unii Europejskiej do trzech lat.

W tym odcinku „Real Economy” przyglądamy się trudnościom, jakie mogą napotkać Ukraińcy, próbując znaleźć pracę i pytamy: Co ten napływ uchodźców oznacza dla siły roboczej i gospodarki Europy?

Real Economy jedzie do Austrii, aby wysłuchać historii dwóch Ukrainek, które niedawno przyjechały z dziećmi. Ponadto pytamy szefa Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia w Europie Johannesa Kopfa, co robi Unia Europejska, aby pomóc Ukraińcom w znalezieniu pracy.

Szanse w branży turystycznej

Ponad 40 000 ukraińskich uchodźców przebywa w Austrii ze swoimi dziećmi. Zezwolenie na pobyt czasowy pozwala im mieszkać i pracować w kraju.

Natalia osiadła w regionie Karyntii na południu kraju, znanym z gór i jezior. Wracając na Ukrainę była kosmetyczką. Kiedy przybyła do lokalnego ośrodka dla uchodźców, menedżerowie hotelu zaoferowali jej zakwaterowanie i pracę.

„Naprawdę uwielbiam tu pracować” – mówi. „Podpisaliśmy umowę do września, potem przyjrzę się, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie”.

Austriacka branża turystyczna kwitnie, a od 2019 r. liczba wakatów w sektorze hotelarskim podwoiła się, ponieważ wielu pracodawców nie było w stanie znaleźć pracowników.

Dla dyrektor Alexandry Tiefenbacher oferowanie ukraińskim uchodźcom pokoi i miejsc pracy na sezon letni było oczywistym wyborem.

„Obecnie mieszka tu od 60 do 70 osób” – mówi. „A 29 z nich pracuje dla nas w różnych działach: w kuchni, restauracji, w gospodarstwie domowym, usługach budowlanych, opiece nad dziećmi. Idzie dobrze. Oczywiście istnieje bariera językowa, ale możemy sobie z tym poradzić”.

Natalia mówi dość dużo po angielsku, co pozwala jej komunikować się z kolegami. Ale żonglowanie obowiązkami zawodowymi i opieka nad 5-letnią córką to wyzwanie.

„To trudne” – mówi. „Jest tu pokój zabaw dla dzieci, ale zamykany jest o 16:30. Jeśli mam zmianę, która kończy się o 23:00, nadal potrzebuję kogoś, kto zaopiekuje się dziećmi”.

READ  Australia stoi w obliczu „doskonałej burzy” nad dostawami gazu, a minister ostrzega, że ​​problem nie zostanie szybko rozwiązany

Od początku wojny rosyjskiej na Ukrainie ponad 7 mln Ukraińców uciekło z ich kraju, choć szacuje się, że do kraju wróciło około 2 mln Ukraińców. Większość z nich to kobiety i dzieci.

Mogą mieć różne trudności w znalezieniu pracy, w szczególności w potrzebie opieki nad dziećmi oraz w znalezieniu opieki nad dzieckiem lub zakwaterowania w szkole. Mogą być w ciężkim szoku. Nowo przybyli Ukraińcy nie zawsze mówią językiem swojego nowego kraju, a ich kwalifikacje mogą nie zostać uznane.

Pomoc Ukraińcom w znalezieniu pracy

Aby pomóc, Unia Europejska oferuje kursy językowe i szkoleniowe oraz instrukcje w języku ukraińskim dotyczące dostępu do rynku pracy.

Komisja Europejska pomaga pracodawcom z UE w zrozumieniu, uznaniu i przetłumaczeniu ukraińskich kwalifikacji eurpass gdzie użytkownicy tworzą CV do użytku w całej Europie, na ukraiński.

On również tłumaczył Narzędzie profilu umiejętności UE na ukraiński. Narzędzie pomaga określić umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe uchodźców, migrantów i obywateli państw trzecich przebywających w UE.

Komisja Europejska uruchomiła również „UE Talent Pool”, aby dopasować umiejętności ukraińskich uchodźców do wolnych miejsc pracy.

Bariery w innych sektorach

W Austrii w innych sektorach, takich jak zdrowie i technologie informacyjne, brakuje wykwalifikowanych osób. Ale choć połowa zarejestrowanych w tym kraju ukraińskich uchodźców ma wyższe wykształcenie, natychmiastowy dostęp do tych miejsc pracy jest utrudniony.

Niedawno do Wiednia przyjechała Ganna Zhygun, Niemka, matka trójki dzieci i nauczycielka z Ukrainy.

„Najważniejsze dla mnie było znalezienie miejsc w szkole dla trójki moich dzieci” – mówi. „Teraz to znalazłem, szukam pracy”.

Ganna chciałaby pracować jako nauczycielka języka niemieckiego, pomagając innym uchodźcom, którzy nie znają języka, ale jej dyplom nie jest uznawany w Austrii.

„Moje dokumenty edukacyjne muszą być przetłumaczone oraz prawnie uznane i uznane” – wyjaśnia. „To problem, to zajmuje dużo czasu”.

Pracownicy Centrum Zatrudnienia utworzonego w celu pomocy uchodźcom w Wiedniu pomagają Gannie w tym procesie.

READ  Emirates News Agency - Abu Dhabi Chamber chce wzmocnić współpracę z polskimi przedsiębiorcami

„Towarzyszymy im na spotkania” – mówi Marjana Chalabi, doradca w Career Center. „Tłumaczymy i pomagamy, gdy jest to konieczne. Celem jest zbudowanie dużej sieci ze wszystkimi zaangażowanymi partnerami, abyśmy mogli pomóc tak szybko, jak to możliwe”.

Tymczasem Ganna, podobnie jak inni uchodźcy zarejestrowani w Austrii, otrzymuje płacę minimalną i ubezpieczenie zdrowotne.

Centrum Zatrudnienia w Wiedniu jest częścią austriackiej Publicznej Służby Zatrudnienia (AMS.). Szef AMS Johannes Kopf jest również szefem sieci publicznych służb zatrudnienia UE.

Porozmawiaj z Naomi Lloyd z Real Economist o tym, że zarządzanie przepływem ukraińskich uchodźców na poziomie europejskim jest najwyższym priorytetem.

Wyjaśnił, jak kraje wspierają się nawzajem i dzielą się doświadczeniami.

Udostępnianie najlepszych praktyk

„Temat ten pojawił się kilka dni po rozpoczęciu tej strasznej wojny” – mówi Kopf. „Kiedy nasi polscy koledzy powiedzieli sieci, że pojawią się pierwsi Ukraińcy i będą potrzebować pomocy, naprawdę wywołało to ogromną falę solidarności w publicznych służbach zatrudnienia w całej Europie.

„Istnieją kraje: Szwecja, Niemcy i Austria, które zdobyły duże doświadczenie z kryzysem uchodźczym w latach 2015/2016 i później. Na przykład organizacja procesu uznawania umiejętności lub jak zorganizować przydział poszczególnych umiejętności w języku ojczystym ”.

Wyjaśnił, że przybywający teraz uchodźcy mają specjalne potrzeby, które różnią się od poprzednich kryzysów uchodźczych.

„W tej chwili większość przybywających osób to kobiety z małymi dziećmi i oczywiście mają inne potrzeby. Najważniejsza jest potrzeba opieki nad dziećmi. Austria musi zorganizować wystarczającą ilość miejsc w szkołach, przedszkolach itp. W. Następnym krokiem jest wtedy wejście na rynek pracy”.

Europejska Sieć Publicznych Służb ZatrudnieniaOdgrywa istotną rolę w dopasowaniu umiejętności nowo przybyłych Ukraińców do potrzeb rynku pracy i Publicznie wyraziła solidarność z Ukraińcami i zaangażowanie we wspieranie uciekających przed wojną

Jak Europa może sprostać wyzwaniu pomyślnej integracji ukraińskich uchodźców?

READ  „Największy handel w historii” miliarder w najnowszym rozwodzie Megabucks

Realna gospodarka zadała to pytanie Sandrze Leitner, specjalistce ds. imigracji w Wiedeńskim Instytucie Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych.

„Jeśli chodzi tylko o integrację na rynku pracy, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt kulturowy, reakcję polityczną, wiele nauczyliśmy się z poprzednich fal imigracji dotyczących tego, co jest naprawdę ważne dla ułatwienia przejścia na rynek pracy”, mówi Leitner .

„A to znaczy: język, wykształcenie i uznawanie kwalifikacji. Mając wszystkie te elementy, myślę, że każdy może być mile widziany”.

Dla Johannesa Kopfa pomoc Ukraińcom w integracji to przede wszystkim solidarność z uchodźcami.

Zapytany, w jaki sposób nowo przybyli z Ukrainy mogą pomóc w niedoborach umiejętności i siły roboczej w Unii Europejskiej, odpowiedział:

„Oczywiście są wakaty, a firmy poważnie poszukują wykwalifikowanych pracowników i mają teraz nadzieję na znalezienie np. ekspertów IT z Ukrainy.

Ale nie lubię mylić kwestii azylu czy uchodźców z potrzebami rynku pracy. Tak, lepiej integrować wszystkie te osoby niż tylko płacić im świadczenia socjalne. Ale po pierwsze, i to jest najważniejsze, jest to kwestia ludzka”.