Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraińskie produkty rolne szybciej trafiają do UE, ponieważ Polska ułatwia kontrole

Kijów i Warszawa uzgodniły przyspieszenie kontroli na granicy ukraińsko-polskiej oraz uproszczenie eksportu ukraińskich produktów rolnych do Unii Europejskiej i krajów trzecich.

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia podpisanego w Warszawie w poniedziałek przez ministra polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołę Solskiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, poinformował reporter Ukrinform.

Strony zakładały, że zakrojona na szeroką skalę rosyjska agresja na Ukrainę przecięła tradycyjne logistyczne łańcuchy dostaw rolnych na eksport, a także zamknęła ukraińskie porty, przez które transportowano większość produktów rolnych. Ponadto 400 milionów ludzi na całym świecie może zostać bez żywności, co doprowadzi do głodu i kolejnych kryzysów migracyjnych.

Sprzyja to zatem tworzeniu niezawodnych korytarzy tranzytowych dla eksportu rolnego do krajów trzecich oraz bliższej współpracy w rolnictwie między Ukrainą a Polską.

Przeczytaj także: Ukraina i Stany Zjednoczone rozmawiają o partnerstwie na rzecz zwiększenia ukraińskiego eksportu zboża

Na mocy porozumień strona ukraińska zorganizuje przewóz towarów przez wyznaczone przejścia graniczne w Polsce, natomiast strona polska dokona przeglądu istniejących wymagań dotyczących kontroli weterynaryjnej tranzytowych przesyłek zboża z Ukrainy i zapewni tranzyt zboża na całej polskiej granicy punkty kontrolne.

Jak zaznaczono, w pierwszej połowie maja Polska wprowadziła całodobowe operacje na weterynaryjnych punktach kontroli granicznej. Ponadto strony zgodziły się na zwiększenie liczby inspektorów weterynarii na wyznaczonych przejściach granicznych, a także możliwość organizowania ich pracy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu w najbardziej zatłoczonych ośrodkach, aby ułatwić szybką kontrolę towarów importowanych i tranzytowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z Ukrainy.

Podkreślono, że obie strony będą współpracować przy rozwiązywaniu problemów związanych z logistyką kolejową towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz zapewnieniem sprawnej wysyłki produktów rolnych.

Jak informowaliśmy, z powodu blokady ukraińskich portów morskich na rynek światowy nie dotarło 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego, 3 mln ton proszku słonecznikowego i innych upraw. Doprowadziło to już do rekordowego wzrostu cen na rynku światowym i nieuchronnie doprowadzi do światowego kryzysu żywnościowego i rosnącej inflacji.

READ  Aldi toczy wojnę z Marksem i Spencerem o ciasto gąsienicowe Colina