Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Unia Europejska przygotowuje się do podjęcia decyzji o zniesieniu zakazu zamrożenia finansowania – DW – 23.02.2024

Unia Europejska przygotowuje się do podjęcia decyzji o zniesieniu zakazu zamrożenia finansowania – DW – 23.02.2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​w przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje Unia Europejska Fundusze dla Polski zostaną uwolnione w łącznej kwocie aż 137 miliardów euro (około 148,3 miliardów dolarów).

Uzyskanie finansowania stanowić będzie znaczący impuls inwestycyjny dla polskiej gospodarki, która została wstrząśnięta wpływem kryzysu. Wojna na sąsiedniej Ukrainie.

Co ogłoszono?

„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu uczelnia przedstawi dwie decyzje w sprawie zablokowanych obecnie dla Polski środków europejskich”.

Pozytywna decyzja oznacza, że ​​Warszawa będzie mogła skorzystać z ok. 60 mld euro przeznaczonych dla gospodarki na wyjście z pandemii Covid-19 i odejście od paliw kopalnych.

Polska mogłaby otrzymać także ok. 76,5 mld euro z funduszy spójności na pomoc w podniesieniu poziomu życia w najbiedniejszych państwach członkowskich UE.

Co powinna zrobić Warszawa?

w przeciwieństwie, Premier Polski Donald Tusk Przed prounijnym rządem stoi zadanie zdemontowania polityki dawnego nacjonalistycznego PiS, który uwikłał się w spór z UE dotyczący reform sądownictwa i interwencji w mediach państwowych.

Tusk zapowiedział zmianę polityki poprzedniego rządu, ale nadal spotyka się z silnym oporem ze strony sojuszników PiS, w tym… Prezydent Polski Andrzej Duda Kto ma obowiązek podpisać nowe ustawy?

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przybył wcześniej do Brukseli we wtorek, aby przedstawić plan nowego rządu, na który składają się ustawy mające na celu cofnięcie kontrowersyjnych reform.

„To są dla Polski sprawy fundamentalne, sprawy, o które wielu obywateli walczyło na ulicach i musimy po prostu zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zreformować praworządność” – powiedział dziennikarzom Bodnar. „Teraz mamy więcej pracy do wykonania”.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że nowy polski rząd wykazał „wyraźne zaangażowanie” w naprawienie szkód, ale przestrzegł, że proces ten będzie długotrwały.

W jaki sposób Unia Europejska nałożyła sankcje na Polskę?

Komisja Europejska w grudniu 2017 r. uruchomiła przeciwko Polsce art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – środek ostateczny stosowany w przypadku zagrożeń dla praworządności.

Artykuł 7, który został również zastosowany przeciwko Węgrom w 2018 r., teoretycznie mógłby doprowadzić do zawieszenia prawa głosu danego kraju.

Dziesiątki miliardów euro z funduszy na walkę z koronawirusem zostały zamrożone w związku z oskarżeniami, że Warszawa podważyła niezawisłość sędziów i naruszyła demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi.

Kieł Proeuropejski W październikowych wyborach Koalicja Obywatelska wyłoniła się jako główna siła w parlamencie, choć PiS oskarżano o stwarzanie wysoce nierównych warunków wyborczych poprzez nadużycie władzy. Siła mediów publicznych.

rc/wd (Reuters, Associated Press)