Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce były prezydent UE Tusk przygotowuje się do powrotu do polityki frontu سياسة

Były prezydent Unii Europejskiej Donald Tusk przygotowuje się do ogłoszenia w sobotę swojej kandydatury na kierownictwo opozycyjnej „Platformy Obywatelskiej” w Polsce, na znak powrotu na front polityczny. .

64-latek był współzałożycielem Platformy Obywatelskiej (PO) dwie dekady temu i pełnił funkcję premiera Polski w latach 2007-2014.

Obecnie jest przewodniczącym centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej i częstym komentatorem z pogranicza polskiej polityki.

„Donald Tusk powróci” – powiedział w piątek w przeddzień zjazdu partii Thomas Simonyak, wiceprzewodniczący partii.

Małgorzata Kidawa Błońska, kolejna partyjna deputowana i wicemarszałek parlamentu, powiedziała, że ​​powrót Tuska „rozwiąże wiele naszych problemów” i jest „na sposób, na który wszyscy czekaliśmy”.

Piłkarski chuligan Tusk w młodości dorastał w północnym mieście portowym Gdańsku, kolebce ruchu Solidarność, który zdemontował komunistyczne rządy.

Podczas swojej prezydencji w Radzie Europejskiej w latach 2014-2019 zajmował się kryzysami, począwszy od imigracji, przez trudną sytuację gospodarczą Grecji, aż po trudne negocjacje w sprawie Brexitu.

Po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich zajął drugie miejsce, zadeklarował chęć kierowania partią, pojawiła się niepewność w przededniu zjazdu partii.

Według doniesień medialnych Trzaskowski nie kwestionuje już Tuska o przywództwo.

Partia zajęła trzecie miejsce w sondażach po rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz opozycyjnej partii Polska 2050.

Jednocześnie PiS stracił niewielką większość w parlamencie, a stosunki z Unią Europejską pogarszają się w wielu kwestiach, w tym w kontrowersyjnych reformach sądownictwa.

Wybory w Polsce zaplanowano obecnie na 2023 r., ale komentatorzy twierdzą, że partia rządząca może ulec pokusie przeprowadzenia przedterminowych wyborów, aby uniknąć wotum nieufności dla parlamentu.

PiS organizuje także w sobotę własną konferencję liderów, na której powszechnie oczekuje się potwierdzenia wpływowego 72-letniego Jarosława Kaczyńskiego na lidera partii.

Partia ma zatwierdzić 53-letniego premiera Mateusza Morawieckiego na wiceprzewodniczącego, co w efekcie czyni go spadkobiercą Kaczyńskiego.

READ  Ekspert ds. Zdrowia obwinia ustalenia dotyczące kwarantanny na lotnisku w Sydney za najnowszą epidemię koronawirusa

Nowy sondaż na początku tego tygodnia wysunął rządzącą, zdominowaną przez PiS prawicową koalicję na czele z 34 proc., za Polską 2050 z 17,1 proc. i PO 16,9 proc.

Sondaż przeprowadziła firma badawcza IBRiS dla telewizji Polsat.

dt / mas / har / uho