Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce nasila się kradzież żywności – Wiadomości z innych mediów – Agencja Informacyjna Tasnim

W Polsce nasila się kradzież żywności – Wiadomości z innych mediów – Agencja Informacyjna Tasnim

Statystyki wykazały, że liczba kradzieży wzrosła o 31,1% rok do roku do ponad 32 000 przypadków. RT podała, że ​​spośród 16 polskich województw tylko Lublin nie odnotował wzrostu tego typu przestępstw.

Szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz powiedziała, jak powiedziała, że ​​wysokie wskaźniki kradzieży to „wyraźny sygnał problemów na rynku”. Zaznaczyła, że ​​wysokie ceny skłaniają ludzi do popełniania takich przestępstw, dodając, że jest to „ogromne wyzwanie” dla sklepów, a jednocześnie prowadzi do dalszego wzrostu kosztów funkcjonowania.

Z raportu wynika, że ​​w pierwszej kolejności kradziono żywność, a następnie towary luksusowe, takie jak drogie perfumy i alkohole, a także drobną elektronikę.

Polska gospodarka zwolniła w 2022 r. w związku ze wzrostem inflacji i spadkiem wydatków konsumpcyjnych w wyniku konfliktu na sąsiedniej Ukrainie oraz wpływu sankcji na Rosję.

Oficjalne statystyki pokazują, że inflacja przyspieszyła na początku 2023 r., a ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 17,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu inflacji, a inflacja w Polsce będzie w tym roku jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

Prezes NBP Adam Głabiński powiedział, że spodziewa się, że kraj uniknie recesji, chociaż w pierwszym kwartale mogą wystąpić przejściowe wahania.

READ  Moderna zakłada Międzynarodowe Centrum Usług Biznesowych w Warszawie