Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wielki zaszczyt dla dwóch naukowców Maxa Plancka

Wielki zaszczyt dla dwóch naukowców Maxa Plancka

Claire Donnelly i Eugene Kim otrzymają nagrodę Heinza-Mayera Leibniza 2024 od Niemieckiej Fundacji Badań

W tym roku, wraz z dwoma innymi naukowcami i sześcioma naukowcami, Claire Donnelly i Eugene Kim otrzymają prestiżową niemiecką nagrodę dla badaczy rozpoczynających karierę. Każdy laureat otrzyma nagrodę w wysokości 200 000 euro przeznaczoną na wsparcie dalszych przedsięwzięć badawczych przez okres do trzech lat. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 4 czerwca 2024 roku w Berlinie.

Udane badania podstawowe: Claire Donnelly i Eugene Kim otrzymują nagrodę Heinza-Mayera Leibniza 2024 od Niemieckiej Fundacji Badawczej

© MPG

Udane badania podstawowe: Claire Donnelly i Eugene Kim otrzymują nagrodę Heinza-Mayera Leibniza 2024 od Niemieckiej Fundacji Badawczej

© MPG

Claire Donnelly, która prowadzi badania w Instytucie Fizyki Chemicznej Ciała Stałego Maxa Plancka i na Uniwersytecie Teksasu w Dreźnie, bada unikalne właściwości fizyczne nanomateriałów. Materiały o bardzo małych wymiarach, od jednego do 100 nanometrów – nanometr to jedna milionowa milimetra – od lat fascynują technologię i naukę. Dzieje się tak dlatego, że w mikroskopijnych strukturach półprzewodnikowych można wyróżnić obszary w skali nanometrowej o zupełnie odmiennych właściwościach magnetycznych.

Badania Donnelly'ego poświęcone są ukierunkowanej produkcji nanomateriałów o określonych właściwościach magnetycznych. Dzięki jej pracy badacze są już w stanie badać i przestrzennie wizualizować właściwości magnetyczne małych układów półprzewodnikowych w 3D – z rozdzielczością czasową rzędu pikosekund, czyli jednej bilionowej sekundy.

Trójwymiarowa organizacja genomu

Komórki mają niezwykłą zdolność do upchania ogromnych ilości informacji genetycznej w najmniejszych przestrzeniach. Chromosomy, będące nośnikami materiału genetycznego, są kompresowane prawie trzykrotnie w stosunku do swoich rozmiarów, aby zmieściły się w komórkach. Ale w jaki sposób chromosomy budują swoją trójwymiarową strukturę wewnątrz jądra komórkowego? Eugene Kim poświęca się rozwikłaniu tej tajemnicy w Instytucie Biofizyki Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem. Poprzez swoje badania stara się wyjaśnić zasady regulacyjne rządzące rozmieszczeniem trójwymiarowego genomu w jądrze komórkowym.

READ  Kapsuła załogi Starliner Boeinga ma zacumować na stacji kosmicznej po udanym starcie

Wykorzystuje i rozwija techniki obrazowania biofizycznego pojedynczych cząsteczek w celu ujawnienia procesów molekularnych leżących u podstaw procesu upakowania chromosomów. Dzięki jej badaniom biolodzy komórkowi zyskują głębszy wgląd w organizację i pakowanie chromosomów za pomocą kompleksu białek kondensyny. Na przykład wkład Kima ujawnił, ile z tych kondensyn współpracuje ze sobą, tworząc strukturę chromosomów bez kolizji i wzajemnego zakłócania się. Jej rozwój metodologiczny jest zintegrowany z jej własnym programem badawczym dotyczącym trójwymiarowej organizacji genomu.

DFG/PA

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.