Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyjaśnienie: Jak zmiany klimatyczne powodują choroby świata

Wyjaśnienie: Jak zmiany klimatyczne powodują choroby świata

Dubaj, 3 grudnia (Reuters) – Stres cieplny. Uszkodzenia płuc spowodowane dymem z pożarów. Wraz ze wzrostem temperatury komary przenoszące choroby rozprzestrzeniają się na nowe obszary.

To tylko kilka przykładów wpływu zmiany klimatu na zdrowie publiczne i jego pogorszenia – na co po raz pierwszy w historii zwrócono uwagę podczas corocznego szczytu klimatycznego ONZ COP28.

Oczekuje się, że ministrowie rządów omówią sposoby ochrony ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z klimatem, które obecnie grożą zniweczeniem dziesięcioleci postępów w zakresie zdrowia publicznego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia począwszy od 2030 r. eksperci przewidują, że zaledwie cztery z tych zagrożeń – niedożywienie, malaria, biegunka i stres cieplny – spowodują wzrost liczby zgonów na świecie o 250 000 osób rocznie.

„Ekstremalne zjawiska pogodowe stały się poważnymi zdarzeniami zdrowotnymi” – powiedział Martin Edlund, dyrektor generalny globalnej organizacji non-profit No Malaria No More.

Oto, jak zmiany klimatyczne szkodzą dziś zdrowiu ludzi na całym świecie i czego kraje mogą się spodziewać w przyszłości.

Choroby przenoszone przez owady

Komary przenoszące wirusy, w tym dengę, malarię, Zachodni Nil i Zika, przenoszą się do nowych części świata, gdzie wyższe temperatury i ulewne deszcze stwarzają dla nich korzystniejsze warunki do rozmnażania się.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zgłoszonych przypadków dengi wzrosła z około pół miliona w 2000 r. do ponad 5 milionów w 2019 r.

Edlund powiedział, że liczba przypadków w Brazylii wzrosła o 73% w samym tym roku w porównaniu ze średnią z pięciu lat, podczas gdy w Bangladeszu panuje rekordowa epidemia dengi.

Z globalnego raportu WHO na temat malarii wynika, że ​​zmiana klimatu ma również nieprzewidywalny wpływ na malarię – w 2022 r. odnotowano o 5 milionów przypadków więcej w porównaniu z rokiem poprzednim, co daje łączną liczbę przypadków wynoszącą 249 milionów.

READ  Użytkownik Google Earth odkrył „strasznych mężczyzn stojących w kręgu” w opuszczonym mieście duchów

Na przykład w zeszłym roku powodzie w Pakistanie doprowadziły do ​​400% wzrostu liczby przypadków malarii w kraju, jak wynika z raportu.

Choroba rozprzestrzeniła się także na wyżyny Afryki, które wcześniej były zbyt zimne dla komarów.

Oczekuje się, że w przyszłym roku będą dostępne dwie nowe szczepionki przeciwko malarii, które dają nadzieję w walce z tą plagą.

Zmartwiona woda

Burze i powodzie spowodowane zmianami klimatycznymi umożliwiają rozprzestrzenianie się również innych chorób zakaźnych przenoszonych przez wodę.

Po dziesięcioleciach postępów w walce z cholerą – infekcją jelitową przenoszoną przez skażoną żywność i wodę, liczba przypadków ponownie zaczyna rosnąć, także w krajach, którym udało się zwalczyć tę chorobę.

Bez leczenia cholera może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku godzin.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2022 r. 44 kraje zgłosiły przypadki cholery, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z 2021 r., która wskazała na rolę, jaką huragany, powodzie i susze odgrywają w odcinaniu dostępu do czystej wody i wspomaganiu rozwoju bakterii.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​niedawne epidemie były znacznie bardziej śmiertelne, a wskaźnik zgonów jest obecnie najwyższy od ponad dziesięciu lat.

Biegunka staje się również coraz bardziej nasilona w wyniku zmiany klimatu, ponieważ coraz bardziej nieregularne opady deszczu – prowadzące do powstania mokrych lub suchych warunków – zwiększają ryzyko. badania został znaleziony.

Biegunka jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci poniżej piątego roku życia na świecie, po zapaleniu płuc, powodując śmierć ponad pół miliona dzieci rocznie.

Ekstremalny upał i zadymione niebo

Oczekuje się, że stres cieplny – jeden z najbardziej widocznych skutków zdrowotnych globalnego ocieplenia – dotknie setki milionów ludzi w miarę dalszego wzrostu temperatur w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci.

Chociaż na świecie jest już o około 1,1 stopnia Celsjusza (2 Fahrenheita) cieplej niż średnia temperatura przed epoką przemysłową, w 2022 r. ludzie będą świadkami niebezpiecznie wysokich temperatur średnio przez około 86 dni, jak wynika z zeszłomiesięcznego raportu czasopisma medycznego The Lancet.

READ  Rekrutacja 30 maszynistek w Królestwie Arabii Saudyjskiej przyciąga 28 000 kandydatów

W raporcie wskazano, że jeśli świat ociepli się o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do poziomu przedindustrialnego, roczna liczba zgonów z powodu upałów może wzrosnąć ponad czterokrotnie.

W badaniu opublikowanym w lipcu w czasopiśmie Nature Medicine oszacowano, że latem 2022 r. podczas europejskich fal upałów umrze około 61 000 osób.

Upał spowodował również wysuszenie lasów, co doprowadziło do poważnych pożarów lasów, które w ostatnich latach nawiedziły duże połacie świata.

Z najnowszego raportu wynika, że ​​w ciągu dekady rozpoczętej w 2010 r. ponad 2 miliardy ludzi było narażonych co najmniej przez jeden dzień w roku na niezdrowe zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem z pożarów. Studium września W czasopiśmie Nature. Liczba ta wzrosła o 6,8% w porównaniu do poprzedniej dekady.

Według American Thoracic Society w Stanach Zjednoczonych zanieczyszczenie powietrza spowodowane pożarami zabija obecnie od 4 000 do 28 000 ludzi rocznie.

___

Aby codziennie otrzymywać kompleksowe relacje z Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w swojej skrzynce odbiorczej, zapisz się do biuletynu Reuters Sustainable Switch tutaj.

– relacjonuje Gloria Dickey. Dodatkowe raporty Alexandra Cornwalla. Redakcja: Katie Daigle, Diane Craft i Lincoln Feast.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Gloria Dickey informuje agencję Reuters o kwestiach klimatycznych i środowiskowych. Jej siedziba mieści się w Londynie. Jej zainteresowania obejmują utratę różnorodności biologicznej, naukę o Arktyce i kriosferze, międzynarodową dyplomację klimatyczną, zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne oraz konflikty między ludźmi a dziką przyrodą. Wcześniej przez 7 lat pracowała jako niezależna dziennikarka zajmująca się ochroną środowiska, pisząc dla takich publikacji jak The New York Times, The Guardian, Scientific American i Wired. Dickie jest finalistką nagrody Livingstone Awards dla młodych dziennikarzy w 2022 r. w kategorii Raportowanie międzynarodowe za reportaż klimatyczny ze Svalbardu. Jest także autorką w W.W. Norton.

READ  Ukraina twierdzi, że znalazła salę tortur w mieście „Mini Auschwitz”