Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyłącznie: Turcja pchnęła sojuszników z NATO, aby złagodzić gniew na białoruskim samolocie, mówią dyplomaci

Napisane przez Hamirę Pamuk i Robin Emot

Waszyngton/Bruksela Turcja tłoczona NATO Dwaj dyplomaci zaznajomieni ze sprawą poinformowali agencję Reuters, że sojusznicy łagodzą oficjalną reakcję na przymusowe lądowanie samolotu pasażerskiego na Białorusi i zatrzymanie w niedzielę opozycyjnego dziennikarza.

NATO30 sojuszników wydało w środę dwustopniowe oświadczenie potępiające zmuszenie samolotu Ryanaira do aresztowania dziennikarza Romana Protasevicia, ale nie zawierało żadnych środków karnych ze strony sojuszników państw bałtyckich i Polski.

Oświadczenie było również mniej dosadne niż NATO Publiczne oświadczenia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga. Opisał incydent jako „państwowe porwanie” i „skandaliczne”.

Dyplomaci oświadczyli, że Ankara nalegała, aby z tekstu wykluczyć wszelkie odniesienia do poparcia dla bardziej zachodnich sankcji nałożonych na Białoruś oraz wezwania do uwolnienia tam więźniów politycznych. Język grozi zawieszeniem NATODodali, że zlikwidowano również współpracę z Białorusią.

Motywy Turcji nie były od razu jasne.

Dyplomaci stwierdzili, że Ankara może próbować utrzymać więzi z Moskwą, najbliższym sojusznikiem Białorusi, i utrzymywać więzi gospodarcze z Białorusią za pośrednictwem Turkish Airlines, które codziennie latają do Mińska. Inną możliwością może być chęć Turcji do powitania rosyjskich turystów jeszcze tego lata Koronawirus choroba19 Pandemic.

Wysoka liczba infekcji koronawirusem w zeszłym miesiącu i seria ostrzeżeń o podróżach za granicę wyeliminowały wiele wczesnych rezerwacji i zwiększyły szanse na utratę kolejnego sezonu turystycznego dla Turcji, która opiera się na przepływach pieniężnych w celu sfinansowania dużego zadłużenia zagranicznego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji nie od razu odpowiedziało na prośbę o komentarz.

za NATO „Oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej w sprawie Białorusi zostało jednogłośnie zatwierdzone przez wszystkich 30 sojuszników. Nie wchodzimy w szczegóły rozmów w Radzie Północnoatlantyckiej, które są poufne” – powiedział urzędnik.

Jeden z dyplomatów powiedział, że Stoltenberg uzyskał aprobatę wszystkich sojuszników, w tym Turcji, dla ostatecznego tekstu, który został opublikowany w NATO, Aby uniknąć dalszych podziałów publicznych.

READ  Regulamin dla startupów i nie tylko

zdenerwowany

Dyplomaci stwierdzili, że naleganie Turcji na rozwodniony tekst rozgniewało wielu sojuszników, zwłaszcza Polskę, Litwę i Łotwę, które naciskały na ostrzejsze sformułowania.

Trzeci dyplomata powiedział, że reakcja Ankary była ukierunkowana głównie na użycie języka innego niż UE, który zawiera szczegółowe propozycje sankcji. Obejmowało to zakaz przelotów nad Unią Europejską przez białoruskie linie lotnicze, zakaz korzystania z lotnisk UE przez białoruskie linie lotnicze oraz wzywanie europejskich linii lotniczych do omijania Białorusi.

Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, chociaż jest kandydatem od wielu lat.

Wielu sojuszników było bardzo rozczarowanych Turcją. To było ważne NATO Odpowiadać i nie jest jasne, dlaczego Ankara chce bronić (białoruskiego prezydenta Aleksandra) Łukaszenki ”- powiedział europejski dyplomata, który wziął udział w dyskusji.

W ostatnich latach Turcja stała się dla niektórych trudniejszym partnerem NATO Sojusznicy starli się z Francją o politykę Turcji w Libii oraz ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Syrii i Grecji o prawa energetyczne na Morzu Śródziemnym.

Turcja kupiła również rakiety obrony powietrznej od Rosji NATO Jest przeciwnikiem, który próbuje zdestabilizować Zachód.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska skrytykowały to, co postrzegają jako spadek w kierunku bardziej autorytarnych rządów prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zwłaszcza od nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

Ale Turcja, która ma drugą co do wielkości armię w NATO Jest strategicznie położone między Europą a Bliskim Wschodem i ma wybrzeża Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, zbyt duże, aby mogły być ignorowane przez Unię Europejską lub Stany Zjednoczone.

Ankara wielokrotnie powtarzała, że ​​popiera NATO Ma jednak prawo do prowadzenia suwerennej polityki zagranicznej.