Wyniki Grand Prix Turcji: Lewis Hamilton wściekły po miksie, Valtteri Bottas, Max Verstappen, 2021 F1 wiadomości

Lewis Hamilton był na najlepszej drodze do wspaniałego wyniku podczas Grand Prix Turcji, ale kontakt z jego zespołem sprawił, że był wściekły.

Valtteri Bottas Mercedesa wygrał Grand Prix Turcji, ale kolega z zespołu Lewis Hamilton będzie żałował straconej, potencjalnie kosztownej okazji w bitwie o mistrzostwo Formuły 1, kiedy zajął piąte miejsce.

Bottas wystartował na pole position i prowadził bezbłędny wyścig, aby wygrać swoje dziewiąte Grand Prix i pierwsze od zeszłorocznego Grand Prix Rosji.

Czy wiesz, że możesz złapać Grand Prix Turcji 2021 F1 za darmo z Minis na Kayo Freebies? Zarejestruj się teraz, nie potrzebujesz karty kredytowej.

Max Verstappen zajął drugie miejsce, a kolega z drużyny Sergio Perez ukończył podium, gdy Red Bull zmniejszył dystans do Mercedesa w mistrzostwach konstruktorów.

Lewis Hamilton rozpoczął wyścig na 11. miejscu po zatrzymaniu kary w celu zmiany jednostki napędowej, ale nie marnował czasu na przedzieranie się przez pole.

Siedmiokrotny mistrz świata awansował na piąte miejsce, ale od tego czasu ma problemy z dogonienie liderów wyścigu.

Hamilton i Perez zaangażowali się w epicką walkę o kilka zakrętów na 35 okrążeniu, gdy Meksykaninowi udało się jakoś utrzymać Mercedesa w sytuacji patowej.

Tor w Stambule był mokry i większość kierowców zdecydowała się zatrzymać tylko w jednym boksie, ale niektórzy kierowcy, w tym Hamilton i Charles Leclerc z Ferrari, chcieli przejechać cały wyścig bez zmiany opon.

Pomimo jego protestów, zespół Mercedesa wezwał Hamiltona do zjechania do boksu i ostatecznie zrobił to na około 10 okrążeniach.

Ale nowe średnie opony nie przyniosły pożądanego efektu dla Mercedesa, ponieważ Hamilton stracił kontakt z prowadzeniem na późniejszych etapach i ostatecznie zajął piąte miejsce.

„Dlaczego opuściłeś to miejsce?” Złościł się na radio zespołu po postoju. – Nie powinniśmy byli wchodzić. Mówiłem ci!

READ  European Games stanowczo sprzeciwiają się Rosji i Białorusi – DW – 17.04.2023

Nie był też szczęśliwy niedługo po tym, gdy powiedziano mu, że Pierre Gasly z AlphaTauri jest gorący na jego ogonie.

Hamilton odpowiedział swojemu inżynierowi wyścigowemu: „Zostaw mnie w spokoju”.

Były mistrz świata Formuły 1, Jenson Button, powiedział, że Hamilton ma pełne prawo być zły na swój zespół za to, że wszedł na pole karne.

Powiedział Sky Sports: „Lewis był w dobrej pozycji, a dla Lewisa najważniejsze było to, że nie zostało mu to komunikowane na tyle dobrze, że straciłby dwa miejsca w boksach”.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Esteban Ocon w Alpach był jedynym kierowcą, który nie kopał przez cały wyścig i był o 50 sekund wolniejszy niż kierowca jadący na samym ostatnim okrążeniu.

Szef zespołu Mercedesa, Toto Wolff, wezwał do wymiany opon i powiedział, że Hamilton miałby szansę na podium, gdyby zamachnął się, gdy po raz pierwszy został o to poproszony.

„To mogło być lepsze niż to, z czym skończyliśmy” – powiedział Wolff Sky Sports po wyścigu.

„Ale zostało to zmierzone i w samochodzie nie mógł zobaczyć, jak bardzo spada. Było jasne, że gdyby został na zewnątrz, przegrałby z Gasly.

„Pomyśleliśmy, że możemy zająć trzecie miejsce bez zatrzymywania się, a jeśli wyjdzie sucha passa, może przerzucimy się na miękką oponę.

„Potem zobaczyliśmy, jak Leclerc upada, a Lewis upada i było jasne, że nie dotrwamy do końca”.

Wynik jest decydujący w kontekście swingowej bitwy Hamiltona z Verstappen o tytuł mistrza świata w tym roku.

Mocny wynik Holendra pozwolił mu odzyskać prowadzenie w Mistrzostwach Kierowców od Hamiltona zaledwie o sześć punktów.

Australijczyk Daniel Ricciardo wystartował martwy w siatce po otrzymaniu rzutu karnego z silnika i ciężko walczył, ale zdołał zdobyć dopiero 13. miejsce.