Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wysoka inflacja pozostaje problemem, mówi think tank – The First News

Rządowy think tank stwierdził, że wysoki poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) oraz lepka inflacja bazowa nadal stwarzają problemy dla polskiej gospodarki.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI) wzrosły w marcu 2023 r. o 16,2 proc. rok do roku i o 1,1 proc. Można to porównać z odpowiednimi liczbami 15,8 procent i 0,9 procent, których oczekiwali ekonomiści.

„Spodziewamy się, że kolejny miesiąc zmniejszy stopniowe wyhamowanie skali do jednocyfrowych poziomów na koniec roku” – podał w piątkowym komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

„Głównym problemem jest lepka inflacja rdzeniowa” – dodał.

Inflacja bazowa nie obejmuje cen żywności i energii, które charakteryzują się największą zmiennością.

„Szacujemy, że wzrósł do 12,2 proc. z 12,0 proc. (w marcu – PAP)” – powiedział PIE. „I w najbliższych miesiącach pozostanie podwyższona. Spodziewamy się, że inflacja bazowa spadnie do poziomów jednocyfrowych dopiero pod koniec roku.”

Instytut uważa, że ​​marzec to początek trendu antyinflacyjnego: „Apogeum już za nami, aw najbliższych miesiącach będziemy świadkami powolnego spadku inflacji”.

Jednak perspektywy powrotu CPI do akceptowalnych poziomów są odległe, powiedział PIE. „Oczekujemy, że ceny wzrosną średnio o 12 procent w 2023 r., podczas gdy inflacja bazowa pozostanie na poziomie dwucyfrowym”.

READ  Klienci supermarketów ALDI podzieleni na ostrzeżenie „tylko płatność kartą” przy kasie do samoobsługi