Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wytrwałość odkrywa różnorodne cząsteczki organiczne w kraterze Jezero

Wytrwałość odkrywa różnorodne cząsteczki organiczne w kraterze Jezero

the Skanowanie środowisk nadających się do zamieszkania za pomocą Ramana i luminescencji w poszukiwaniu związków organicznych i chemikaliów Instrument Sherlock na pokładzie łazika Perseverance NASA wykrył kilka rodzajów aromatycznych cząsteczek organicznych w pośrednich formacjach Ma’adh w kraterze Jezero na Marsie. Odkrycie wskazuje, że w przeszłości Czerwonej Planety mógł istnieć bardziej złożony cykl geochemiczny niż wcześniej sądzono.

Pomysł tego artysty przedstawia łazik marsjański NASA wytrwale poruszający się po powierzchni Czerwonej Planety. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech.

Obecność i rozmieszczenie materiału organicznego zachowanego na Marsie może dostarczyć kluczowych informacji na temat marsjańskiego obiegu węgla i potencjału planety do życia w całej jej historii.

W meteorytach marsjańskich iw marsjańskim kraterze Gale odkryto wcześniej kilka rodzajów cząsteczek organicznych.

Ocena różnorodności materii organicznej i jej potencjału do wykrywania w innych częściach Czerwonej Planety jest ważna dla zrozumienia zakresu i różnorodności procesów zachodzących na powierzchni Marsa oraz potencjalnej dostępności źródeł węgla.

„Istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia materiałów organicznych na Marsie, pochodzących z badań meteorytów i misji” – powiedział dr Sunanda Sharma z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i współpracownicy.

„Obejmuje to formowanie się poprzez interakcje woda-skała lub elektrochemiczną redukcję dwutlenku węgla lub osadzanie się ze źródeł zewnętrznych, takich jak pył międzyplanetarny i emisje meteorytów, chociaż pochodzenie biologiczne nie jest wykluczone”.

„Zrozumienie dokładnej korelacji przestrzennej między minerałami, teksturami i związkami organicznymi miało kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia możliwych skupisk węgla organicznego na Marsie”.

„Instrument Sherlock na łaziku Perseverance jest instrumentem, który umożliwia to na Marsie”.

Jezero Crater, jedna ze starożytnych skamielin zbadanych w badaniu, jest starożytną skamieniałością i potencjalnym miejscem lądowania misji NASA Mars 2020 mającej na celu poszukiwanie przeszłego życia;  Zewnętrzną dolinę wyrzeźbioną przez przelew można zobaczyć w prawym górnym rogu krateru;  Starożytne rzeki wyrzeźbiły wejścia po lewej stronie krateru.  Źródło obrazu: NASA/Tim Goudge.

Jezero Crater, jedna ze starożytnych skamielin zbadanych w badaniu, jest starożytną skamieniałością i potencjalnym miejscem lądowania misji NASA Mars 2020 mającej na celu poszukiwanie przeszłego życia; Zewnętrzną dolinę wyrzeźbioną przez przelew można zobaczyć w prawym górnym rogu krateru; Starożytne rzeki wyrzeźbiły wejścia po lewej stronie krateru. Źródło obrazu: NASA/Tim Goudge.

W swoich badaniach autorzy przeanalizowali obserwacje Sherlocka w Ma’adh Wasita, dwóch formacjach na dnie krateru Jezero.

READ  Jak komórki kontrolują mitochondria?

Sygnały cząsteczek organicznych zostały wykryte na wszystkich 10 obiektach obserwowanych przez Sherlocka na dnie krateru i były bardziej skoncentrowane w Ma’adh niż w Sitha, wykazując zróżnicowane wiązanie minerałów i rozkład przestrzenny, który może być unikalny dla każdej formacji.

Różnorodność tych obserwacji może dostarczyć wglądu w różne sposoby powstania materii organicznej: być może poprzez osadzanie się przez wodę lub poprzez syntezę z materiałami wulkanicznymi.

„Nasze wyniki wskazują na istnienie znacznie bardziej złożonego organicznego cyklu geochemicznego niż opisano wcześniej Na miejscu pomiary na Marsie, o czym świadczy kilka odrębnych pul potencjalnego materiału organicznego” – stwierdzili naukowcy.

Krótko mówiąc, elementy budulcowe życia mogły istnieć przez długi okres czasu (co najmniej około 2,3-2,6 miliarda lat temu) wraz z innymi, jeszcze nieodkrytymi gatunkami chemicznymi, które można było zachować w ramach tych dwóch możliwych potencjałów paleozoicznych. lokalne ustawienia w kraterze Jezero.

A papier Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Natura.

_____

S. Sharma i in. Różne związki organiczne i mineralne w kraterze Jezero na Marsie. Natura, opublikowane w Internecie 12 lipca 2023 r.; doi: 10.1038/s41586-023-06143-z