Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Znalezienie wynajmu w południowo-wschodnim Queensland staje się coraz bardziej niedostępne, ale jaka jest alternatywa?

Znalezienie wynajmu w południowo-wschodnim Queensland staje się coraz bardziej niedostępne, ale jaka jest alternatywa?

Kiedy tygodniowy czynsz w miejscu, w którym Delphine Steadman mieszkała od ponad dziesięciu lat, wzrosła czterokrotnie w ciągu dwóch lat, „poczuła się, jakby ktoś zdjął spod niej dywanik”.

W całym kraju średni koszt wynajmu wynosi obecnie 627 dolarów – liczba ta nie jest zaskoczeniem dla tych, którzy zostali wycenieni poza rynkiem.

W Brisbane średnia cena wynajmu jest wyższa i wynosi 649 dolarów tygodniowo, a w pozostałej części Queensland sięga aż 615 dolarów.

„Dlaczego nas to nie obchodzi?” – zapytał 66-latek.

W całym Queensland średni dochód osób powyżej 65. roku życia wynosi zaledwie 43 000 dolarów, co oznacza, że ​​73 procent swoich dochodów musiałyby wydawać na czynsz.

W przypadku osób w wieku do 24 lat perspektywy nie są lepsze.

„Duża część budżetu przeznaczona jest dla młodszych Australijczyków, którzy mają szczęście mieć własny pokój [share house]„Nie wspominając o samych mieszkaniach na wynajem” – powiedziała Eliza Owen, szefowa działu badań w CoreLogic.

Zastrzeżenie: Dane z CoreLogic wykorzystują indeksowaną miarę dochodu osobistego pojedynczego zarabiającego. Dochody opierają się na danych ABS i zostały skorygowane o wzrost Krajowego Wskaźnika Cen Płac (Krajowy) od 21 czerwca do 23 grudnia (+9,38%). Wartości wynajmu opierają się na średniej wartości wynajmu CoreLogic dla każdego miasta, we wszystkich ofertach.

Starsi Australijczycy konkurują na „drogim rynku wynajmu”

Nie mogąc pokryć rosnących kosztów czynszu w Rockhampton, pani Steadman zmuszona była miesiącami siedzieć na kanapie, w przeciwnym razie groziła jej bezdomność, oczekując na listę mieszkań socjalnych.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę starszych najemców ubiegających się o dom na niestabilnym rynku wynajmu, nie jest sama.

Cena wynajmu Delvean Steadman wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat.(ABC News: Harcerze i Allen)

Fiona York, dyrektor wykonawcza grupy Housing for the Elderly, twierdzi, że w latach 2011–2021 liczba starszych najemców wzrosła o 71%.

READ  Merkel ostrzega przed „wirem” konfliktu Brukseli z Polską

„Nagle zaczęli konkurować na bardzo konkurencyjnym i bardzo drogim rynku wynajmu” – powiedziała.

„Zasadniczo rynek prywatnego wynajmu jest niebezpiecznym miejscem dla seniorów i nieodpowiednie jest, aby tam dorastali”.

Fiona York pracuje na komputerze.

Fiona York stwierdziła, że ​​rynek wynajmu prywatnego jest niebezpieczny, zwłaszcza dla starszych Australijczyków.(ABC News: Harcerze i Allen)

W listopadzie ubiegłego roku pani Steadman zabezpieczyła niedrogie mieszkanie komunalne pod nazwą Shelter Collective.

Jest to inicjatywa społeczna w Rockhampton, zapewniająca mieszkania dla starszych kobiet borykających się z bezdomnością po stałej i przystępnej cenie.

„To niesamowite budzić się i myśleć, że jestem bezpieczna, nie muszę myśleć o tym, dokąd idę” – powiedziała.

Kolaż Delveana Steadmana, zbliżenie, podlewanie podwórka i ogrodu.

Delphine Steadman wynajmowała to samo mieszkanie w środkowym Queensland od ponad dziesięciu lat, kiedy okazało się, że jest za drogie i zaczęła jeździć na sofach.(ABC News: Harcerze i Allen)

Młodzi i starsi stoją w obliczu trudności związanych z przystępnością cenową

Według CoreLogic osoby w wieku do 24 lat, które osiągają średni roczny dochód krajowy dla swojej grupy wiekowej – około 30 000 dolarów – powinny wydawać na czynsz około 175 dolarów tygodniowo.

Studenci uczelni twierdzą, że każdy z ich rówieśników, który myśli, że za tę cenę można wynająć pokój, musi być „marzycielem”.

Kobieta stojąca w kuchni.

Susie, która płaci 333 dolary tygodniowo za wynajem pokoju w Brisbane, twierdzi, że ludzie mówią jej, że jest jedną ze szczęśliwców.(ABC News: Crystallyn Brown)

Susie pracuje na pełen etat, z nieformalnymi zajęciami na boku, a wszystko to podczas studiów w niepełnym wymiarze godzin.

Zarabia więcej niż średnia dla jej grupy wiekowej, więc jej budżet – oparty na zasadzie 30 procent określającej wysokość czynszu – jest wyższy.

Ale nadal wydaje 333 dolary tygodniowo na swój pokój w wynajętym domu na przedmieściach West End w Brisbane.

READ  Szef Woolies Brad Banducci rezygnuje: szef supermarketu otrzyma 24,4 mln dolarów, zapytanie cenowe w supermarketach, ABC Four Corners

Powiedziano jej, że należy do „szczęśliwców”.

Kobieta stoi w kuchni i miesza garnek na kuchence.

Susie twierdzi, że perspektywa podwyżki czynszu jest przerażająca.(ABC News: Crystallyn Brown)

„Kiedy mówię komuś, kto wynajmuje – albo kto wynajmował, albo wie, co się dzieje na świecie – i mówię: „To jest nasze miejsce, za to płacimy”, wiele reakcji brzmi: „O mój Boże, powiedziała. „O mój Boże, to jest wspaniałe” – powiedziała.

„Kiedy patrzyłem na rynek, nie było nic, co mieściłoby się w moim budżecie, więc wiedziałem, że muszę się z tym pogodzić i zmienić niektóre obszary mojego życia”.

Susie poświęciła się, aby zapewnić sobie styl życia – na przykład nie posiadała samochodu, brała udział w bezpłatnych zajęciach towarzyskich i samodzielnie przygotowywała posiłki, zamiast jeść poza domem.

Żałuje jednak, że wychodząc z domu wiedziała, w co się pakuje – czego nie uważa już za „rytuał przejścia”.

„To teraz przywilej” – powiedziała. – I mam szczęście, że to robię.

Jednak perspektywa wzrostu cen czynszów przy tak małej ilości tłuszczu w budżecie jest przerażająca.

„Gdyby podnieśli czynsz i dostawałabym tę samą pensję, nie byłoby mnie na to stać” – powiedziała.

Wielki spadek

Dane CoreLogic pokazują, że przystępność cenowa wynajmu nie jest odosobnionym problemem tylko najmłodszych i najstarszych Australijczyków.

W całym kraju osoby samotne osiągające średni dochód dla dowolnego wieku nadal będą wydawać co najmniej 40 procent swoich tygodniowych dochodów na czynsz.

„Tak więc nawet dla zamożniejszych grup wiekowych czynsze również nie są tam przystępne, chociaż są łatwiejsze w zarządzaniu” – stwierdziła Owen.

Chociaż dane są dokładne – niższe czynsze są dostępne w zależności od tego, gdzie mieszkasz, a niektóre osoby mogą zarabiać znacznie powyżej średniej dla swojej grupy wiekowej – podkreślają one problem przystępności cenowej czynszów w całym kraju.

READ  Hiszpania wspiera Nadię Calvino w kierowaniu Europejskim Bankiem Inwestycyjnym
Kobieta siedzi uśmiechnięta, a za nią wywieszone są dzieła sztuki.

Eliza Owen z CoreLogic twierdzi, że choć czynsze są bardziej przystępne dla zamożnych Australijczyków, to nadal nie są one przystępne. (Dostawca: CoreLogic)

Niektórzy decydują się porzucić wyścig szczurów w mieście i udać się do kraju, gdzie czynsze są tańsze, ale znacznie mniej dostępne.

Dan Horrocks płaci zaledwie 270 dolarów tygodniowo za dom z trzema sypialniami w Charleville na odludziu Queensland.

„W Brisbane nie byłoby możliwości zakupu mieszkania, nawet mieszkanie byłoby trochę droższe” – powiedział.

Mężczyzna stoi uśmiechnięty, oparty o drzwi domu.

Dan Horrocks płaci 270 dolarów tygodniowo za dom z trzema sypialniami w Charleville na odludziu Queensland.(ABC News: Peter Quattrocelli)

Zaoszczędzone na czynszu pieniądze pozwalają mu zaoszczędzić na wakacje za granicą pod koniec roku, a także oszczędzają czas i pieniądze na dojazdach do pracy, które obecnie zajmują łącznie trzy minuty w jedną stronę.

Życie na wsi ma jednak swoje wady – jest daleko od rodziny i przyjaciół, a do najbliższego kina czy plaży można dojechać godzinami.

„Mając wszystkich moich dobrych przyjaciół na wybrzeżu, czasami za nimi tęsknię” – powiedział Horrocks.

Mężczyzna siedzi na sofie w salonie i uśmiecha się.

Dan Horrocks twierdzi, że mieszkając na wsi, udaje mu się zaoszczędzić pieniądze na wakacje za granicą.

(ABC News: Peter Quattrocelli)

23-latek uważa, że ​​ma szczęście, że znalazł mieszkanie do wynajęcia na rynku prywatnym, a nieruchomości w Charleville są reklamowane „raz w necie” – twierdzi lokalny agent nieruchomości Jesse Minnis.

„W tej chwili nic nie jest dostępne” – powiedział Minnis.

„Nie wiem, czy na obecnym rynku coś się pojawi”.

W oknie wyświetlane są plakaty przedstawiające nieruchomości na wynajem.

Dane pokazują, że średni koszt wynajmu w Australii wynosi 627 dolarów tygodniowo.(Wiadomości Ahroof: Keren McKechnie i Leo Hervila)

Bez dużej liczby małych nieruchomości w mieście, samotni ludzie są zmuszeni wynajmować więcej domów, niż potrzebują.

„To z pewnością więcej, niż potrzebuję” – powiedział Horrocks.

„Czuję się trochę samolubnie, ale to wszystko, co było dostępne. Gdyby w mieście było więcej mieszkań lub dostępny był dom rządowy, skorzystałbym z niego”.

opublikować , Zaktualizowano