Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

4 Kraje Grupy Wyszehradzkiej w Europie rozmawiają o bezpieczeństwie i kontroli wirusów

Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej w Europie rozmawiali o współpracy na rzecz ożywienia gospodarek narodowych i turystyki po pandemii

WARSZAWA, Polska – Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej w Europie rozmawiali o współpracy na rzecz pobudzenia gospodarek narodowych i turystyki po pandemii oraz zadeklarowali swobodę podróżowania między Czechami a Węgrami dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W piątek w Łodzi, w centralnej Polsce, gospodarzem spotkania był polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier. Polska jest obecnie corocznym rotacyjnym przywództwem czterech państw wyszehradzkich. Węgry przejmą władzę 1 lipca.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Zigarto powiedział, że ścisła współpraca gospodarek, które przed pandemią należały do ​​najbardziej aktywnych w Europie, „zapewni szybkie ożywienie naszych gospodarek”.

Zigarto powiedział, że na spotkaniu ustalono, że od soboty osoby zaszczepione będą mogły podróżować między Czechami a sąsiednimi Węgrami. Ta bezpłatna podróż jest faktycznie możliwa między Republiką Czeską a Polską.

„Szczepienia dają nam bezpieczeństwo, a ci ludzie powinni móc normalnie żyć i podróżować” – powiedział dziennikarzom Cigaro.

Powiedział, że Węgry, które były krytykowane przez Unię Europejską za wiele jej polityk, są zwolennikami silnej Europy, która szanuje chrześcijańskie wartości i samotność.

Minister spraw zagranicznych Czech Jakob Kulhank powiedział, że rozmawiali także o certyfikatach z szerszej Unii Europejskiej, które pozwolą na podróżowanie po bloku 27 państw.

Prezydent Słowacji Ivan Korcuk podkreślił potrzebę szerszej współpracy na rzecz narodów, na przykład w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.

Rao powiedział, że grupa powinna nadal wspierać Ukrainę, Białoruś, Mołdawię i inne kraje partnerskie UE w walce z pandemią, a także w ich ambicjach dołączenia do europejskich i transatlantyckich organów bezpieczeństwa i gospodarczych.

READ  bne IntelliNews - Ukraińska gospodarka i wysiłki wojenne są zagrożone przez blokadę kierowców ciężarówek na polskiej granicy, mówi szef Ukraińskiego Związku Pracodawców

Podkreślił, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO to podstawa bezpieczeństwa regionu. Występuje w czasie, gdy sąsiednia Rosja zwiększyła swoją aktywność militarną wzdłuż swojej zachodniej granicy.

Przed spotkaniem Rao powiedział, że polityka klimatyczna i wprowadzenie nowych technologii przyjaznych środowisku to kolejny ważny temat dla czterech krajów.

W marcu ministrowie przeprowadzili w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Ministrowie świętowali także 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, sposobu na zacieśnienie współpracy politycznej i gospodarczej w regionie. Rao spotkał się w Łodzi, gdzie był wojewodą zanim został ministrem spraw zagranicznych.