Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ogromna posiadłość Georgesa Clooneya odgrywa rolę na południu Francji

Wraz ze zbliżającym się przybyciem amerykańskiego idola George’a Clooneya francuskie winnice ugruntowały swoją pozycję jako główny cel dla zamożnych inwestorów zagłębiających się w jeden z najgorętszych sektorów rynku wina.

„Nieważne, ile razy mówię, że nie sprzedaję, programy wciąż rosną” – powiedział Jean-Louis Croquet, 78-letni statystyk, który dorobił się fortuny na firmie sondażowej TNS Sofres.

Kupując Château Thuyry i jego 400 hektarów w 1998 roku, Croquet był w ostatnich latach świadkiem wyścigu o zakup nieruchomości w Prowansji na Lazurowym Wybrzeżu.

W wydarzeniu biorą udział zamożni ludzie, a także luksusowi giganci, tacy jak LVMH, mając nadzieję na wykorzystanie rosnącego globalnego popytu na wina różowe.

„Od początku roku miałem dziesiątki koncertów, w tym LVMH, który oszalał na punkcie wędkarstwa” – powiedział Croquet, którego syn Thomas Mars jest żonaty z popową grupą Phoenix, należącą do właścicielki filmu Sophii Coppola.

Podzielił nowych graczy na dwie kategorie: tych, którzy mają mnóstwo pieniędzy do zainwestowania i prawdziwych entuzjastów wina, takich jak ja.

„Duże grupy chcą zdominować rynek róż, ponieważ postrzegają go jako świetną pracę, która korzysta z wielu działań marketingowych” – dodał.

Croquet to sąsiad brytyjskiego inwestora Jamesa Dysona, właściciela firmy Domaine des Rabelles, która reklamuje metodę uprawy winogron „Bio-Active”.

Inny Brytyjczyk, miliarder z branży nieruchomości Mark Dickson, również jest właścicielem winnicy w Prowansji, podobnie jak francuski zegarmistrz Richard Mille i król kaszmiru Eric Bompard.

Agenci specjalizujący się we francuskich winnicach twierdzą, że kupowanie hektarów w Prowansji jest nadal tańsze niż próba zdobycia przyczółka w bardziej piętrowych winnicach w Bordeaux lub Bourgogne.

A przynajmniej dla francuskich inwestorów motywacja do dużych inwestycji w wino jest często czymś więcej niż tylko zamiłowaniem do wina – zastrzyk pieniędzy w winnicy można często wykorzystać, aby uniknąć podatków od wpływów ze sprzedaży dojrzałej firmy.

READ  Brytyjski magazyn okrzyknięty "polskim cudem" - sekcja anglojęzyczna

Na suchych i nierównych wzgórzach prowincji Var, na wybrzeżu Morza Śródziemnego między Marsylią a Cannes, znajdują się cztery najsłynniejsze odmiany róż – Pandol, Coto Faroe, Cotis de Provence i Cote de X-en-Provence.

Razem odnotowali największy wzrost francuskiego eksportu wina w zeszłym roku, ponieważ producenci coraz częściej celowali w górny segment rynku.

Clooney planuje kupić Domaine Le Canadel w pobliżu wioski Brignoles, w której mieści się XVIII-wieczna rezydencja z własnym basenem i kortem tenisowym.

To około pół godziny jazdy od winnicy, którą producent Gwiezdnych Wojen George Lucas kupił w 2017 roku, oraz od posiadłości Meraval należącej do byłego męża Hollywoodu Brada Pitta i Angeliny Jolie.

„To bardzo dynamiczny rynek” – powiedział Adam Dakin z Wayne Objectives Real Estate, który szacuje, że około jedna trzecia upraw winorośli w Prowansji zmieniła się w ciągu ostatnich 20 lat.

Niedawno pośredniczył w zakupie Williama Chase’a, brytyjskiego milionera stojącego za chipsami ziemniaczanymi Tyrrells, oraz sprzedaży winnicy w 2020 roku należącej do amerykańskiego przemysłowca Toma Bove’a francuskiemu potentatowi delikatesów Michelowi Ripertowi.

W tym roku dom mody Chanel trafił na pierwsze strony gazet dzięki drugiemu zakupowi winnic na idyllicznej wyspie Porquerolle u wybrzeży La Londe-les-Maures, gdzie LVMH kupił Château Gallup w 2019 roku.

Nawet jeśli zakup Clooneya nie jest do końca pewny – sprzedaż jest kwestionowana przez innego domniemanego nabywcę – jego zainteresowanie jest ostrożnie przyjmowane przez miejscowych.

„To sprawia, że ​​ludzie mówią o nas i generalnie prowadzi do wysokiej jakości win” – powiedział 56-letni Luc Nevers, czwarte pokolenie Domaine de Trois z jego rodziny, który będzie jednym z najbliższych sąsiadów Clooneya.

Nevers powiedział, że nadal jest zdumiony „faraoniczną” pracą, którą Jean-Louis Bouchard wykonał w Fontainebleau, w tym „panoramiczną” piwnicą degustacyjną, którą można wynająć na specjalne okazje.

READ  Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł o 41% we wrześniu 2022 r.

„Ale jeśli chcesz jutro kupić hektar winnic, będzie to trudne, ponieważ nie ma ograniczeń co do tego, co ci ludzie mogą wydać” – powiedział.

– Agencja prasowa France