Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Agresja Rosji na Ukrainę to według Dudy nowa wojna kolonialna – pierwsze wiadomości

Marcin Obara/PAP

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w Doha w Katarze, że „poza granicami Polski toczy się obecnie brutalna wojna neokolonialna”.

„Rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna. Imperium zaatakowało sąsiedni kraj, aby przejąć jego ziemie, surowce i zarobić” Kraje rozwinięte. (LDC5) w niedzielę.

„To imperium porywa ludzi, w tym dzieci, i wysyła ich do Rosji” – wyjaśnił Duda, dodając, że według Ukraińców Rosjanie porwali ponad sto tysięcy dzieci.

„A ci, którzy nie chcą się poddać, zostaną zabici” – dodał.

Odnosząc się do tragicznej historii Polski, Duda powiedział, że obowiązkiem jest mówić głośno o potrzebie zaawansowanej solidarności Północy z globalnym Południem.

„Obowiązkiem jest także sprzeciwianie się sytuacji, w której potężne państwo próbuje kontrolować inne państwa, czy to narzucając swoją wolę, czy po prostu atakując je” – powiedział prezydent.

Duda powiedział też, że atak Rosji na Ukrainę był ciosem dla światowej gospodarki, hamując wzrost gospodarczy i wzrost cen.

„Jego skutki są widoczne nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach, w tym w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w krajach najsłabiej rozwiniętych” – powiedział Duda.

Prezydent dodał, że Polska stara się odbudować sieć przesyłek ukraińskiego zboża, aby złagodzić skutki kryzysu żywnościowego, który najbardziej dotknął kraje najsłabiej rozwinięte.

READ  Breeze Airbus A220 będzie miał fotele pierwszej klasy „premium”