Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rząd Partii Pracy ogłasza plany interwencji w sporze McDonald’s jako Shine Lawyers i SDA

Rząd Partii Pracy ma formalnie interweniować w sporze McDonald’s dotyczącym tysięcy młodych pracowników fast foodów.

Spór obejmuje dwie odrębne sprawy sądowe przeciwko McDonald’s, które twierdzą, że sieć fast food odmówiła obecnym i byłym pracownikom płatnych przerw podczas zmian.

Obie sprawy zostały wniesione przez Stowarzyszenie Pracowników Sklepów i Dystrybucji oraz Shine Lawyers.

Jednak minister pracy Tony Burke potwierdził, że Partia Pracy poprze roszczenie DLP w stosunku do roszczenia firmy prawniczej.

Mówi, że jeśli sprawa zakończy się pomyślnie, pracownicy powinni otrzymać odszkodowanie w wysokości 100 procent kosztów postępowania, zamiast zwracać część pieniędzy należnych prawnikom.

„Jeżeli kancelaria prawna żąda roszczeń, wszystkie koszty żądane przez kancelarie prawne i procenty, które żądają, pochodzą bezpośrednio z bilansu tego, co w przeciwnym razie mieliby pracownicy”, powiedział Burke w Sky News Australia w niedzielę.

„Rząd widział, że musimy interweniować w tej sprawie” – dodał.

Pan Burke powiedział, że złoży sprawę w sądzie federalnym, aby poprzeć roszczenia związku detalistów rządowym wsparciem.

Dodał: „Oczywiście to sąd określa tutaj należną kwotę, ale cokolwiek jest należne, chcę mieć pewność, że pracownicy otrzymają każdy cent i żaden z nich nie zostanie przekazany kancelariom prawnym”.

Gerard Dwyer, krajowy sekretarz SDA, z zadowoleniem przyjął wiadomość Burke’a i podkreślił, że 100 procent pieniędzy z wygranej sprawy powinno trafić do kieszeni pracowników.

„Myślę, że musi istnieć standard, ponieważ coraz częściej obserwujemy masowe akcje wkraczające w tę przestrzeń” – powiedział Dwyer.

„Chcemy posunąć się naprzód w działaniach zbiorowych w ramach ustawy o uczciwej pracy, aby zapewnić, że młodzi pracownicy otrzymają każdy należny im cent”.

Ale Shine Lawyers odrzucił rządowe plany interwencji, argumentując, że firma wszczęła pozew zbiorowy przeciwko McDonald’s w celu wsparcia pracowników, gdy żadna inna strona nie była zaangażowana.

READ  W Polsce PiS legalnie demontuje sprawiedliwość

„Procedury pozwów zbiorowych w Australii zostały wprowadzone w celu wymierzenia sprawiedliwości osobom, które zostały skrzywdzone w wyniku niewłaściwego postępowania korporacyjnego” — pisze Shane Lowers.

„Prawnicy Shine wszczęli pozew zbiorowy, aby uzyskać sprawiedliwość dla poszkodowanych pracowników McDonald’s w okolicznościach, w których żadna inna strona nie działała w imieniu pracowników McDonald’s”.

Sąd federalny ma zdecydować w czwartek, którą z dwóch spraw będzie mógł wszcząć przeciwko McDonald’s.