Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Analiza: Chiny przygotowują się do zmiany przywództwa gospodarczego po wycofywaniu się reformatorów

Analiza: Chiny przygotowują się do zmiany przywództwa gospodarczego po wycofywaniu się reformatorów

  • Chiny przygotowują się do największych zmian w przywództwie gospodarczym od dekady
  • Premier i wyżsi urzędnicy ustępują, gdy wzrost spowalnia i rośnie ryzyko
  • Kandydaci Pro-Xi i kandydaci lokalni prawdopodobnie przejmą kontrolę
  • Nowy zespół ekonomiczny może mieć ograniczone pole manewru poufnych

PEKIN (Reuters) – W przyszłym miesiącu rządząca Chińska Partia Komunistyczna przygotuje grunt pod największą od dekady przebudowę swojego przywództwa gospodarczego, a pokolenie nastawionych na reformy polityków ma ustąpić, gdy perspektywy wzrostu się pogorszą.

Zmiany w gabinecie w Pekinie odbywają się raz na pięć lat na Kongresie Partii rozpoczynającym się 16 października, gdy prezydent Xi Jinping przygotowuje się do zerwania z poprzednim i zapewnienia sobie trzeciej kadencji przywództwa.

Podczas gdy najwyżsi urzędnicy rządowi pozostają na swoich stanowiskach do corocznego spotkania parlamentarnego, zwykle w marcu, spodziewali się, że tajne spotkanie partii dostarczy wskazówek na temat tego, kto zajmuje najwyższe stanowiska i ustali, kto zastąpi Li Keqianga, który ustąpi w marcu po dwóch kadencjach jako premier, stanowisko odpowiedzialne za zarządzanie gospodarką nr 2. Na świecie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Li jest powszechnie postrzegany jako słabnący pod rządami Xi, niemniej jednak był ulgą dla inwestorów, którzy postrzegają go jako umiarkowany głos w przejściu Xi na zarządzanie gospodarką państwową.

„Władza Li jest ograniczona, ale przynajmniej został on mianowany w tym samym czasie co Xi. Jego następca może być słabszy” – powiedział specjalista od polityki, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, biorąc pod uwagę delikatność sprawy.

„W obecnej strukturze politycznej, kto przejmie (jako premier) nie zrobi wielkiej różnicy” – mówi źródło.

Oprócz Li, Lee, car Liu He (70 l.) i główny regulator bankowy Guo Shuqing (66 l.) prawdopodobnie ustąpią na początku przyszłego roku, a Xi (69 l.) utrzyma standardy wieku emerytalnego dla przywódców. Zazdrosny.

READ  Polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale 2024 roku o 1,9%: szybki szacunek – sekcja angielska

Wiek emerytalny dla starszych liderów wynosi 68 lub dwa lata z pięciu lat. Czytaj więcej

67-letnia Li ma doktorat z ekonomii na elitarnym Uniwersytecie Pekińskim i biegle włada językiem angielskim.

Liu, wicepremier i ekonomista wykształcony na Harvardzie, jest blisko Xi i jego biznesmena w rozmowach handlowych z Waszyngtonem. Jest postrzegany jako inicjator poprzednich reform, w tym dręczących wysiłki na rzecz ograniczenia nadmiernej zdolności produkcyjnej i ryzyka finansowego.

ograniczony pokój

Dla kontrastu, nadchodzący chiński zespół gospodarczy może być zdominowany przez krajowych zwolenników Xi, którym brakuje międzynarodowej i polskiej inteligencji akademickiej oraz niezależnego sposobu myślenia obecnego zespołu, mówią znawcy polityki i analitycy.

Liderami, którzy zastąpią Li, są 67-letni Wang Yang, przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, organu doradczego, oraz 59-letni wicepremier Hu Chunhua.

Znawcy polityki powiedzieli, że chociaż Wang i Hu obaj pełnili funkcje przywódców gospodarczej potęgi Guangdong i są postrzegani jako pragmatyczni proreformatorscy urzędnicy, ich zdolność do dokonywania poważnych zmian może być ograniczona.

Powiedzieli, że inne długoterminowe perspektywy na premiera to przewodniczący Partii Chongqing Chen Miner i jego szanghajski odpowiednik Li Qiang. Obaj są uważani za lojalistów.

Znawcy polityki powiedzieli, że He Lifeng, który stoi na czele Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, potężnej rządowej agencji planowania, jest wiodącym kandydatem na miejsce Liu. Ekonomista i biurokrata blisko związany z Xi, pracował przez 25 lat w prowincji Fujian.

Pod koniec 2013 roku nowy prezydent Chin przedstawił szeroko zakrojone plany reform, ale od tego czasu liberalizacja rynku straciła na sile.

„20. Zjazd Partii ma dużo miejsca na wybór nowego zespołu ekonomicznego” – powiedział Bert Hoffman, dyrektor Instytutu Azji Wschodniej w Szkole Polityki Publicznej Lee Kuan Yew w Singapurze.

„Jeżeli ten zespół technokratów zastosuje się do pragmatycznego programu, aby osiągnąć ogólne cele nakreślone przez Xi, możemy zobaczyć, jak wiele niedokończonego programu reform z rezolucji z 2013 r. powraca i mamy nadzieję na nowy wzrost” – powiedział Hoffman, były kraj. . Dyrektor ds. Chin w Banku Światowym.

READ  Najnowsza australijska elektrownia węglowa Bluewaters pozbawia fortuny fortunę w związku z szybkim wzrostem energii odnawialnej

„Z drugiej strony, jeśli nowy zespół odzwierciedla podejście bardziej krajowe, wzrost może nadal spowalniać”.

Eskalacja wyzwań

Nowy zespół ekonomiczny odziedziczy bezprecedensowe wyzwania, od znalezienia wyjścia z tego, co wielu uważa za coraz bardziej niezrównoważoną politykę zerowego koronawirusa, po kryzys na rynku nieruchomości, który zagraża stabilności finansowej i zwiększa napięcia z Waszyngtonem.

Chaotyczne rozprawianie się z technologiami i prywatnymi firmami edukacyjnymi, które zachwiało zaufaniem inwestorów i biznesu, skłoniło Lee i Liu do wyrażenia poparcia dla tak zwanej gospodarki platformowej. Czytaj więcej

„W obliczu rosnących wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych wydaje się, że uwaga rządu chińskiego odeszła od programu reform” – powiedział Jörg Woetke, prezes Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach. Izba planuje opublikować artykuł zawierający prawie 1000 zaleceń dotyczących poprawy warunków dla europejskich firm w Chinach przed konferencją.

„Izba uważa, że ​​najlepszym sposobem na wykorzystanie przez Chiny swojego potencjału gospodarczego jest powrót na ścieżkę reform i otwarcia” – powiedział.

Z niewielkimi oznakami, że Chiny wkrótce znacznie złagodzą rozprzestrzenianie się koronawirusa, niektórzy analitycy spodziewają się, że w tym roku gospodarka wzrośnie zaledwie o 3%, najwolniej od 1976 r., z wyłączeniem 2,2% wzrostu podczas początkowego rozprzestrzeniania się Covid w 2020 r.

Lee, który stoczył pod górkę walkę o utrzymanie gospodarki na równi, jednocześnie forsując ograniczone zmiany, wydaje się być chętny, aby zapisać się w pamięci publicznej jako reformator.

Podczas wizyty w Shenzhen, wiosce, która stała się megamiastem i symbolicznym miejscem narodzin reform, które zapoczątkowały cztery dekady szybkiego wzrostu, Li powiedział, że trend jest nieodwracalny.

„Reforma i otwarcie Chin będą kontynuowane. Żółta Rzeka i Jangcy nie cofną się”, powiedział w zeszłym miesiącu w porcie Yantian w Shenzhen.

Później film został usunięty z komentarzy publikowanych w mediach społecznościowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Dane z polskiego budownictwa potwierdzają ożywienie gospodarcze Muzyka pop

(Raportowanie przez Kevina Yao) Montaż przez Tony’ego Munro i Sama Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.