Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bank centralny Polski po raz pierwszy rozważa obniżkę stóp procentowych jako kluczowe podejście do wyborów – Politico

Bank centralny Polski po raz pierwszy rozważa obniżkę stóp procentowych jako kluczowe podejście do wyborów – Politico

W środę polski bank centralny po raz pierwszy od ponad trzech lat obniży stopy procentowe, oferując pomoc rządowi w napiętej i zawziętej kampanii wyborczej.

Oczekuje się, że Narodowy Bank Polski obniży podstawową stopę procentową o 0,25 punktu procentowego do 6,50 procent w odpowiedzi na gwałtowny spadek inflacji w ostatnich miesiącach z maksymalnego poziomu 18,4 procent.

Być może nie będzie to miało wystarczająco bezpośredniego wpływu na polską gospodarkę, ale z pewnością może zmienić nastroje społeczne przed jednymi z kluczowych wyborów w Europie w tym roku, utwierdzając znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, że ​​ich koszty finansowania zewnętrznego w przyszłym roku spadną jeszcze bardziej. . bliska przyszłość.

Gubernator Adam Głabiński – którego w 2022 roku prezydent Andrzej Duda ponownie mianował na drugą sześcioletnią kadencję – powiedział na niedawnej konferencji prasowej, że bank może rozpocząć obniżki stóp procentowych, jeśli inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu i będzie miała wyraźną tendencję spadkową. Analitycy twierdzą, że przy wstępnym odczycie na poziomie 10,1 proc. w sierpniu, co stanowi piąty z rzędu miesięczny spadek, jest to wynik nieco powyżej wymaganego limitu, ale nie na tyle wyższy, aby uniemożliwił obniżkę.

Ekonomicznie jest to tylko kwestia czasu. Fala inflacji już się odwróciła w Europie Środkowej, gdzie banki centralne szybciej niż Europejski Bank Centralny i inne zareagowały na wzrost cen, który rozpoczął się w 2021 r. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Japonii osiągnęła rok temu 6,75 proc., a nagłówek inflacja osiągnęła rok temu poziom 6,75 proc. W odpowiedzi gospodarka wyraźnie spowolniła.

W związku z tym analitycy Deutsche Bank spodziewają się jego obniżki o pełny punkt procentowy przed końcem roku, podczas gdy ING spodziewa się ogólnych obniżek o 0,75 punktu procentowego. Jeżeli do pierwszej obniżki nie dojdzie w środę, niemal na pewno nastąpi ona na kolejnym posiedzeniu Narodowej Partii Konserwatywnej, na niecałe dwa tygodnie przed wyborami 15 października.

READ  2021 French Open kobiet finał: Barbora-Katrina vs Iga Bethany

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) rządzi Polską od 2015 r. Sondaże wskazują, że na sześć tygodni przed wyborami krajowymi ponownie będzie największą partią w nowym parlamencie, ale aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, może potrzebować pomocy ekstremistycznej Partii Konfederacji większość.

Kwestia niepodległości

Niezależnie jednak od gospodarki, zbliżające się wybory wzbudziły podejrzenia, że ​​Głabiński – sam senator PiS przed powołaniem do banku w 2016 r. – wykorzystuje politykę pieniężną, aby pomóc swoim politycznym przyjaciołom.

Niezależność Głabińskiego od rządu od dawna budziła wątpliwości. Zdjęcia, na których w zeszłym roku plotkował z byłymi kolegami z partii, wzbudziły już istniejące podejrzenia, że ​​jest zbyt blisko rządu, aby być niezależnym.

Z pewnością nie ma miłości między Głabińskim a byłym premierem i przewodniczącym Rady UE Donaldem Tuskiem, który w obecnej kampanii przewodzi opozycji wobec PiS.

Tusk określił Głabińskiego jako „niekompetentnego” i „niezdolnego” w szczytowym momencie ubiegłorocznego wzrostu inflacji oraz że „gwarantowano” mu zwolnienie, co sugeruje, że sami prawnicy PiS mieli zastrzeżenia co do legalności jego nominacji.

Głabiński w rozmowie z mediami Niezalezna odpowiedział, że Tusk przygotowywał się m.in. do siłowego usunięcia go. Innym razem skutecznie odbijał krytykę ze strony krajowych przeciwników efektownymi chwytami public relations, takimi jak owijanie budynku Banku Narodowego ogromnym banerem wyjaśniającym, że za inflację odpowiedzialne są „rosyjska agresja na Ukrainę” i pandemią, oraz stwierdzającym, że że „obwiniają Ukrainę” za obwinianie Banku Narodowego. Wysoka inflacja japońskiego rządu jest narracją Kremla.

Analitycy twierdzą, że jeśli cokolwiek może powstrzymać Narodowy Bank Japonii przed obniżką stóp procentowych w środę, to będzie to ryzyko, że słabsza waluta zniweczy wszelkie dobre efekty od początku łagodzenia polityki pieniężnej. Złoty spadł w ciągu ostatniego miesiąca o 1,5 proc. w stosunku do euro, osiągając we wtorek najniższy poziom od trzech miesięcy, na poziomie około 4,50 za euro. Po silnym wzroście na początku roku może być narażony na dalsze straty, jeśli dojdzie do obniżki stóp procentowych w czasie, gdy Europejski Bank Centralny będzie je nadal podnosił.

READ  Spełniła się przepowiednia Simpsonów dotycząca założyciela Virgin Inc.