Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruska lekkoatletka zmuszona była wycofać się z igrzysk olimpijskich w Tokio, aby kandydować do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata

Białoruska lekkoatletka zmuszona była wycofać się z igrzysk olimpijskich w Tokio, aby kandydować do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata

Białoruska biegaczka Krystyna Cimanouska, której drużyna została wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio, uzyskała od Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych obywatelstwo polskie i będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata.

Przedstawiciel polskiej federacji lekkoatletycznej napisał w e-mailu późnym poniedziałkiem, że Tszymanoskaya, która mieszka w Polsce od igrzysk olimpijskich w Tokio, wystartuje w biegach na 100 metrów, 200 metrów i sztafetach 4×100 metrów na mistrzostwach świata w Budapeszcie, które rozpoczną się 19 sierpnia. .

W poniedziałek na profilu World Athletics Cimanoskiej zaktualizowano informację, że w niedzielę została ona zakwalifikowana do reprezentowania Polski.

„Jestem bardzo szczęśliwa, chociaż mam dziwne przeczucia, ponieważ wszystko wydarzyło się tak szybko i nagle” – powiedziała Cimanoskaja. – napisał na Instagramie.

Według Tilastopaja.org Cimanoskaja startowała w Polsce przez cały rok, w tym na halowych i plenerowych mistrzostwach kraju, gdzie zajęła drugie miejsce na dystansach 60 m, 100 m i 200 m.

World Athletics generalnie wymaga, aby sportowcy, którzy chcą zmienić lojalność, odczekali trzyletni okres karencji. Przepisy stanowią, że w „wyjątkowych” przypadkach można odstąpić od tego terminu. World Athletics twierdzi, że nie komentuje sposobu rozstrzygania poszczególnych przypadków.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio trenerzy Białorusi próbowali repatriować Cimanuską po tym, jak skrytykowała ich za próbę zgłoszenia jej do sztafety 4 x 400 metrów, mimo że nigdy wcześniej nie startowała w tej konkurencji.

Zakazano jej udziału w jej ulubionym biegu na 200 metrów i stwierdziła, że ​​białoruskie władze próbowały wepchnąć ją na pokład samolotu, zanim japońska policja na lotnisku interweniowała, by jej pomóc. Cimanoskaja powiedziała, że ​​obawia się odwetu, jeśli wróci na Białoruś, a babcia ostrzegała ją, aby trzymała się z daleka.

Jej przypadek zwrócił uwagę na stłumienie sprzeciwu na Białorusi za prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

W wyniku tego incydentu dwóch białoruskich trenerów zostało pozbawionych mandatów olimpijskich, co skutkowało usunięciem ich z Igrzysk w Tokio. Jeden z nich usłyszał zarzuty postawione przez Wydział ds. uczciwości w lekkoatletyce.

READ  Natychmiastowe aktualizacje Grand Prix USA, wyniki: wiadomości Daniela Ricciardo, F1 2021, Max Verstappen vs Lewis Hamilton

Od czasu inwazji na Ukrainę organizacja World Athletics zakazała sportowcom z Rosji i Białorusi udziału w międzynarodowych zawodach.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.