Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruska lekkoatletka została dopuszczona do startu w reprezentacji Polski

Białoruska lekkoatletka została dopuszczona do startu w reprezentacji Polski

Kristyna Cimanuska, białoruska biegaczka, której zespół próbował zmusić ją do wycofania się z igrzysk olimpijskich w Tokio, została uznana za uprawnioną do reprezentowania Polski przed zbliżającymi się mistrzostwami świata.

W poniedziałek na stronie internetowej IAAF, organu zarządzającego lekkoatletyką, zaktualizowano profil Cimanoskiej, w którym wskazano, że dzień wcześniej została ona zakwalifikowana do startów w reprezentacji Polski.

Przeczytaj także | Igrzyska Azjatyckie: Deepa Karmakar zwraca się do NOK o złagodzenie kryteriów wyboru organizatorów Hangzhou 2022

World Athletics generalnie wymaga, aby sportowcy, którzy chcą zmienić lojalność, odczekali trzyletni okres karencji. Przepisy stanowią, że w „wyjątkowych” przypadkach można odstąpić od tego terminu. World Athletics twierdzi, że nie komentuje sposobu rozstrzygania poszczególnych przypadków.

Mistrzostwa świata rozpoczną się 19 sierpnia w Budapeszcie na Węgrzech, a Tsimanoskaya napisała na Instagramie, że wierzy, że ma „wielką szansę” na zostanie wybrana.

Kristyna Tsimanoskaya (z lewej) w eliminacjach biegu na 200 metrów kobiet czwartego dnia 17. Mistrzostw Świata w lekkoatletyce Doha 2019. | Źródło obrazu: Michael Steele

W poniedziałek nie było jasne, czy i jeśli tak, to w jakich konkurencjach dołączy do reprezentacji Polski i wystartuje w turnieju. Polski Związek Lekkoatletyczny nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz na temat jej stanu. Kwalifikacja może opierać się na federacjach krajowych, czasach zawodników i światowych rankingach.

Cimanoskaja mieszka w Polsce od czasu próby usunięcia jej z Igrzysk Olimpijskich w Japonii w 2021 r. Jej sprawa zwróciła uwagę na tłumienie sprzeciwu na Białorusi za prezydentury Aleksandra Łukaszenki.

Trenerzy próbowali odwieźć Tsimanuską do domu z Tokio po tym, jak skrytykowała ich za próbę wprowadzenia jej do sztafety 4×400 metrów, mimo że nigdy wcześniej nie brała udziału w tej konkurencji.

Przeczytaj także | Skoczek o tyczce Lavillenie opuści światy z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego

Zakazano jej udziału w jej ulubionym wyścigu 200 m i powiedziała, że ​​białoruskie władze próbowały zabrać ją na samolot, zanim interweniowała japońska policja na lotnisku, aby jej pomóc. Cimanoskaja powiedziała, że ​​obawia się odwetu, jeśli wróci na Białoruś, a babcia ostrzegała ją, aby trzymała się z daleka.

W wyniku tego incydentu dwóch białoruskich trenerów zostało pozbawionych mandatów olimpijskich, co skutkowało usunięciem ich z Igrzysk w Tokio. Jeden z nich usłyszał zarzuty postawione przez Wydział ds. uczciwości w lekkoatletyce.

Zarówno Białorusi, jak i Rosji zakazano wysyłania drużyn na Mistrzostwa Świata w ramach środków podjętych przez IAAF w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

READ  Koty pozbywają się pięciu wraz ze zwrotem broni i zabrakło im energii