Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruski biegacz przyjeżdża do Polski po tym, jak przeciwstawił się porządkowi domowemu

  • Tsaymanowskaya leci do Warszawy po opuszczeniu Igrzysk w Tokio
  • Polska udziela jej i jej mężowi azylu
  • Sprawa rzuca światło na sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi
  • Komitet Olimpijski wszczyna dochodzenie

WARSZAWA / TOKIO (Reuters) – białoruska sprinterka Kristina Tsimanoskaya w środę schroniła się w Polsce po tym, jak odmówiła powrotu do swojej autorytarnej ojczyzny z igrzysk w Tokio w epickim stylu przypominającym rozłamy sportowe z czasów zimnej wojny.

Sprawa 24-letniego sportowca może jeszcze bardziej odizolować prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, który od zeszłego roku jest objęty sankcjami zachodnimi.

Tsimanoskaya wywołała w niedzielę wrzawę, kiedy powiedziała, że ​​trenerzy, wściekli na jej krytykę, kazali jej się spakować i udać na lotnisko. Odmówiła wejścia na pokład lotu powrotnego i szukała ochrony u japońskiej policji.

Polska, która od dawna krytykuje Łukaszenkę i gości wielu aktywistów z Białorusi, przyznała jej i jej mężowi wizy humanitarne.

„Potrzebuje odpoczynku. Jest zmęczona, ale szczęśliwa, że ​​jest w Polsce. Zostanie w Polsce w bezpiecznym miejscu” – powiedział Reuterowi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydasch.

Kilku Białorusinów czekało na warszawskim lotnisku, niosąc oznaki oporu: goździki i flagi czerwono-białe.

„Jesteśmy tu po to, by wesprzeć naszego rodaka, który powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dodkin, 31-letni student, który wyjechał do Polski po nocnym zatrzymaniu na komisariacie policji, by zaprotestować. . .

Mieszkający w Warszawie białoruski polityk opozycyjny Paweł Łatuszko zamieścił na Twitterze zdjęcie z Tsimanoską. „Mamy nadzieję, że cierpienia systemu wkrótce się skończą, a Christina będzie mogła wrócić do zdobywania nowych sportowych szczytów na nowej Białorusi!” Powiedział.

Biegaczka, która skrytykowała zaniedbania trenerów swojej drużyny, spędziła dwie noce w ambasadzie RP w Japonii przed podróżą do Polski przez austriacką stolicę Wiedeń.

Miała na sobie okulary przeciwsłoneczne z napisem „BIEGĘ CZYSTY”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski poinformował, że trenerzy wycofali Tsimanoską z igrzysk za radą lekarzy o jej stanie emocjonalnym i psychicznym. Nie miał dalszych komentarzy w środę, podobnie jak rząd.

„Podekscytowany i zdenerwowany”

Sprawa pojawiła się w związku z rosnącymi obawami o bezpieczeństwo krytyków Łukaszenki, w tym w krajach sąsiednich, po rozprawie, w której doszło do dziesiątek tysięcy aresztowań na Białorusi.

Witalij Szyszow, białoruski aktywista mieszkający na Ukrainie, został znaleziony powieszony w ogrodzie niedaleko jego domu w Kijowie na początku wtorku. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zarządził przegląd stanu bezpieczeństwa białoruskich zesłańców. Czytaj więcej

Sport ten odgrywa znaczącą rolę w białoruskiej polityce za czasów Łukaszenki, hokeisty i łyżwiarza, znanego z rywalizacji w wyścigach transmitowanych przez telewizję, w których pokonuje przeciwników przed przekroczeniem linii mety. Sam Łukaszenka kierował Białoruskim Komitetem Olimpijskim do tego roku został zastąpiony przez syna. „Sport to nasza ideologia”, cytuje go jego strona internetowa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wszczął śledztwo w sprawie Tsimanoskaya i powiedział, że wysłucha dwóch białoruskich urzędników rzekomo w to zamieszanych.

Stany Zjednoczone oskarżyły rząd Łukaszenki o „transgraniczne represje” w tym względzie. Czytaj więcej

Policja rozprawiła się z protestami na Białorusi po fali protestów wywołanych ubiegłorocznymi wyborami, które zdaniem opozycji zostały sfałszowane, by utrzymać Łukaszenkę u władzy.

Władze opisują demonstrantów antyrządowych jako przestępców lub brutalnych rewolucjonistów wspieranych przez Zachód.

Po przybyciu biegaczki do Wiednia austriacki wiceminister środowiska Magnus Brunner powiedział, że jest bezpieczna i ma się dobrze, dodając: „Oczywiście jest zmartwiona, podekscytowana i zdenerwowana tym, co stanie się z nią dalej”.

READ  Świat sportu: Bilbao podniosło listę miast-gospodarzy euro, wiadomości sportowe i najważniejsze wiadomości

(Dodatkowe reportaże: Gabriel Tetro-Farber i Anthony Slodkowski w Tokio, Alija Ptak, Justina Pavlac i Alan Sharlish w Warszawie, Alexandra Schwarz-Gurlich i Aihan Oyank w Wiedniu, Maria Vasilieva w Moskwie; Dodatkowe reportaże: Karolus Groman, Barnian Zimarialai i Anji Tomoshiji, Buck Yoo, Douglas Posvin; Napisane przez Williama Mallarda i Petera Graffa; Redakcja: Lila De Cretzer, William Maclean i Andrew Cawthorne

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.