Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Błysk z przeszłości: młodzi stażyści JALT w czasie wojny utrzymywali prosperującą gospodarkę

Podobnie jak wiele kanadyjskich miast, Galt był ulem podczas II wojny światowej.

  • Był domem dla lekkiej piechoty alpejskiej, której liczne bataliony odegrały ważną rolę w D-Day i wyzwoleniu Holandii.
  • Był domem dla wielu gałęzi przemysłu, które wytwarzały produkty potrzebne do prowadzenia wojny.
  • Był domem dla HMCS Conestoga, dzięki któremu przeszkolono około 6000 nastoletnich kobiet, głównie w Królewskiej Kanadyjskiej Służbie Marynarki Wojennej Kobiet (Wrens).
  • To tutaj odbywało się wiele wieców i targów promujących kampanie Pożyczki Zwycięskiej.

Mniej znana organizacja, która od września 1939 r. do lipca 1944 r. przeszkoliła 10 tys. młodych ludzi, nazywała się również domem Galta. Uczniowie nie strzelali z karabinów, nie rzucali granatów ani nie ostrzyli bagnetów: nie uczono ich czytania map, polerowania mosiężnych ćwieków czy kopania okopów. Ale stali się ekspertami w nitowaniu, spawaniu, konserwacji silników, naprawie radia, pracy na tokarkach, kodowaniu, dopingu, stolarstwie… a wszystko to dla wysiłku wojennego. Absolwenci służyli następnie w Królewskich Kanadyjskich Siłach Powietrznych lub Królewskiej Marynarce Wojennej Kanady, aby utrzymać w ruchu samoloty i maszyny wojskowe.

Na początku sierpnia 1939 roku, na cały miesiąc przed wybuchem wojny, Norman Hebel, minister pracy Ontario, ogłosił utworzenie nowej szkoły kształcącej mechaników lotniczych. Trochę domowej kuchni: miał się znajdować w Galt, specjalnej przejażdżce Hebla.

Początkowo 200 młodych ludzi zostało przyjętych do Galt Aircraft School (GAS). Do 1944 roku szkolono 2700 osób rocznie. Kandydaci muszą być niezamężni, mieć 18-25 lat, być obywatelami brytyjskimi (podobnie jak Kanadyjczycy), posiadać sprawność medyczną i ukończyć szkołę techniczną w branży związanej z lotnictwem. Po ukończeniu kursu początkowo zgodzili się służyć w RCAF przez pięć lat. Z biegiem czasu wymagania te uległy zmianie.

W jasne wrześniowe popołudnie 1941 r. Robert Clifford (z prawej) stał dumnie w płaszczu Galt Air School, podobnie jak jego brat w pięknym niebieskim mundurze dla Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych.

Każdy uczeń otrzymywał 9 dolarów tygodniowo, z czego płacił za pokój i wyżywienie w domach Galt. Stażyści, oprócz godzin codziennych zajęć, mają dużo pracy domowej i nauki. W ciągu kilku wolnych godzin większość z nich udała się do Galt Town Hall, gdzie Beaver Club oferował gry, książki, filmy, stołówkę, salon i muzykę. Tam spotkali się i pomieszali młodzi mężczyźni ze Szkoły Samolotowej i Wrens z HMCS Conestoga. Tańce w piątkowe wieczory były popularne i często zabawiane przez Galt Aircraft School RCAF. Od połowy 1942 r. do października 1945 r. z akt wynika, że ​​klub Beaver odwiedziło ponad 200 tys. żołnierzy.

READ  Hodowcy kwiatów w Kornwalii obawiają się, że 80% ich upraw zgnije na polach następnej wiosny

Kilka miejsc zostało ostatecznie wykorzystanych do szkolenia: dwa budynki Canada Machinery Company w pobliżu ulic Water i Concession; Pusta Szkoła Wiktorii na Oxford Street; Pusta fabryka obuwia w Park Hill Road and Water oraz szkolenia w Galt Collegiate. Szkoła rozpoczęła się 15 września 1939 roku, aw ciągu trzech tygodni w Szkole Samolotowej zainstalowano kilka samolotów, aby zapewnić praktyczne doświadczenie.

Uczniowie szkoły lotniczej we wrześniu 1941 r. robią sobie przerwę od praktycznego szkolenia poza budynkiem Canada Machinery Corporation.  Niestety, nazwiska giną: poznajesz kogoś?

Dwa lata po otwarciu wprowadzono mniejszy program szkolenia mężczyzn w wykwalifikowanej pracy mechanicznej w marynarce wojennej. Trzeci kurs obejmował specjalistyczne szkolenie dla pracowników przemysłu wojennego. W szczytowym momencie w 1943 r. Szkoła Samolotowa miała na liście płac 120 instruktorów, pracowników biurowych i innych. Tysiące studentów było dobrze widocznych w całym mieście w rzeczywistych mundurach z białymi kombinezonami z paskami. Po udanym lądowaniu w D-Day w czerwcu 1944 r., z mechaniką o wysokiej wytrzymałości i z kanadyjskim przemysłem produkującym sprzęt o wysokich standardach, cel specjalistycznego szkolenia został osiągnięty. W lipcu 1944 r. odeszli nauczyciele i uczniowie Galt Airplane School; Placówki treningowe zostały opróżnione ze sprzętu… Gospodarka Galta mocno ucierpiała.

Parada pożegnalna w Dixon Park była ostatecznym, symbolicznym pożegnaniem ponad 10 000 absolwentów, z których większość przebywa obecnie za granicą, aby upewnić się, że sprzęt dla lotników, marynarzy i żołnierzy działa bez zarzutu.

Zainteresowanie Galt Aircraft School odrodziło się w połowie lat 90., kiedy w pobliżu budynków Canada Machinery Corporation zainstalowano historyczną tablicę. Entuzjaści historii Cambridge, Janet i Vic Little, skompilowali archiwum informacji dotyczących GAS i odegrali kluczową rolę w instalacji płyty – i ponownej instalacji po tym, jak wandale zaatakowali pierwszą z nich. Być może pewnego dnia pomnik upamiętniający ucznia szkoły lotniczej mógłby dołączyć do pomnika Jenny Wren na Queen Square w Galt.