Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Brytyjskie uzbrojone łodzie płynęły do ​​Jersey

Jersey to terytorium Wielkiej Brytanii. Ponad 50 łodzi rybackich zamknęło w czwartek port, aby zaprotestować przeciwko warunkom połowowym francuskich rybaków na ich wodach po Brexicie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony wysłało dwie uzbrojone łodzie patrolowe na wyspę na Jersey, mówiąc, że jest to „ścisły środek ostrożności w porozumieniu z rządem Jersey”.

Dzień wcześniej premier Boris Johnson wezwał do deeskalacji napięć i stwierdził, że blokada portu nie będzie uzasadniona.

Zobacz też: Płaca minimalna to ponad 3000 zł? Solidarność negocjuje z pracodawcami

Reuters zacytował przedstawiciela ds. Stosunków zagranicznych Jersey Iana Gorsta, że ​​władze wyspy zgodziły się spotkać z przedstawicielami protestujących.

Wcześniej francuski minister gospodarki morskiej Annick Girardin powiedział, że Francja jest gotowa podjąć „środki odwetowe”, gdyby władze brytyjskie ograniczyły dostęp francuskich rybaków do wód Jersey.

bDXMWYfh

Wyspie grozi między innymi awaria, ponieważ 95% mieszkańców znajduje się na Jersey. Dostajesz prąd przez podmorskie kable z Francji.

Powstał spór dotyczący nowego systemu licencjonowania francuskich łodzi rybackich. System wymaga, aby francuskie łodzie przedstawiały historię połowów na wodach Jersey. Władze francuskie stwierdziły jednak, że „nowe środki techniczne” dotyczące połowów na wodach u wybrzeży Wysp Normandzkich nie zostały przeniesione do Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​są „nieważne”.

W zeszłym tygodniu Zjednoczone Królestwo opublikowało listę 41 francuskich statków uprawnionych do połowów na wodach Jersey, spośród 344 złożonych wniosków.

bDXMWYfi

W czwartek Komisja Europejska wezwała do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Wzywamy do powściągliwości, spokoju i dyskusji – powiedziała Vivien Lonella, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa na konferencji prasowej w Brukseli.

Wyjaśniliśmy stronie brytyjskiej, że warunki umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie były przestrzegane. Zgodnie z jej klauzulami wszelkie nowe wymogi ograniczające działalność rybaków na wodach brytyjskich nie powinny być dyskryminujące. Ponadto druga strona powinna zostać poinformowana z wyprzedzeniem, aby umożliwić jej ocenę proponowanych działań i zareagowanie na nie – powiedziała.

bDXMWYfC