Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były polski redaktor wygrywa Grand Prix Hiszpanii

Madryt (AFP) – Były polski dysydent, działacz na rzecz praw człowieka i redaktor naczelny jednej z najsłynniejszych gazet Europy Wschodniej zdobył prestiżową hiszpańską nagrodę.

Jury, które zadecyduje o przyznaniu nagrody Księżnej Asturii, ogłosiło w środę, że Adam Michenek zdobył swoją doroczną Nagrodę w dziedzinie Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jury stwierdziło, że 75-latek został uhonorowany „za zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz wpływ na przywracanie i obronę demokracji w Polsce”.

Cytat wskazywał, że Michenek był wybitną postacią w polskim ruchu solidarności prodemokratycznej i został uwięziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju.

Po obaleniu komunistycznych przywódców Polski w wyborach 1989 r. Michnik zasiadał w parlamencie i był współzałożycielem „Gazety Wyborczej”.

„Mechnik, którego idea Europy pomogła scementować wartości demokratyczne w jego kraju, jest dziś symbolem wolności słowa i człowieczeństwa, a także moralnym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – stwierdziło jury.

Polska i Unia Europejska od lat spierają się w kwestiach związanych z poszanowaniem norm demokratycznych i podziałem władzy we wschodnim kraju.

Nagroda w wysokości 50 000 EUR (53 000 USD) jest jedną z ośmiu nagród, w tym w dziedzinie sztuki, nauk społecznych i sportu, przyznawanych corocznie przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiego księcia księżniczki Leonora.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Polska żałuje, że Biden nie spotkał się podczas swojej wizyty z przywódcami Europy Wschodniej