Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chevron i związki zawodowe rozpoczynają rozmowy mediacyjne, aby uniknąć australijskiego strajku LNG

Chevron i związki zawodowe rozpoczynają rozmowy mediacyjne, aby uniknąć australijskiego strajku LNG

Logo Chevron zostało sfotografowane po udzieleniu przez rząd USA sześciomiesięcznej licencji umożliwiającej firmie Chevron zwiększenie wydobycia ropy naftowej w Wenezueli objętej amerykańskimi sankcjami, w Caracas w Wenezueli, 2 grudnia 2022 r. REUTERS/Gabe Ora // File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

SYDNEY (Reuters) – Chevron Australia i związki zawodowe reprezentujące pracowników dwóch zakładów produkujących skroplony gaz ziemny amerykańskiego koncernu energetycznego w Australii rozpoczęły w poniedziałek rozmowy mające na celu uniknięcie strajków zaplanowanych na czwartek, jeśli obu stronom nie uda się osiągnąć porozumienia.

Jak po raz pierwszy podała w piątek agencja Reuters, starszy członek Komisji ds. Uczciwej Pracy (FWC), australijskiego arbitra przemysłowego, codziennie w tym tygodniu organizuje rozmowy w stolicy stanu Australii Zachodniej, Perth.

Rzecznik Chevron Australia powiedział, że ma nadzieję „zawęzić punkty sporne” w drodze mediacyjnych sesji negocjacyjnych.

W zeszłym tygodniu pracownicy niemal jednomyślnie odrzucili umowę dotyczącą płac i warunków przedstawioną im bezpośrednio przez firmę Chevron, z pominięciem związków zawodowych.

Offshore Alliance, koalicja dwóch związków, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz na temat statusu rozmów, które nie są otwarte dla opinii publicznej ani mediów.

Prace przemysłowe rozpoczną się w czwartek o godzinie 6:00 czasu lokalnego (środa 22:00 GMT) na projektach Chevron Gorgon i Wheatstone, które stanowią ponad 5% światowych mocy produkcyjnych LNG, jeśli stronom nie uda się osiągnąć rozwiązania.

Pracownicy planują nieobecność w pracy do 11 godzin w różnych odstępach czasu i przestaną wykonywać określone zadania co najmniej do 14 września.

Grupa związkowa stwierdziła, że ​​strajki mogą kosztować Chevron „miliardy dolarów”.

Długotrwałe akcje protestacyjne mogą zakłócić eksport LNG i zwiększyć konkurencję w zakresie paliwa kriogenicznego, zmuszając azjatyckich nabywców do przebijania europejskich nabywców w celu przyciągnięcia ładunków LNG. Największymi eksporterami australijskiego LNG są Chiny i Japonia, a za nimi plasują się Korea Południowa i Tajwan.

READ  Podgląd: Powrót do domu po Ultrace
Grafika Reutera

Gorgon, druga co do wielkości instalacja LNG w Australii, ma możliwości eksportowe na poziomie 15,6 mln ton rocznie, a Wheatstone 8,9 mln ton.

Australia jest największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego, a spór wywołał niestabilność na rynkach gazu ziemnego, a gracze zaniepokojeni ryzykiem długoterminowych zakłóceń.

Analityk ds. energii Saul Kavonic powiedział w zeszłym tygodniu, że planowane zakłócenia „zwiększą efektywność” działalności Chevron i mogą uniemożliwić projektom utrzymanie pełnej produkcji, „ale jest mało prawdopodobne, że wpłynie to na produkcję w stopniu zapewniającym łączność z rynkami światowymi”.

Podobny spór pomiędzy koalicją związkową a zarządzaną przez Woodside instalacją LNG North West Shelf LNG, największą w Australii, został rozwiązany w zeszłym miesiącu po zatwierdzeniu umowy przez pracowników.

(Reportaż: Ringo Jose i Lewisa Jacksona w Sydney – przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego) Redakcja: Christopher Cushing i Emilia Sithole-Matarise

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę