Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska grupa Evergrande: Protokoły z posiedzenia Reserve Bank of Australia ujawniają obawy związane z upadkiem firmy z branży nieruchomości

Coraz więcej wskazuje na to, że eskalacja kryzysu Evergrande wstrząsnęła australijskimi ekspertami finansowymi, obawiając się, że może wpłynąć na lokalne rynki.

Od tygodni Chiny utrzymują, że kryzys, który dotyka giganta nieruchomości Evergrande, jest pod kontrolą.

Pomimo tego, że chińska firma stała się najbardziej zadłużoną firmą na rynku nieruchomości, z oszałamiającym długiem na 408 miliardów dolarów i wzbudzającą obawy, że może stać się „momentem Lehmana” Chin, władze wielokrotnie nie doceniały fiaska.

W zeszłym tygodniu chiński bank centralny podkreślił, że ryzyko przejścia Evergrande do instytucji finansowych można kontrolować.

„W ostatnich latach firmie nie udało się dobrze zarządzać swoim biznesem i działać zgodnie ze zmianami na rynku” – powiedział podczas briefingu prasowego Zhou Lan, szef rynków finansowych Ludowego Banku Chin.

Zamiast tego zdywersyfikował i rozszerzył się na ślepo, co doprowadziło do poważnego pogorszenia wskaźników operacyjnych i finansowych, co ostatecznie doprowadziło do powstania ryzyka.

Podkreślił jednak, że ryzyko stwarzane przez Evergrande, jeśli chodzi o szerszy system finansowy, jest minimalne.

Tymczasem prezes banku, Yi Gang, powiedział na wirtualnym spotkaniu Grupy 30 w niedzielę, że chociaż „Evergrande trochę podnosi”, „ogólnie możemy ograniczyć ryzyko Evergrande”.

Jednak pomimo tych zapewnień, istnieją oznaki, że możliwy upadek Evergrande zaniepokoił australijskich ekspertów, ponieważ protokoły z ostatniego spotkania RBA w sprawie polityki pieniężnej ujawniły wyraźne dowody na to, że osoby z branży finansowej bacznie przyglądają się Chinom.

Podczas spotkania 5 października o Evergrande wspomniano siedmiokrotnie, co wskazuje, że status był ważnym czynnikiem.

„Chociaż Evergrande jest niewielka w porównaniu z chińskim systemem finansowym, członkowie zauważyli ryzyko dla stabilności finansowej ze strony deweloperów i innych finansistów, jeśli rozwiązanie problemów Evergrande nie zostanie uregulowane” – czytamy w protokole.

„Niektórzy inni deweloperzy również doświadczyli ograniczeń zdolności pożyczania w ramach chińskiej polityki „trzech czerwonych linii”, ponieważ charakteryzują się kombinacją wysokiej dźwigni finansowej, wysokich wskaźników płynności lub niskich wskaźników płynności.
„Członkowie zauważyli, że pogarszające się zaufanie do deweloperów może spowodować gwałtowne wycofanie kredytu dla sektora i spadek przedsprzedaży, co wywrze na nich dalszą presję”.

READ  Wybór Ukrainy: korupcja czy wzrost

W protokołach ponownie wspomniano również o Evergrande w związku ze stabilnością finansową.

„W Chinach władze nadal równoważą rozwiązywanie rosnących luk w systemie finansowym i unikają świadomości istnienia luk, które mogłyby doprowadzić do gwałtownego spadku wzrostu gospodarczego” – czytamy w protokole.

Ten kompromis był cechą wielkiego skupienia się na kryzysie płynności, w obliczu którego stoi Evergrande.

„Ogólnie rzecz biorąc, liczba zmian w polityce zachodzących jednocześnie zwiększyła ryzyko niezamierzonych konsekwencji”.

Evergrande przekroczyło trzy roczne terminy spłaty odsetek dla posiadaczy obligacji od końca września, przy czym oczekuje się, że firma nie wywiąże się z dwóch kolejnych płatności należnych w tym tygodniu.

Potencjalny upadek Evergrande, wraz ze znacznym spowolnieniem w ogólnym chińskim sektorze nieruchomości, jest poważnym powodem do niepokoju w szczególności dla Australii, biorąc pod uwagę naszą zależność od Chin, jeśli chodzi o rudę żelaza.

Australia jest największym producentem rudy żelaza na świecie i dostawcą numer jeden do Chin, co stanowi 70 procent światowego popytu.

Ruda żelaza jest naszym największym towarem eksportowym – ale ostatnio ceny rudy żelaza spadły, głównie ze względu na powolny popyt na nieruchomości w Chinach, dziesiątkując nasze największe spółki wydobywcze.

Oznacza to, że czasy boomu mogą się skończyć, ponieważ wielu wtajemniczonych uważa, że ​​trend spadkowy w Chinach jest nową normą, a nie tymczasową wadą.

Był to temat, który pojawił się również na spotkaniu RBA w tym tygodniu, gdzie grupa wyraziła zaniepokojenie sytuacją w przypadku rudy żelaza – chociaż była pozytywna strona.

„Wcześniej ogłaszane ograniczenia dotyczące chińskiej produkcji stali i obawy dotyczące nadmiernego zadłużenia w chińskim sektorze nieruchomości przyczyniły się do dalszej presji na spadek cen rudy żelaza”, powiedział RBA.

„Jednak ceny węgla na ziemiach wzrosły w wyniku silnego popytu, niskich zapasów i zakłóceń podaży krajowej”.

Przeczytaj powiązane tematy:Chiński Bank Rezerw