Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińskie miasta są tak zbankrutowane, że odcinają świadczenia medyczne dla osób starszych

Chiny Rząd, któremu brakuje gotówki po latach kosztownych zerowychKoronawirus choroba Polityka, zmniejszanie świadczeń medycznych i planowanie podniesienia wieku emerytalnego to bardzo niepopularne posunięcia, które podsycają powszechny gniew społeczny.

Tysiące seniorów wyszły na ulice od stycznia, aby zaprotestować przeciwko drastycznym cięciom miesięcznych płatności Medicaid. Zebrali się w czterech głównych miastach w całym kraju i zażądali od lokalnych władz cofnięcia decyzji.

Według analityków zmiany są częścią ogólnokrajowej reformy mającej na celu przede wszystkim pokrycie niedoborów w publicznych funduszach ubezpieczeń medycznych, które zostały uszczuplone po opłaceniu masowych testów, obowiązkowych kwarantann i innych kontroli pandemicznych w ciągu ostatnich trzech lat.

Chińskiemu rządowi brakuje gotówki po latach wdrażania kosztownej polityki nierozprzestrzeniania koronawirusa. (CFOTO/Future Publishing/Getty Images)

Demonstracje, nazwane przez chińskie media „ruchem siwych włosów”, to kolejna rzadka nagana ze strony władz po powszechnych protestach, które przetoczyły się przez kraj w listopadzie przeciwko blokadom związanym z koronawirusem.

Gniew może podważyć zaufanie do Partii Komunistycznej, które już zostało nadszarpnięte przez blokadę związaną z COVID-19, skandale bankowe i kryzys na rynku nieruchomości.

„Chińscy emeryci postrzegają te ostatnie reformy jako kolejną złamaną partyjną obietnicę, która może radykalnie wpłynąć na jakość ich życia w obliczu zbliżającego się kryzysu demograficznego w Chinach” – powiedział Craig Singleton, starszy pracownik Fundacji Obrony z Waszyngtonu Demokracji. .

Chińscy urzędnicy wydają się zaniepokojeni, że protesty mogą się dalej rozprzestrzeniać.

Cenzorzy usunęli hashtagi „Ubezpieczenie zdrowotne Wuhan” z sekcji gorących tematów na Weibo po rozpoczęciu demonstracji w styczniu. Ocenzurowali także zdjęcia i filmy z protestów w mediach społecznościowych.

Podsycanie gniewu to nowa kampania Pekinu mająca na celu przesunięcie wieku emerytalnego dla wszystkich pracowników.

Policjanci blokują ulicę Wulumuqi w Szanghaju 27 listopada.
Chiński rząd usunął swoją politykę wolną od COVID dopiero po powszechnych protestach. (Hector Ramal/AFP/Getty Images)

Przez prawie trzy lata samorządy lokalne ponosiły ciężar egzekwowania wygasłych kontroli pandemicznych, zwiększając wydatki, nawet gdy zmniejszają się one ze źródeł dochodów, takich jak sprzedaż gruntów.

Obawy te pojawiły się po tym, jak prowincja Guangdong i Dalian ogłosiły w 2022 r., że będą korzystać z publicznych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych, aby opłacić masowe testy na COVID-19.

Problem się skomplikował, gdy wkrótce potem Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Opieki Zdrowotnej (NHSA) stwierdziła, że ​​pieniądze nie powinny być wykorzystywane w ten sposób i że samorządy lokalne powinny finansować testy z własnych budżetów.

Państwowe media informowały wówczas, że niektóre inne regiony wydały już publiczne pieniądze na masowe testy. Sprawozdania wzbudziły obawy co do przyszłej trwałości i tak już niedofinansowanego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Nie jest jasne, ile dokładnie Chiny wydały w sumie na utrzymanie bardzo surowej polityki dotyczącej nierozprzestrzeniania koronawirusa ani skąd pochodzą te pieniądze. Ale nie mniej niż 17 z 31 prowincji kraju ujawniło ogromne sumy, które wydały na walkę z pandemią.

Guangdong, najbogatsza prowincja w Chinach, wydała najwięcej. W 2022 roku wydał 711 miliardów juanów (10,3 miliarda dolarów) na takie środki, jak szczepienia, testy i świadczenia w nagłych wypadkach dla pracowników medycznych, co stanowi wzrost o ponad 50 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Test na COVID-19 w Wuhan w Chinach
Nie jest jasne, ile dokładnie Chiny wydały w sumie na utrzymanie bardzo surowej polityki dotyczącej nierozprzestrzeniania się koronawirusa. (AP)

Zhejiang i Pekin wydały odpowiednio 43,5 miliarda juanów i 30 miliardów juanów.

„Lokalnym samorządom brakuje pieniędzy, aw niektórych przypadkach są one bez pieniędzy” – powiedział George Magnus, pracownik China Centre na Uniwersytecie Oksfordzkim.

„Bezpośrednią przyczyną kryzysu było finansowanie bez COVID, ale finanse krajowe pogarszają się również z innych powodów, w szczególności z rosnącego obciążenia wydatkami związanymi z wydatkami związanymi ze starzeniem się”.

Powiedział, że koszty odsetek od bilionów dolarów długu i zmniejszone dochody ze sprzedaży ziemi pogorszyły finanse rządu.

Niespłacone zadłużenie chińskiego rządu mogło w ubiegłym roku przekroczyć 123 biliony juanów (18 bilionów dolarów), z czego prawie 10 bilionów dolarów nazwano „długiem ukrytym”, według chińskich analityków. Problem zadłużenia stał się tak ekstremalny, że niektóre miasta nie są w stanie świadczyć podstawowych usług, takich jak ogrzewanie domów.

Xi Jinping wyrósł na jednego z najpotężniejszych ludzi na świecie

Chiński system ubezpieczeń zdrowotnych jest istotną częścią ograniczonej sieci bezpieczeństwa socjalnego. Pokrywa część kosztów medycznych obecnych i emerytowanych pracowników miejskich.

Składa się z kont indywidualnych, finansowanych z obowiązkowych wpłat pracowników i ich pracodawców oraz puli środków, na którą składają się składki pracodawców. Konto osobiste służy do opłacenia leków i przychodni, natomiast konto grupowe służy do opłacenia wizyt w szpitalu.

Emeryci nie muszą wpłacać składek i otrzymywać miesięcznych wpłat na swoje konta osobiste z puli zbiorowej.

Po reformach, które rozpoczęły się w styczniu, opłaty za wszystkie konta osobiste zostały zmniejszone.

Starsi dorośli, którzy mają zwykle większe potrzeby medyczne, są bardziej wrażliwi na zmiany. W centralnym mieście Wuhan emeryci odnotowali miesięczne cięcia nawet o 70 procent.

Widok na rzekę Jangcy w Wuhan, Chiny, 4 marca 2020 r
W centralnym mieście Wuhan emeryci odnotowali miesięczne cięcia nawet o 70 procent. (GT)

Wkrótce po protestach w Wuhan i północno-wschodnim mieście portowym Dalian NHSA wydała oświadczenie w obronie tej polityki, mówiąc, że chociaż ludzie będą mieli mniej pieniędzy na swoich kontach osobistych, to na konta zbiorowe wpłynie więcej pieniędzy jako wynik.

Ale dla protestujących wyglądało to tak, jakby samorządy pobłażały swoim indywidualnym rachunkom, aby ukryć niedociągnięcia kolektywu.

„Pomysł okradania emerytów w celu pokrycia kosztów związanych z obowiązkowymi testami na koronawirusa i innymi kosztownymi działaniami związanymi z pandemią partii nie spodobał się ogółowi społeczeństwa” – powiedział Singleton.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.

W dłuższej perspektywie „ruch siwych włosów” wskazuje na fundamentalny problem stojący przed chińskim rządem: jak zadbać o szybko starzejące się społeczeństwo, w którym 400 milionów ludzi, czyli 30 procent populacji, do 2035 roku będzie miało 60 lat lub więcej.

Publiczny system opieki zdrowotnej w Chinach i inne usługi publiczne znajdują się pod rosnącą presją finansową, ponieważ liczba emerytów przewyższa liczbę młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.

Wiodący rządowy think tank przewidywał w 2019 r., że państwowy fundusz emerytalny zostanie wyczerpany do 2035 r. z powodu kurczącej się siły roboczej.

„[The] Kryzys dotykający ubezpieczenia zdrowotne jest o rzut kamieniem od większego wpływu na emerytury, a pracownicy mogą być głęboko zaniepokojeni niskimi emeryturami i zabezpieczeniem opieki zdrowotnej”.

„Możliwe, że protesty starszych obywateli będą się rozprzestrzeniać”.

Aby sprostać temu wyzwaniu, rząd podejmuje nowy nacisk na podniesienie wieku emerytalnego.

Li Qiang, nowy premier kraju, powiedział w marcu, że rząd przeprowadzi rygorystyczne badania i analizy, aby rozważnie wdrożyć politykę „we właściwym czasie”.

Chiński publiczny system opieki zdrowotnej i inne usługi publiczne znajdują się pod rosnącą presją finansową. (AP)

Wiadomość wywołała już reakcję w mediach społecznościowych, z dziesiątkami tysięcy gniewnych odpowiedzi.

Skargi składają osoby bliskie emerytury, które wyraziły oburzenie możliwością opóźnień w dostępie do emerytury. Młodsi ludzie argumentowali, że z powodu większej konkurencji dostaną mniej miejsc pracy.

„Musi istnieć pewien stopień rozwiązania zdolności finansowej samorządów lokalnych do pokrycia bieżących i przewidywanych kosztów życia” – powiedział Magnus.

W przeciwnym razie mogą wystąpić postępujące kryzysy, zwolnienia i ograniczenia w dostarczaniu dóbr i usług publicznych, co może prowadzić do problemów politycznych.

Od opieki zdrowotnej po infrastrukturę publiczną, samorządy muszą ponosić wiele rachunków. Ale stoją w obliczu poważnego niedoboru gotówki, ponieważ trzy lata ścisłej kontroli pandemii i załamanie na rynku nieruchomości wyczerpały ich kasy.

Podczas gdy niektóre samorządy regionalne mogą wycofać zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych po zobaczeniu zamieszania, „niektóre mogą być zmuszone to zrobić bez względu na wszystko, ponieważ już kończą im się pieniądze i nie mogą znaleźć innych źródeł dochodu” – powiedział Frank Zee , profesor zarządzania.Biznes na University of South Carolina Aiken.

READ  System cen emisji w rolnictwie w Nowej Zelandii wywołał protesty