Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny budują reaktory jądrowe szybciej niż jakikolwiek inny kraj

Anonimowy czytelnik Udostępnia raport: Aby odzwyczaić swój kraj od importu ropy i gazu oraz w nadziei na wyeliminowanie brudnych elektrowni węglowych, chińscy przywódcy zainwestowali pieniądze w energię wiatrową i słoneczną. Jednak stają się one również jedną z najbardziej zrównoważonych form energii nieodnawialnej. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, organu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu ostatniej dekady Chiny uruchomiły 37 reaktorów jądrowych, co daje w sumie 55. W tym samym okresie Ameryka, która jest liderem na świecie z 93 reaktorami, dodała dwa reaktory.

W obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na energię Chiny nie poddadzą się. Celem jest instalacja od sześciu do ośmiu reaktorów jądrowych rocznie. Niektórzy urzędnicy wydają się uważać ten cel za niski. Krajowy organ dozoru jądrowego twierdzi, że Chiny są w stanie dodać od 8 do 10 jednostek rocznie. Rada Państwa (chiński gabinet) zatwierdziła budowę dziesięciu reaktorów w 2022 r. W sumie w Chinach są w budowie 22 reaktory jądrowe, czyli znacznie więcej niż jakikolwiek inny kraj. Rozwój energii jądrowej w krajach zachodnich utknął w martwym punkcie z wielu powodów. Reaktory wymagają dużych inwestycji początkowych, a ich budowa zajmuje lata. Branża jest ściśle regulowana.

Chiny ułatwiły jednak energetykę jądrową, zapewniając państwowym przedsiębiorstwom energetycznym tanie pożyczki, a także grunty i licencje. Dostawcy energii jądrowej otrzymują dotacje zwane taryfami gwarantowanymi. Wszystko to doprowadziło do tego, że cena energii jądrowej w Chinach spadła do około 70 dolarów za megawatogodzinę, w porównaniu do około 105 dolarów w Ameryce i 160 dolarów w Unii Europejskiej – podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, oficjalny organ prognostyczny. Chiny nie są odporne na obawy dotyczące bezpieczeństwa, które skłoniły wielu ludzi na Zachodzie do sprzeciwu wobec energii jądrowej. Po katastrofie, która w 2011 roku dotknęła elektrownię jądrową Fukushima Daiichi w Japonii, Chiny tymczasowo zawiesiły program budowy. Utrzymała zakaz budowy lądowych elektrowni jądrowych, które do chłodzenia muszą wykorzystywać wodę rzeczną. Na początku tego roku Chiny zareagowały gniewnie, gdy Japonia zaczęła wypuszczać do oceanu całkowicie nieszkodliwe oczyszczone ścieki z elektrowni w Fukushimie.

READ  Skandal z samorodkami ananasa: Nowa Zelandia oburzona pogryzieniem braci Potter przez ananasy