Chiny zdobywają 90. złoty medal, Polska skacze wysoko, a Turcja błyszczy w lekkoatletyce

Chiny zwiększyły liczbę medali do 160 dzięki zwycięstwom w wielu konkurencjach dziewiątego dnia zawodów Uniwersjady w Chengdu.

Chińczycy Song Chunxiao, Zong Chaoshan, Liu Jianjiu i Xiao Yang (od lewej) rywalizują w finałowej czwórce mężczyzn na Uniwersjadzie w Chengdu, 6 sierpnia 2023 r. (Zdjęcie/Zhao Zishu, Xinhua)

Chengdu – Gospodarz Chin zdobył 14 z 46 złotych medali oferowanych w niedzielę podczas dziewiątego dnia zawodów Uniwersjady w Chengdu, zwiększając łączną liczbę złotych medali do rekordowych 90, o 70 więcej niż jej najbliższy oddział, Japonia.

W dzisiejszych zawodach Chiny zdobyły cztery złote medale w wioślarstwie, trzy złote odpowiednio w lekkoatletyce i pływaniu oraz po jednym w szermierce, tenisie, siatkówce i nurkowaniu.

Polska zdobyła siedem złotych medali (trzy w wioślarstwie, dwa w lekkoatletyce i dwa w pływaniu), aby wskoczyć z szóstego na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej, mając na koncie 15 złotych medali.

Dzięki czterem złotym medalom zdobytym w lekkoatletyce i jednemu w wioślarstwie Turcja awansowała z ósmego na szóste miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając do tej pory 11 złotych medali.

Yang Yayi z Chińskiego Tajpej rywalizuje z Guo Hanyu z Chin podczas finału tenisowego singla kobiet na Uniwersjadzie w Chengdu, 6 sierpnia 2023 r. (Zdjęcie/Jiang Hongjing, Xinhua)

Chińskie Tajpej zdobyło trzy złote medale w tenisie, zwiększając łączną liczbę złotych medali do dziewięciu, ale w rankingu spadło z szóstego na ósme miejsce.

Stany Zjednoczone zdobyły swój pierwszy złoty medal w Chengdu, mijając Keatona Jonesa na 200 metrów stylem grzbietowym mężczyzn.

W najbardziej efektownym finale siatkówki kobiet Chiny pokonały Japonię w prostych setach.

Na basenie chińscy pływacy dołożyli jeszcze trzy złote medale. Mistrzyni olimpijska Li Bingjie zwyciężyła w biegu na 800 m stylem dowolnym kobiet, a mistrzynie świata Chen Haiyang i Liu Yaxin zdobyły po jednym złotym medalu.

„Jestem dzisiaj zmęczony i nie w dobrej formie. Jednak uzyskałem normalny wynik. W porównaniu z pogonią za nowym rekordem, najpierw chciałbym zabezpieczyć sobie miejsce” – Li powiedział Xinhua.

Złota medalistka Li Bingjie (w środku) z Chin, srebrna medalistka Dion Coetzee (po lewej) z Republiki Południowej Afryki i brązowa medalistka Noemi Cesarano z Włoch biorą udział w ceremonii wręczenia nagród w biegu na 800 m stylem dowolnym kobiet podczas Uniwersjady w Chengdu, 6 sierpnia 2023 r. (Zdjęcie/Chen) Zhiguo, Xinhua)

25-letnia Liu na 200 m stylem dowolnym kobiet uzyskała czas 1 minuty i 56,84 sekundy, zaledwie o 0,66 sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego ustanowionego w marcu.

READ  Aktualizacje dnia 11 na żywo Wiadomości Biegowe wydarzenia lekkoatletyczne Karsten Warholm bije rekord świata Testosteron Cycling Finals

„Jestem zadowolony z dzisiejszego występu. Mimo napiętego harmonogramu, dobrze się przygotowałem. Zostały mi jeszcze tylko jedne zawody i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby jutro zakończyć karierę na Uniwersjadzie” – powiedział Liu.

W biegu na 50 m stylem klasycznym mężczyzn Chen objął prowadzenie po 10 metrach i ani razu się nie obejrzał, dotykając ściany w 26,53 sekundy.

„Płynąłem wolniej niż w półfinale, ale to dla mnie normalne” – powiedział Chen po zdobyciu wszystkich złotych medali w stylu klasycznym mężczyzn na Igrzyskach IAAF. „Po ostatnich startach poczułem się trochę zmęczony”.

W lekkoatletyce Chiny zdobyły trzy kolejne tytuły mistrza w skoku w dal mężczyzn oraz sztafecie 4×100 metrów mężczyzn i kobiet.

Zhang Jingqiang z Chin świętuje swoje zwycięstwo w skoku w dal mężczyzn na Uniwersjadzie w Chengdu, 6 sierpnia 2023 r. (Zdjęcie: Wang Xi, Xinhua)

Zhang Jingqiang zdobył złoto w skoku w dal mężczyzn, pokonując najlepszy w sezonie skok na odległość 7,93 m. Chińscy biegacze zdobyli także tytuły mistrzowskie w sztafecie 4×100 metrów mężczyzn i kobiet z czasami odpowiednio 38,80 i 43,70 sekundy.

„Naszym kolejnym celem jest pobicie rekordu kraju i wykazanie się jak najlepszym wynikiem na następnych Igrzyskach Azjatyckich” – powiedział Chen Guanfeng, który wraz z kolegami z drużyny Chen Jiapingiem, Yanem Haibinem i Deng Zhijianem chciał poprawić swoje wyniki w sztafecie 4×100 m mężczyzn.

Chińska drużyna kobiet w składzie Liang Xiaojing, Ge Manqi, Cai Yanting i Li Yuting wierzy, że ich wysiłki się opłaciły. „Ciężko trenowaliśmy, aby przygotować się do tych wydarzeń. Wciąż jesteśmy młodzi i w przyszłości pojawi się więcej możliwości” – powiedział Li.