Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Cikhanoskaya na Białorusi wzywa Unię Europejską, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone do wspólnego naciskania na Łukaszenkę

Liderka białoruskiej opozycji Svyatlana Tsykhanuskaya przemawia do członków społeczności białoruskiej na Starym Mieście w Warszawie, Polska, 3 czerwca 2021 r. REUTERS/Kacper Pempel

Liderka opozycji Svyatlana Tsykhanuskaya powiedziała Reuterowi w piątek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska powinny wspólnie pracować, aby wywrzeć większą presję na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i jego rząd.

Cykhanoskaya wygłosiła te uwagi podczas wizyty w Warszawie przed przyszłotygodniowym szczytem G7 w Wielkiej Brytanii, na którym ma nadzieję, że zostaną poruszone kwestie poruszane przez białoruską opozycję. Białoruś stała się częścią międzynarodowej agendy, odkąd w zeszłym miesiącu zmusiła samolot Ryanair do swojej przestrzeni powietrznej i aresztowała dysydenckiego dziennikarza.

„Nacisk jest silniejszy, gdy te kraje działają wspólnie i modlimy się [the] Wielka Brytania, USA, UE i Ukraina. „Muszą współpracować, aby ich głos został podniesiony” – powiedziała Tsykhanoskaya.

Francja powiedziała, że ​​chciałaby zaprosić białoruską opozycję na szczyt G7, jeśli kraj goszczący Wielka Brytania wyrazi na to zgodę. Wielka Brytania powiedziała, że ​​nie ma planów zapraszania innych delegacji, ale Białoruś będzie dyskutować. Czytaj więcej

Cychanowskaja powiedziała, że ​​nie otrzymała zaproszenia na szczyt, ale spodziewa się, że będzie tam dyskutować o Białorusi.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły zakazy i zamroziły aktywa niektórych urzędników na Białorusi po zeszłorocznych wyborach, które zdaniem opozycji zostały sfałszowane.

Od czasu incydentu z Ryanairem kraje zachodnie zniechęcają swoje linie lotnicze do latania nad Białorusią i zapowiedziały, że podejmą inne kroki, takie jak zakazanie białoruskich linii lotniczych i dodanie większej liczby nazwisk do swoich czarnych list.

Niektórzy działacze opozycji wzywali do podjęcia silniejszych działań, które miałyby wpływ na ogólnie białoruską gospodarkę, takich jak ograniczenia importu minerałów lub ropy z Białorusi.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  PLL LOT ogłaszają plany bezpośredniego lotu do Dubaju