Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Basen fortnite kołysze się, korona ma miejsce do biegania

* Reuters: // realtime/verb = Open / url = cpurl: //apps.cp./Apps/fx-polls? RIC = EURCKZK = EUR / korona czeska

* Reuters: // realtime/verb = Open / url = cpurl: //apps.cp./Apps/fx-polls? RIC = EURHUF = Euro / Forint węgierski

* Reuters: // realtime/verb = Open / url = cpurl: //apps.cp./Apps/fx-polls? RIC = EURPLN = Euro / Polski złoty

* Reuters: // realtime/verb = Open / url = cpurl: //apps.cp./Apps/fx-polls? RIC = EURRON = euro / lej rumuński

* Reuters: // realtime/verb = Open / url = cpurl: //apps.cp./Apps/fx-polls? RIC = EURRSD = euro / dinar serbski

PRAGA (Reuters) – Węgierski forint, największy jak dotąd wzrost wśród walut środkowoeuropejskich w 2021 r., prawdopodobnie spadnie w nadchodzących miesiącach i odwróci trend wzrostowy napędzany oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych, podczas gdy czeska korona wciąż ma pole do zyskania . Ankieta Reutera pojawiła się w piątek.

Banki centralne na Węgrzech i w Czechach powstrzymały się od podniesienia stóp procentowych na początku tego miesiąca po ponad roku luźnej polityki wprowadzonej w celu złagodzenia skutków pandemii COVID-19.

Spowalniające wskaźniki infekcji i rosnąca liczba szczepień w Europie Środkowej napędzają ożywienie gospodarcze, a wskaźniki inflacji należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Forint wzrósł o 2,6% od 17 maja, kiedy urzędnik banku centralnego po raz pierwszy podniósł możliwość podwyżki stóp w tym roku. Ogólnie rzecz biorąc, forint zyskał dotychczas 4,9% w 2021 r. do najwyższego poziomu od sierpnia ubiegłego roku.

Jednak sondaż Reutera przyniósł niemal odwrócenie trendu i forint spadł o 1,2% ze środowego blisko 350 w stosunku do euro w ciągu 12 miesięcy.

„Zyski forinta nie będą trwałe… ponieważ wiele zysków zostało już wycenionych” – powiedział ING. „Rachunek bieżący powinien mieć skromny deficyt i pojawia się pytanie, czy (bank centralny) jest skłonny tolerować bardzo silną nadwyżkę forinta”.

Czerwcowy sondaż był pierwszym od początku 2020 roku, który przewidywał słabszy fortnite w ciągu roku.

Jednak korona prawdopodobnie nadal ma miejsce na wzrost o 3,2% w 2021 r. Według mediany prognozy w sondażu korona wzrosła do 25,20 w stosunku do euro w ciągu 12 miesięcy, co oznacza kolejny 1,0% wzrost od poziomu zamknięcia w środę. .

READ  Główna partia opozycyjna chce zreformować polską politykę zagraniczną - EURACTIV.com

Analitycy oczekują, że bank centralny Czech będzie bardziej agresywny niż bank centralny Węgier, kiedy w końcu rozpocznie cykl zacieśniania.

Niektórzy bankierzy centralni powiedzieli, że podwyżka stóp w Czechach może nastąpić w czerwcu lub sierpniu, z terminem zgodnym z perspektywami gospodarczymi dla nowych pracowników.

W Polsce, największej gospodarce Europy Środkowej, złoty osłabił się w tym roku w stosunku do swoich konkurentów, rosnąc do tej pory o 2,3%. Niektórzy analitycy twierdzą, że jest to dobry punkt wejścia, zanim nadrobią zaległości w koronie i forincie.

Sondaż prognozuje wzrost o 0,8% w przyszłym roku do 4,42 za euro, co jest najsilniejszą 12-miesięczną prognozą niż w majowym sondażu.

W międzyczasie oczekiwano, że rumuński lej spadnie o 0,9% do 4,965 wobec euro, przy postępującym spowolnieniu konsolidacji budżetowej i utrzymującej się ekspansywnej polityce monetarnej.

(Dla innych historii z czerwcowego sondażu Reuters FX 🙂

Sprawozdania Jasona Hofitta i Miroslava Krovovej w Pradze; Redakcja Kirsten Donovan)