Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co oglądamy: miasto Bolsonaro, noworoczny prezent od Putina, rozwój Wietnamu i trochę starcia Xi-Putin.

Bolsonaro startuje, Lula przejmuje

W niedzielę lewicowy były prezydent Luis „Lula” Inacio da Silva zostanie ponownie zaprzysiężony jako prezydent Brazylii, ostatnie stanowisko, które sprawował od 2002 do 2010 roku. Setki dygnitarzy wezmą udział w ceremonii w Brasílii, z wyjątkiem jednej bardzo ważnej osoby : ustępujący prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, i będzie urzędującym prawicowcem Spędź sylwestra Na Florydzie z kimś kochasz go byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jaki sygnał to wysyła? Bolsonaro zasugerował, że wybory, w których zaciekle toczył się jego przeciwnik Lula, były niesprawiedliwe i niewiele zrobił, aby powstrzymać swoich zwolenników przed protestami w tej sprawie, czasem brutalnymi. Czy jego decyzja o pominięciu uroczystości stłumi obawy przed możliwym wydarzeniem 6 stycznia w Brazylii, czy też jego zwolennicy odczytają jego decyzję o oglądaniu z Mar-A-Lago jako znak, że cała inauguracja jest nielegalna, wywołując jeszcze większy gniew, gdy Lula przejmuje władzę ? Od czasu wyborów Bolsonaro i jego zespół również w bliskim kontakcie Z Trumpem o kolejnych krokach. W niedzielę będziemy oczywiście obserwować Lulę, ale będziemy też obserwować obserwujących Bolsonaro obserwujących go tak, jak obserwują Trumpa.


Putin znów próbuje zamrozić Ukrainę

Rosja przeprowadziła w piątek zmasowany atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, używając pocisków manewrujących i dronów do atakowania elektrowni i innych obiektów w całym kraju. Chociaż Ukraina twierdzi, że udało jej się zestrzelić większość rakiet Kremla, wiele obiektów wciąż boryka się z problemami. Kilka dni przed świętami noworocznymi Putin przyśpiesza swoją strategię polegającą na próbie zamrożenia Ukrainy w celu poddania się Ostatni wywiad Z odważną młodą kobietą w Kijowie). Tymczasem na północy Ukrainy Białoruś twierdzi, że zestrzeliła ukraiński pocisk obrony powietrznej, który przeleciał przez granicę. Białoruskie władze nie dały żadnych sygnałów, że uważają to za atak na ich terytorium. Ponieważ Ukraina wciąż jest atakowana z powietrza, to już drugi raz w ciągu ostatnich sześciu tygodni, kiedy ukraiński pocisk obrony powietrznej się nie udał – w połowie listopada pocisk uderzył w polskie miasto przygraniczne, zabijając kilka osób i podsycając obawy (nie bezpodstawne) Rosja. Celowe namierzenie członka NATO.

READ  Polska nie opuści Unii Europejskiej. To jest największy problem

Boom PKB w Wietnamie

Podczas gdy wiele krajów doświadcza rosnących bólów, PKB Wietnamu Wzrosła o 8,02% w 2022 r., co jest najszybszym tempem wzrostu w Azji. Było to w dużej mierze zasługą dobrych wyników w ostatnim kwartale roku. Dla kontekstu wzrost PKB Chin, JaponiaI Tajlandia W tym roku ma wynieść odpowiednio 3%, 1,7% i 3,2%. Podczas gdy moce produkcyjne Chin były ograniczone przez surową politykę Pekinu dotyczącą walki z koronawirusem, moc produkcyjna Wietnamu wzrosła, rosnąc o ponad 8% rok do roku. Jednak przy wciąż rosnącej globalnej inflacji i obawie przed zbliżającą się recesją, naprawdę tak jest Oznaki że zależna od eksportu gospodarka Wietnamu może napotkać ciężkie czasy w 2023 r. Podczas gdy globalny eksport wzrośnie w 2022 r., popyt prawdopodobnie spadnie w przyszłym roku w wyniku zaostrzenia polityki przez banki centralne. Gospodarki azjatyckie, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej, odniosły ogromne korzyści z trwających napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w obu głównych gospodarkach. Promocja handlowa Z tym blokiem od 2018 roku, kiedy rozpoczęła się wzajemna wojna handlowa.

Sesja konfrontacji między Xi a Putinem w piątek

„Cześć jak leci?” „Dano człowieku, byłeś lepszy”. „Tak, czuję cię…” Chodzi o to, jak spodziewamy się potoczyć sprawy między Władimirem Putinem a Xi Jinpingiem podczas Czat wideo w piątek. To było kiepskie kilka tygodni dla obu wielkich siłaczy, ponieważ każdy z nich zmaga się z własną apokaliptyczną wojną z wyboru: Xi z koronawirusem po zniesieniu fikcyjnej polityki „bez COVID”, a Putin z… dobrze o tym wiesz. Nie jest jasne, co każdy człowiek może teraz zrobić, aby pomóc drugiemu – Rosja nie ma wystarczającej liczby gotowych szczepionek dla Chin, nawet gdyby chciał ich Pekin, a Xi może niewiele zrobić, aby pomóc rosyjskiej armii lub gospodarce bez prowokowania Chin. Partnerzy gospodarczy w Stanach Zjednoczonych i Europie. Czasami jednak miło jest mieć kogoś, z kim się sympatyzujesz – rozmowa jest dobra.

READ  Polscy Konsultanci Oprogramowania - Krótka historia kręgosłupa polskiej gospodarki technologicznej | Dominik Andrzejczuk | Listopad 2022