Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Cobra Rafale to nowa nazwa małego pojazdu elektrycznego znanego wcześniej jako UrbanRebel

Cobra Rafale to nowa nazwa małego pojazdu elektrycznego znanego wcześniej jako UrbanRebel

Pierwszy z czterech małych samochodów elektrycznych Grupy Volkswagen wejdzie do produkcji w 2025 roku w zakładach Seat Martorell pod Barceloną.

Wcześniej znana jako UrbanRebel, należąca do Grupy Volkswagen marka Cupra ogłosiła, że ​​jej nadchodzący mały samochód elektryczny będzie nosił nazwę Rafale, gdy wejdzie do produkcji w 2025 roku.

Cupra Raval, nazwana na cześć dzielnicy El Raval w sercu Barcelony, będzie produkowana w centrali SEAT-a w Martorell w Hiszpanii od 2025 roku, a model Volkswagen ID.2 ma dołączyć do niej później.

Firma zainwestuje 3,25 miliarda dolarów (3 miliardy euro) w przekształcenie zakładu ze spalania w energię elektryczną i produkcję pojazdów elektrycznych od 2025 roku w oparciu o mikroplatformę MEB Grupy Volkswagen.

Cupra Raval i VW ID.2 będą dwoma z czteropoziomowych pojazdów elektrycznych, które Grupa Volkswagen zbuduje w Hiszpanii, pozostałe dwa to SUV-y, które będą produkowane w Pampelunie – VW ID.2X i jeszcze nienazwana Skoda Model.

„CUPRA Raval to nie tylko kolejny samochód. To wezwanie do nowej generacji, która oczekuje czegoś lepszego. Zbuntowany, w 100% elektryczny samochód miejski, z własnym charakterem i kojarzony z 'Generacją Z’. Coś bardziej emocjonalnego.”

dyrektor generalny Seata i Cupry, Wayne Griffiths

Inspirowany światem wyścigów miejski pojazd elektryczny Cupra Raval jest jak dotąd najbardziej radykalną interpretacją języka projektowego marki.

Samochód, który widzicie na zdjęciach zrobionych na targach Automobile Barcelona, ​​to w rzeczywistości ten sam koncept, który wcześniej nosił nazwę UrbanRebel, z tą różnicą, że teraz nosi nazwę Raval.

READ  Ostatnia wojna na Ukrainie: szwajcarski urzędnik mówi, że Nord Stream 2 ogłosił upadłość po sankcjach dotyczących rurociągu

Kiedy w zeszłym roku zaprezentował koncepcję UrbanRebel, Cupra powiedział, że jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 222 KM (166 kW) napędzający przednie koła, umożliwiający przyspieszenie od zera do 100 km/h w 6,9 sekundy.

Producent samochodów nie ujawnił pojemności baterii, ale powiedział, że UrbanRebel był w stanie pokonać do 273 mil (440 kilometrów) na jednym ładowaniu.

W marcu szef marki Volkswagen, Thomas Schaefer, powiedział, że cztery podstawowe pojazdy elektryczne będą wykorzystywać akumulatory dostarczane przez nowe fabryki ogniw Grupy Volkswagen w Europie, początkowo z Salzgitter w Niemczech, a następnie z Walencji w Hiszpanii.

Dodał, że modele podstawowe będą wykorzystywać chemię akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), podczas gdy warianty dalekiego zasięgu będą wykorzystywać chemię niklowo-niklowo-manganowo-kobaltową (NMC). Grupa Volkswagen zainwestuje 3,25 miliarda dolarów (3 miliardy euro) w fabrykę akumulatorów Giga w pobliżu Walencji, która będzie obsługiwana przez firmę PowerCo produkującą akumulatory samochodowe.

Cupra Raval będzie trzecim elektrycznym pojazdem tej marki, po kompaktowym hatchbacku Born i średniej wielkości SUV-ie Tavascan, którego premiera planowana jest na pierwszą połowę 2024 roku.