Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Exclusive-G7 zobowiązuje się do dywersyfikacji łańcuchów dostaw, zamykając luki regulacyjne dla projektu bankowego

Exclusive-G7 zobowiązuje się do dywersyfikacji łańcuchów dostaw, zamykając luki regulacyjne dla projektu bankowego

(Reuters) – Liderzy finansowi w rozwiniętych gospodarkach Grupy Siedmiu (G7) wyznaczyli termin do końca roku na uruchomienie nowego planu dywersyfikacji globalnych łańcuchów dostaw i zobowiązali się do usunięcia luk regulacyjnych w systemie bankowym, zgodnie z ostatecznym projektem ich oświadczenia, do którego dotarł Reuters.

W projekcie oświadczenia banki centralne G7 stwierdziły, że pozostają „mocno zaangażowane” w osiągnięcie stabilności cen i zapewnienie, że oczekiwania inflacyjne pozostaną dobrze zakotwiczone.

„Gospodarka światowa wykazała się odpornością na liczne wstrząsy, w tym pandemię COVID-19, agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i związaną z tym presję inflacyjną” – napisano w projekcie oświadczenia.

„Musimy jednak zachować czujność i pozostać proaktywną i elastyczną w naszej polityce makroekonomicznej w obliczu rosnącej niepewności co do perspektyw globalnej gospodarki” – powiedziała.

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych bogatych krajów G7 wydadzą oświadczenie po trzydniowym spotkaniu w japońskim mieście Niigata, które odbędzie się w sobotę.

W projekcie oświadczenia nie wspomniano o impasie w pułapie zadłużenia USA, który przyćmił spotkanie Grupy Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych, ponieważ decydenci polityczni martwili się ryzykiem niewypłacalności w USA.

Przywódcy finansowi grupy G7 myśleli również o Chinach, a przewodnicząca w tym roku Japonii kierowała wysiłkami na rzecz dywersyfikacji łańcuchów dostaw i zmniejszenia silnej zależności od drugiej co do wielkości gospodarki świata.

W ramach nowego planu partnerstwa gospodarki G7 będą udzielać pomocy krajom o niskich i średnich dochodach, aby mogły odgrywać większą rolę w łańcuchach dostaw produktów związanych z energią, takich jak rafinacja minerałów i przetwarzanie części produkcyjnych.

„Dywersyfikacja łańcuchów dostaw może przyczynić się do ochrony bezpieczeństwa energetycznego i pomóc nam w utrzymaniu stabilności makroekonomicznej” – czytamy w projekcie oświadczenia.

Dodała, że ​​G7 będzie współpracować z zainteresowanymi krajami i odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi, aby uruchomić plan „najpóźniej do końca tego roku”.

„Konsekwencje wojny Rosji z Ukrainą i zakłócenia spowodowane pandemią pokazały znaczenie zróżnicowanych i odpornych łańcuchów dostaw” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas dwustronnego spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem, Shunichi Suzuki, w sobotę.

READ  bne IntelliNews - Polska inflacja bazowa wzrosła w marcu do 3,9% rok do roku

W projekcie oświadczenia nie wspomniano o wysuniętym przez Stany Zjednoczone pomyśle rozważenia nałożenia ukierunkowanych ograniczeń na inwestycje w Chinach w celu zwalczania stosowania przez Pekin „przymusu ekonomicznego” wobec innych krajów.

Powiedziała jednak, że kraje G7 będą pracować nad tym, aby zagraniczne inwestycje w infrastrukturę krytyczną „nie podważały suwerenności gospodarczej krajów przyjmujących”.

Dyskusje wśród liderów finansowych położą podwaliny pod przyszłotygodniowy szczyt G7 w Hiroszimie.

Szefowie finansów grupy G7 spotkali się, ponieważ obawy dotyczące impasu w sprawie pułapu zadłużenia USA zwiększyły niepewność co do perspektyw globalnych, które już są zaciemnione przez oznaki słabości chińskiej gospodarki, uporczywie wysoką inflację i niedawne upadki kilku amerykańskich banków.

Jeśli chodzi o problemy systemu bankowego, w projekcie oświadczenia stwierdzono, że system finansowy jest odporny dzięki reformom regulacyjnym wdrożonym po światowym kryzysie finansowym w 2008 roku.

„Zajmiemy się lukami w danych, nadzorze i regulacjach w systemie bankowym” – czytamy w projekcie oświadczenia.

Z projektu oświadczenia wynika, że ​​grupa G7 ponownie potępiła „nielegalną, nieuzasadnioną i nieuzasadnioną agresywną wojnę” Rosji przeciwko Ukrainie i stwierdziła, że ​​będzie nadal wzmacniać koordynację w monitorowaniu transakcji transgranicznych między Rosją a innymi krajami.

(Raportowanie przez zespół sprawozdawczy G7; scenariusz: Lika Kihara; montaż: David Dolan i Rosalba O’Brien)