Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy rolnicy blokują drogi w proteście przeciwko nowemu importowi z Ukrainy

Polscy rolnicy blokują drogi w proteście przeciwko nowemu importowi z Ukrainy

Polscy rolnicy regularnie protestują przeciwko polityce UE dotyczącej działań klimatycznych i importu spoza UE. Fot. Wojtek Radvanski/AFP
Źródło: Agence France-Presse

Polscy rolnicy w środę ustawili blokady traktorów na drogach w całym kraju w ramach swojego najnowszego protestu przeciwko importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej, w szczególności Ukrainy, oraz przepisom UE w zakresie ochrony środowiska.

Rolnicy zamykają przejścia graniczne z Ukrainą od zeszłego miesiąca w proteście przeciwko, ich zdaniem, nieuczciwej konkurencji ze strony towarów pochodzących z Ukrainy, odkąd Unia Europejska ogłosiła porozumienie o zwolnieniu z ceł w następstwie rosyjskiej inwazji.

Na początku miesiąca zorganizowali w stolicy, Warszawie demonstrację, w której uczestniczyły tysiące osób, która przerodziła się w starcia z policją, w wyniku których aresztowano ponad dwadzieścia osób.

Polska policja podała w oświadczeniu: „Na dziś w całym kraju zaplanowano ponad 580 protestów, w których weźmie udział prawie 70 000 osób”.

Szczególnie rolnicy blokują drogi prowadzące do Warszawy i innych dużych miast, w tym Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy.

Przeczytaj także

Polscy rolnicy blokują drogi w proteście przeciwko importowi z Ukrainy

„Walczymy przede wszystkim o zniesienie Zielonego Ładu” – powiedział jeden z rolników, 57-letni Slavomir Misak, odnosząc się do polityki UE mającej na celu pomóc blokowi w osiągnięciu celów klimatycznych.

„To jest priorytet. Chcemy też zamknąć granicę z Ukrainą” – powiedział AFP podczas protestu w podwarszawskim Zekreet.

Problemy pieniężne

Inny uczestnik protestu Przemysław Gałazka, lat 33, powiedział, że problemem są pieniądze.

„Jak długo jeszcze możemy produkować ze stratą? Ostatnie dwa lata były trudne, ale ceny zbóż pozostały w miarę stabilne, a każdy rolnik zadaje sobie teraz pytanie, czy ma sens wychodzić na pola i siać nasiona. ” Powiedział AFP.

W środę protestujący wstrzymali także ruch na granicy z Ukrainą.

Przeczytaj także

UE osiąga porozumienie w sprawie ograniczenia importu Ukrainy drobiu, kukurydzy i niektórych zbóż

Rzeczniczka lokalnej policji Joanna Gulish powiedziała AFP: „Rolnicy zablokowali przepływ pasażerów na przejściu granicznym Medica. Przepuszczają tylko jeden autobus co dwie godziny”.

READ  Minister: Wiedeń motywował ostatnie postępy UE na Bałkanach - EURACTIV.com

Ukraina doświadczyła paraliżu sektora rolnego na skutek rosyjskiej inwazji w 2022 r., w wyniku czego wiele głównych szlaków eksportowych przez Morze Czarne zostało zamkniętych, a połacie pól uprawnych stały się bezużyteczne w wyniku walk.

Próbując pomóc gospodarczo Kijówowi, Unia Europejska szybko zniosła cła na ukraińskie towary przewożone drogą lądową przez blok 27 państw.

Jednak problemy logistyczne sprawiły, że duże ilości ukraińskiego eksportu zboża przeznaczonego do krajów spoza UE zgromadziły się w Polsce, co osłabia lokalnych producentów.

W środę państwa członkowskie UE i prawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczenia bezcłowego importu niektórych ukraińskich zbóż w odpowiedzi na skargi polskich i innych rolników z UE.

„Przebłysk nadziei”

Również pod koniec wtorku minister rolnictwa Czesław Sikirski podpisał wstępne porozumienie z przedstawicielami rolników w sprawie planowanych dotacji, uregulowania stosunków handlowych z Ukrainą i innych zapisów.

Przeczytaj także

Francję czeka głosowanie o wysokiej stawce w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą

Ale porozumienie nie wystarczyło, aby uniknąć środowego oblężenia.

„To mały promyk nadziei, że w końcu coś się wydarzy” – powiedział Romain Kondro, jeden z przedstawicieli rolnictwa, który podpisał dokument.

Powiedział AFP, że pozostają dwa główne problemy: kwestia tzw. pszenicy technicznej, która nie nadaje się do produkcji żywności i nie powinna w dalszym ciągu przekraczać granicy, oraz aż do pięciu milionów ton nadwyżek zboża, które należy usunąć z granica. Polska.

Blokada granicy i spór zbożowy nadwyrężyły stosunki między Warszawą a Kijowem, mimo że Polska od czasu inwazji rosyjskiej okazała silne wsparcie swojemu sąsiadowi.

Od tygodni protestują także rolnicy w wielu innych krajach europejskich.

W środę setki kierowców traktorów przeprowadziło w całych Czechach powolny protest, a rolnicy na godzinę zablokowali przejście graniczne Strazny z Niemcami.

Unia Europejska przedstawiła propozycje zmiany programu wsparcia bloku, znanego jako Wspólna Polityka Rolna (WPR), w celu uspokojenia rolników na całym kontynencie.

READ  CCTV pokazuje mężczyznę wyskakującego ze statku karnawałowego

Przeczytaj także

Ukraińscy „aktywiści hakerzy” walczą z Rosją na froncie cyfrowym

Proponowane zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej wymagają jeszcze negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim.

Źródło: Agence France-Presse