Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Demokracja Podsumowanie: Słowacja przygotowuje się do referendum i przedterminowych wyborów

węgierski komisarz UE ds. gorącej wody; Wybory uzupełniające wygrywa opozycja zdecydowaną większością głosów

W tym tygodniu Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wszczęcia dochodzenia w sprawie tego, czy węgierski komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Oliver Varhelyi naruszył Kodeks postępowania członków Komisji Europejskiej. W środę Izba Reprezentantów zatwierdziła sprawozdanie z realizacji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w 2022 r., w którym znalazł się ustęp niezwykle krytyczny wobec działań komisarza ds. ekspansji. Komisja parlamentarna, która napisała Raport Powiedziała, że ​​„pozostaje głęboko zaniepokojona” zarzutami, że Varheliy celowo starał się obejść i podważyć centralne znaczenie reform demokratycznych i praworządności w państwach przystępujących do UE, i wezwała Komisję Europejską do wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Varhelyi był często krytykowany jako prawa ręka Viktora Orbana w Brukseli, podczas gdy w 2021 r. Politico o nazwie Varhelyi „rozwinął Voldemorta”, zauważając, że głównie forsuje program akcesyjny Serbii i bagatelizuje obawy o rządy prawa w tych krajach – dwie kwestie drogie Orbanowi. Kinga Gal, liderka partii Fidesz w Parlamencie Europejskim, o nazwie Krytyka „histerii” miała na celu odwrócenie uwagi od skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim wokół socjalistycznej posłanki do Parlamentu Europejskiego Evy Kaili.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz poniosła druzgocącą porażkę w wyborach uzupełniających w ubiegły weekend, co było zaskoczeniem zarówno dla opozycji, jak i dla rządu, i być może wskazuje na rosnącą niechęć wyborców do Fideszu od czasu jego miażdżącego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w kwietniu ubiegłego roku. Obecny burmistrz miasta Gaszberyen we wschodnich Węgrzech, Laurent Boday, zdobył większość dwóch trzecich głosów w wyborach uzupełniających na czele zróżnicowanej koalicji opozycyjnej, w skład której wchodziły jego partie Jobbik, Partia Socjalistyczna i Partia Liberalna Momentum, ale wykluczono największa partia opozycyjna, Koalicja Demokratyczna. Analitycy stwierdzili, że wynik może dać opozycji nadzieję, że rząd nie jest nie do zdobycia, ale przestrzegali przed wyolbrzymianiem sukcesu ukochanego polityka.

READ  ASX 200 spadł w poniedziałek ze 130 firmami na minusie, zbliża się decyzja RBA

Podczas gdy rząd kontynuuje swoją ostrą politykę antyimigracyjną, węgierska gospodarka nadal desperacko potrzebuje zagranicznych pracowników. to jest szacowany Na Węgrzech pracuje ponad 100 000 gastarbeiterów. Większość zagranicznych pracowników wciąż pochodzi z Ukrainy i Serbii, ale wraz ze spadkiem podaży siły roboczej w tych sąsiednich krajach pojawia się nowy trend: węgierskie firmy coraz częściej poszukują miejsc pracy w Azji Południowo-Wschodniej, a Filipińczycy stanowią obecnie trzecią co do wielkości społeczność na świecie . Pracownicy gościnni na Węgrzech. Pracownicy z Filipin są szczególnie cenieni przez pracodawców jako ludzie zdyscyplinowani, pracowici i pogodni, a także chrześcijanie, co może być ważnym czynnikiem dla rządu nacjonalistycznego.