Objawy depresji występują częściej u nastoletnich dziewcząt niż u ich rówieśników. Jednak wydaje się, że zdrowie psychiczne chłopców jest bardziej dotknięte otyłością. Bez względu na płeć, zastraszanie jest znacznie większym czynnikiem ryzyka niż nadwaga w rozwoju objawów depresji. Te wnioski zostały wyciągnięte przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, którzy obserwowali młodzież przez sześć lat w badaniu kwestionariuszowym.
Wyniki zostały opublikowane w Journal of Public Health.
„Celem naszego badania było zbadanie związku między wskaźnikiem masy ciała (BMI) a objawami depresji oraz przyjrzenie się bliżej, czy ekspozycja na nękanie wpływa na ten związek w czasie. Chcieliśmy również sprawdzić wszelkie różnice między płciami”, – mówi Sophia Canders, doktorantka z Wydziału Neuronauki Uniwersytetu w Uppsali.
W badaniu młodzi ludzie urodzeni w hrabstwie Västmanland trzykrotnie odpowiadali na pytania dotyczące wzrostu, wagi i objawów depresji (2012, 2015 i 2018). Średni wiek respondentów to 14,4 lat za pierwszym razem i 19,9 lat za ostatnim razem.
Na podstawie BMI młodzież podzielono na trzy grupy: odpowiednio z prawidłową masą ciała, z nadwagą i otyłością. Zostali również uszeregowani według stopnia nasilenia objawów depresji.
Generalnie, niezależnie od wagi, dziewczęta często zgłaszały objawy depresji. W 2012 roku zrobiło to 17 procent dziewcząt i 6 procent chłopców. Do 2015 roku odsetek nastolatków doświadczających tych objawów wzrósł do 32 procent w przypadku dziewcząt i 13 procent w przypadku chłopców. Odpowiednie dane za 2018 r. Wyniosły odpowiednio 34% i 19%.
Wysoki wskaźnik BMI nie wpłynął, o ile naukowcy mogli, w znacznym stopniu na zdrowie psychiczne dziewcząt. Jednak zaobserwowany wzorzec był bardzo różny wśród chłopców.
„Analizując osobno dziewczęta i chłopców, zauważyliśmy, że w przypadku chłopców z otyłością w 2012 roku ryzyko wystąpienia objawów depresji w 2015 roku było statystycznie pięciokrotnie wyższe niż w przypadku chłopców o normalnej wadze. nie znaleźć takiego skojarzenia ”- mówi Canders.
Badanie nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny tej różnicy między płciami, a naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.
Młodzi uczestnicy byli również pytani o nękanie – na przykład, aby wyjaśnić, czy w zeszłym roku byli bici i kopani, nękani, wykluczani lub w inny sposób zastraszani online (wysyłanie SMS-ów lub inne cyberprzemoc) lub zastraszani przez Przed dorosłym w szkole.
W każdej z analiz ekspozycja na bullying wiązała się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych. To skojarzenie pojawiło się również sześć lat później, zwłaszcza u chłopców z nadwagą. Naukowcy są przekonani, że te odkrycia wydają się wskazywać na różnicę między płciami w tym, jak BMI i bully razem wpływają na rozwój objawów depresji w przyszłości.
„Jednym z kluczowych wniosków i przesłaniem, jakie wyciągamy z naszych badań, jest to, że nękanie może wpływać na choroby psychiczne przez długi czas, co sprawia, że środki zapobiegawcze przeciwko prześladowaniu w szkołach są niezwykle ważne” – mówi Canders.
To badanie jest podprojektem znacznie większego badania SALVe (Vestmanland Adolescent Life Survey). W Salvi, nastolatki urodzone w 1997 i 1999 r. I mieszkające w hrabstwie Västmanland (na zachód od Uppsali) w 2012 r. Poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące różnych chorób, dobrego samopoczucia, snu, nawyków komputerowych, gier, radości ze szkoły i jeszcze. Aspekty ich życia.
Celem jest obserwowanie tej grupy przez 20 lat, aby zdobyć wiedzę o tym, jak genetyka i środowisko wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne.
W tym podprojekcie 1729 nastolatków (962 dziewcząt i 767 chłopców) po raz pierwszy, w 2012 r., Odpowiedziało na pytania badaczy. W 2015 r. Udział wzięło 1481 uczestników, aw 2018 r. 1111. Spadek liczby nadgodzin wynika z przedwczesnego kończenia nauki, Nieco więcej chłopców niż dziewcząt odpadło.
Oceniano młodzież na podstawie BMI i częstości występowania objawów depresyjnych. Każde pytanie dotyczące ich narażenia na nękanie otrzymywało punktację od 0 do 3. Badacze porównali następnie ogólne wyniki różnych grup. Oznacza to, że nie badali wyników na poziomie indywidualnym.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Nowe badanie wykazało, że mikrobiom jelitowy dzieci nie ma wpływu na mikrobiom pochwy
Burza słoneczna uderza w Ziemię po otwarciu dziury w słońcu
Narzędzie AI podkreśla potrzebę poprawy diety w opiece długoterminowej