Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

DNV kończy weryfikację Gazociągu Bałtyckiego

Energinet, operator krajowego systemu przesyłowego energii elektrycznej i gazu ziemnego w Danii, otrzymał Certyfikaty Zgodności (CoC) od DNV, niezależnego eksperta energetycznego i dostawcy gwarancji, dla swojej części dużego projektu Baltic Pipe. Kodeksy postępowania zostały wręczone podczas ceremonii w biurze Energinet w Ballerup w Danii w grudniu 2022 r. Gazociąg o wartości 2 miliardów funtów to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski.

Dzięki rocznej przepustowości 10 mld metrów sześciennych projekt Baltic Pipe pozwoli na transport gazu z Norwegii do Danii i Polski. Firma DNV została zakontraktowana na wczesnym etapie projektu, aby świadczyć usługi zabezpieczenia technicznego i ostatecznie wspierać władze w zakresie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na użytkowanie nowej infrastruktury. Zakres umowy obejmował niezależną weryfikację, kompleksowe niezależne modelowanie oraz certyfikację rurociągów podmorskich w systemie certyfikacji DNV-SE-0475. Kryteria akceptacji obejmowały duńską ustawę o szelfie kontynentalnym, uznaną na całym świecie normę DNV-ST-F101 oraz zestaw podstawowych kryteriów i zalecanych praktyk DNV. Prace miały miejsce na etapie inżynierii, zaopatrzenia, budowy, instalacji, podłączenia i oddania do eksploatacji projektu.

Baltic Pipes podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w 2018 roku i został częściowo sfinansowany przez Unię Europejską. Zapewniając Polsce nowe dostawy energii, umożliwiając krajowi odejście od elektrowni węglowych i zmniejszając ogólną emisję CO2, projekt jest zgodny z celem późniejszego planu REPowerEU. Ten plan przedstawia szereg środków mających na celu przyspieszenie zielonej transformacji przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności ogólnounijnego systemu energetycznego, aby przyspieszyć odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych.

Niedawno opublikowana w Kopenhadze prognoza DNV dotycząca transformacji energetycznej w 2022 r. przewiduje, że gaz ziemny osiągnie szczyt w 2036 r., a następnie będzie powoli spadał, aż do 2050 r. na poziomie 10% poniżej obecnego poziomu. Gaz ma stały potencjał ze względu na swoją wszechstronność: połowa zapotrzebowania na gaz to energia. przypada na produkcję, transport i budownictwo, a druga połowa to konwersja do innych zastosowań końcowych, takich jak elektryczność, petrochemia i produkcja wodoru.

READ  TVP atakuje „nienawidzących” i wyjaśnia sytuację finansową الوضع

Mick Kramer Jacobsen, dyrektor projektu w DNV Energy Systems, powiedział: „Projekt Baltic Pipes jest bardzo złożony i obejmuje wielu interesariuszy. DNV z dumą pracuje nad projektami, które wspierają bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszają emisje CO2 i dostosowują się do transformacji energetycznej UE. Cieszymy się, że Energinet wybrał DNV jako cenionego partnera w naszej roli w świadczeniu usług zapewnienia redukcji ryzyka dla tego projektu infrastruktury kapitałowej. „

Część zakrojonego na szeroką skalę projektu Energinet obejmuje 105 km rurociągu na Morzu Północnym, około 210 km rurociągu przez Danię, rozbudowę terminalu odbiorczego gazu Nybro oraz nowy terminal kompresorowy w Everdrup w południowej Nowej Zelandii. DNV asystował również w profesjonalnych usługach dla Energinet na rurociągach lądowych, tłoczni i stacji paliw.

Rurociąg został zainaugurowany we wtorek 27 września 2022 r. przez premiera Danii (PM) Mette Frederiksen, premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premiera Norwegii Jonasa Gahra Storra.

Brajev Rasia, wiceprezes wykonawczy ds. systemów zasilania na Europę Północną w DNV, dodał: „Ten projekt nabrał strategicznego znaczenia, ponieważ wyzwania związane z dostawami energii w Europie stały się jednym z głównych priorytetów w ostatnich miesiącach. Projekt stanowi kluczowy krok w dążeniu Polski do uwolnienia się od uzależnienia od rosyjskiego gazu i dekarbonizacji gospodarki zgodnie z jej zobowiązaniem do Porozumienia Paryskiego.

„Cieszymy się, że możemy zaangażować się w ten projekt i jestem dumny z naszych zespołów, które niestrudzenie pracowały, aby zapewnić Energinet pewność i wiedzę techniczną, zgodnie z naszym celem, jakim jest ochrona życia, mienia i środowiska”.

Peter Hodal, dyrektor generalny Energinet Gastransmission, dodał: „Cieszymy się, że otrzymaliśmy certyfikaty DNV potwierdzające warunki od Duńskiego Urzędu ds. Energetyki. Uruchomienie gazu ziemnego i jego terminowy eksport do Polski było kluczowe dla Energinet i doceniamy profesjonalizm, zaangażowanie i dostęp do ekspertów ds. rurociągów oraz cenną usługę świadczoną przez DNV dla Projektu Baltic Pipe”.
źródło: DNV, https://www.dnv.com/news/dnv-completes-verification-for-baltic-pipeline-237534

READ  Recenzja Haval Jollion Lux 2022: Czy tanie SUV-y są zbyt głupie, by w to uwierzyć?