Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Eksperci ostrzegają, że do września ceny domów w Australii spadną o 20%.

Jeden z ekspertów ostrzegł, że australijscy właściciele domów powinni przygotować się na wrześniową krwawą łaźnię na rynku mieszkaniowym.

Shane Oliver, główny ekonomista AMP, przewiduje, że ceny nieruchomości spadną we wrześniu tego roku.

Do września krajowe ceny domów spadną o 20 procent w stosunku do szczytowego poziomu w kwietniu 2022 r.

I nie tylko to, prawdopodobne jest, że spadek cen „przyspieszy” w okresie poprzedzającym kwartał wrześniowy, ponieważ posiadacze kredytów hipotecznych, którzy nie mają gotówki, „domyślnie sprzedają” na rynku mieszkaniowym.

„Nie widzieliśmy jeszcze pełnego wpływu stóp procentowych na rynek mieszkaniowy” – powiedział Oliver news.com.au.

Istnieje również „wysokie ryzyko” pęknięcia bańki mieszkaniowej w scenariuszu depresji, choć zaznaczył, że nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Wyjaśnił, że trzy czynniki osiągną szczyt i osiągną „masę krytyczną”, która zniszczy branżę nieruchomości i sprawi, że 20-procentowy spadek będzie prawie nieunikniony.

Do września duża część Australijczyków posiadających kredyty hipoteczne będzie musiała przejść na zmienną stopę procentową, ponieważ wygasną ich trzyletnie umowy o stałym oprocentowaniu.

Oliver szacuje, że ta grupa będzie stanowić 30 procent całkowitej liczby właścicieli domów, którzy utknęli w kraju ze spłatą kredytów hipotecznych.

„Nie wiemy, jak ci ludzie poradzą sobie z resetem kredytu hipotecznego” – ostrzegł.

„Niektórzy powiedzieliby, że musisz to obejrzeć, ponieważ nagle widzisz masę krytyczną pożyczek ludzi resetujących się, gdy zmienna stopa procentowa była bardziej przyrostowa”.

Może to spowodować, że wielu próbujących szybko sprzedać swoje domy będzie musiało stawić czoła znacznie większej spłacie kredytu.

Stopy procentowe prawdopodobnie będą nadal rosły w tym roku, istnieje również możliwość, że zbliżająca się globalna recesja dotrze do Australii, co również nie wpłynie dobrze na rynek mieszkaniowy.

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych jest głównym motorem recesji i prawdopodobnie wydarzy się więcej. Od kwietnia nabywca zarabiający przeciętne zarobki w pełnym wymiarze godzin z 20-procentowym depozytem odnotował 27-procentowy spadek siły nabywczej swojego domu” – wyjaśnił Oliver.

READ  Budżet federalny 2022: Australijscy pracownicy w końcu otrzymają w tym roku odpowiednie podwyżki płac

„Nadal spodziewamy się spadku cen domów o 15 do 20 procent od góry do dołu w kwartale wrześniowym, ponieważ pełny wpływ rosnących stóp procentowych i gwałtownego spowolnienia warunków gospodarczych w tym roku przekłada się na wysokie bezrobocie.

„Myśląc o tym, widzimy kolejny 9-procentowy spadek cen do około września, przy czym ceny spadają o około 7 procent do 2023 roku jako całości”.

Najbardziej ucierpi Sydney, następnie Melbourne i Brisbane. Hobart i Canberra należą do tej samej kategorii ryzyka.

Powiedział, że Adelajda, Darwin i Perth nie zostaną poważnie dotknięte, ponieważ nie osiągnęły tak wysokiego poziomu jak inne stolice. Właściciele domów w tych stolicach również nie mają tak dużego zadłużenia jak reszta, przez co deprecjacja mieszkań jest dla nich mniej niszczycielska niż gdzie indziej.

Przesyłaj strumieniowo więcej wiadomości na temat nieruchomości na żywo i na żądanie dzięki technologii Flash. Ponad 25 kanałów informacyjnych w jednym miejscu. Jesteś nowy we Flashu? Wypróbuj 1 miesiąc za darmo. Oferta jest dostępna tylko przez ograniczony czas>

ryzyko „załamania”.

Oliver mówi, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest 20-procentowy spadek, ale ostrzega, że ​​inną możliwością jest krach na rynku nieruchomości.

„Ryzyko istnieje, jest to wysokie ryzyko, ale nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz” – powiedział.

Gdyby bańka na rynku nieruchomości pękła, ceny domów straciłyby 30 procent swojej wartości.

W obecnym stanie krajowe mediany cen domów spadły o osiem procent w stosunku do najwyższego poziomu i spadły o 5,3 procent w 2022 roku.

To sprawiłoby, że obecny spadek cen domów byłby najgorszy w roku kalendarzowym od 2008 roku.

Średnie ceny DC pogorszyły się, teraz spadły o 8,6 procent i spadły o 6,9 procent w zeszłym roku, co czyni go najgorszym rokiem kalendarzowym w kronikach CoreLogic sięgających 1980 roku.

READ  Watykan: bombardowanie Szpitala Dziecięcego Mariupol „nie do zaakceptowania”

Pojawia się, gdy raport ekspercki opublikowany w zeszłym miesiącu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wykazał, że rynek nieruchomości w Australii był Pęd na korektę, która może spowodować pęknięcie bańki na rynku nieruchomości.

Badanie wykazało, że Australia ma jeden z najbardziej „wypaczonych” rynków mieszkaniowych na świecie i jest jednym z najbardziej niezrównoważonych.

Według raportu, w tym roku australijskie ceny mieszkań wzrosły o 50 procent powyżej tego, na co może sobie pozwolić przeciętna rodzina, a realne płace są obniżone przez inflację.

Teraz przeciętna rodzina wydaje 40 procent swoich dochodów na utrzymanie dachu nad głową.