Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dow traci 1000 punktów po tym, jak Jerome Powell twierdzi, że stawki pozostaną wysokie

Niektórzy analitycy spodziewali się, że Powell wygłosi tę przemowę w piątkowym przemówieniu i wygłosił. Jego przemówienie pojawiło się po komentarzach kilku innych urzędników Rezerwy Federalnej, którzy również odrzucili spekulacje, że Fed może zachowywać się mniej agresywnie, a nawet „przechylać”.

„Zasadniczo powiedział, że będzie ból i nie przestaną i nie będą w stanie przestać chodzić, dopóki inflacja nie spadnie znacznie”, powiedział Brian Jacobsen, główny analityk inwestycyjny w Allspring Global Investments.

Powell przyznał, że podwyżki zaszkodzą amerykańskim gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom, być może jako niewypowiedziany sygnał o możliwości recesji.

Ale powiedział też, że ból byłby znacznie większy, gdyby pozwolić inflacji się zaognić i że „musimy to robić, dopóki praca nie zostanie wykonana”.

Przemawiał na dorocznym seminarium ekonomicznym w Jackson Hole w stanie Wyoming, które w przeszłości było miejscem przemówień Fedu dotyczących poruszania rynku.

Wyprzedaż ograniczyła tydzień niestabilnych transakcji, które spowodowały spadek głównych indeksów o 4% lub więcej w ciągu tygodnia.

Wszyscy powiedzieli, S.&P500 spadł o 141,46 pkt do 4057,66 pkt. Benchmark spadł o około 15 procent w ciągu roku.

Indeks Dow Jones stracił 1008,38 punktów i zamknął się na poziomie 32283,40 punktów. Ostatni raz średnia blue chipów spadła o 1000 punktów w maju.

Nasdaq spadł o 497,56 punktów do 12 141,71, co jest największym spadkiem od czerwca.

Indeks mniejszych spółek Russell 2000 spadł o 64,81 punktu, czyli o 3,3 procent, i zamknął się na poziomie 1899,83 punktu.

Akcje nadal wykazują silne wzrosty w trzecim kwartale, z S&P 500 wzrósł o ponad 7 procent, a Nasdaq o 10 procent.

Ostatnie raporty o zyskach były lepsze niż oczekiwali niektórzy analitycy i są oznaki, że inflacja mogła osiągnąć szczyt, chociaż pozostaje na mocno podwyższonym poziomie.

Fed akceptuje wolniejszy wzrost

Jednak przemówienie Powella dało jasno do zrozumienia, że ​​Fed zaakceptuje słabszy wzrost przez jakiś czas, aby kontrolować inflację, powiedzieli analitycy.

READ  Powrót Polaków do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku.

„Powell powtórzył, że Fed jest zaniepokojony wyższymi stopami, a kontrolowanie inflacji jest zdecydowanie zadaniem numer jeden” – powiedział Jeff Klingelhofer, współkierownik ds. inwestycji w Thornburg Investment Management.

Być może niektórzy analitycy dają inwestorom pewną nadzieję i powiedzieli, że Powell wydaje się wskazywać, że oczekiwania dotyczące przyszłej inflacji nie rosną. Jeśli tak się stanie, może to spowodować samocykl, który zaostrzy inflację.

Piątkowy raport mówi, że amerykańscy konsumenci spodziewają się rocznej inflacji na poziomie 2,9 proc. w długim okresie, co stanowi dolną granicę przedziału od 2,9 proc. do 3,1 proc. obserwowanego w ankiecie przeprowadzonej przez University of Michigan w ciągu ostatniego roku.

W tej chwili trwa debata na Wall Street, czy Fed podniesie krótkoterminowe stopy procentowe albo o pół punktu procentowego w przyszłym miesiącu, podwoić zwykłą marżę, czy też o trzy czwarte punktu. Ostatni wzrost Fed wyniósł 0,75 punktu, a niewielka większość zakładów na Wall Street opowiada się za trzecią taką podwyżką we wrześniu, według CME Group.

Wskaźniki inflacji słabną

Piątkowy poranny raport pokazał, że preferowana przez Fed miara inflacji zwolniła w zeszłym miesiącu i nie była tak zła, jak oczekiwało wielu ekonomistów.

To potencjalnie zachęcający znak, który może zachęcić więcej Wall Street do stwierdzenia, że ​​najgorsza inflacja już minęła lub wkrótce się wydarzy.

Inne dane pokazały, że dochody Amerykanów wzrosły mniej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu, podczas gdy wzrost wydatków konsumenckich spowolnił.

Po doniesieniach i komentarzach Powella rentowność dwuletnich obligacji skarbowych rosła przez większą część dnia, ale późnym popołudniem spadła do 3,36 proc. z 3,37 proc. pod koniec czwartku. Ma tendencję do śledzenia oczekiwań co do działań Fed.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, która podążała za oczekiwaniami długoterminowego wzrostu gospodarczego i inflacji, początkowo wzrosła, a następnie spadła do 3,02 proc. z 3,03 proc. pod koniec czwartku.

READ  Ofiara molestowania seksualnego AMP uderza Boe Pahari w wysokości 50 milionów dolarów

Fed podniósł już w tym roku swoją kluczową stopę procentową overnight w nadziei na spowolnienie najgorszej inflacji od dziesięcioleci.

Podwyżki już zaszkodziły branży mieszkaniowej, a droższe oprocentowanie kredytów hipotecznych spowalniało aktywność. Rynek pracy pozostał jednak silny, co pomogło wesprzeć gospodarkę.

Inwestorzy otrzymali od firm nowy zestaw ostrzeżeń o ciągłym wpływie inflacji i spowolnieniu gospodarczym. Akcje komputerów Dell spadły o 13,5 procent po tym, jak powiedział, że słaby popyt zaszkodzi przychodom. Producent chipów Marvell Technology spadł o 8,9 procent po tym, jak dał inwestorom rozczarowujące oczekiwania dotyczące zysków.

AP