Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ekskluzywnie – Polska skupia się na unijnych dotacjach naprawczych i zmianach prawa w celu zwiększenia inwestycji

Ekskluzywnie – Polska skupia się na unijnych dotacjach naprawczych i zmianach prawa w celu zwiększenia inwestycji

Napisane przez Carol Badohal i Marka Strzeleckiego

WARSZAWA (Reuters) – Polska, mając nieco ponad dwa lata do wydania funduszy Unii Europejskiej na rzecz odbudowy, jest mocno skoncentrowana na jak najlepszym wykorzystaniu mniejszej części programu w postaci dotacji, a tanie pożyczki traktowane są jako element rezerwowy, powiedział wyższy rangą urzędnik . Reutera.

Po latach negocjacji z poprzednim nacjonalistycznym rządem w Warszawie w sprawie norm demokratycznych Komisja Europejska udostępniła w lutym 137 miliardów euro funduszy na modernizację największej gospodarki Europy Środkowej, która o włos uniknęła spowolnienia wywołanego inflacją w 2023 r.

Fundusze obejmują prawie 60 miliardów euro, które mają pomóc krajom UE w wyjściu z pandemii Covid-19 i transformacji energetycznej, na co składa się 25,3 miliarda euro w postaci dotacji i 34,5 miliarda euro w postaci tanich pożyczek. Oczekuje się, że w poniedziałek Polska otrzyma 6 miliardów euro z funduszy naprawczych.

Podczas gdy Warszawa była zaangażowana w debatę na temat praworządności z Brukselą, państwa członkowskie UE kontynuowały niezbędne reformy i inwestycje, ale nawet niektóre kraje, które otrzymały fundusze od początku, miały opóźnienia w zlecaniu projektów.

Pod koniec zeszłego miesiąca Komisja ostrzegła Rumunię, która otrzymała jak dotąd zdecydowanie największą kwotę środków na walkę z koronawirusem w Europie Środkowej, że wycofuje się ze swojego programu reform, narażając wielomiliardowe finansowanie na ryzyko.

Prounijny rząd premiera Donalda Tuska, który objął władzę w grudniu, dokonuje przeglądu planu odbudowy kraju obejmującego projekty i reformy, który w tym miesiącu zamierza przedłożyć Brukseli do zatwierdzenia.

„Bezwzględnym priorytetem jest wykorzystanie części dotacyjnej. Nie są to darmowe pieniądze, ale jeśli jest coś bliskiego darmowym pieniądzom, to właśnie to” – powiedział w wywiadzie Jan Česko, wiceminister funduszy rozwoju i polityki regionalnej.

READ  Firma materacowa Koala zwolniła 30 miejsc pracy w Australii z powodu niepewności gospodarczej

Rozważ zmianę prawa, aby uniknąć przewalutowania złotych

Podczas gdy Warszawa chciała wykorzystać część dotacji „w całości lub prawie całkowicie”, Szczko powiedział, że większość pożyczki zostanie wykorzystana tylko wtedy, gdy będzie to korzystne dla rozwoju Polski.

„Sam w sobie nic nie stracimy, jeśli nie wykorzystamy inwestycji z części pożyczkowej, tak samo jak stracimy, jeśli nie wykorzystamy części dotacyjnej” – powiedział, dodając, że Polska nie zrezygnuje całkowicie z koperty pożyczkowej.

Sieszko wskazał na projekt polskiego samochodu elektrycznego, dawny projekt przewodni poprzedniego rządu, znany jako Izera, który do tej pory był uwzględniany w części dotacyjnej, jako projekt, który zostanie przeniesiony do puli pożyczek w kolejnym przeglądzie, aby ominąć muszą wyprodukować pojazd gotowy do ruchu drogowego do sierpnia 2026 r.

Aby przyspieszyć inwestycje, polski rząd zmienia także obowiązujące prawo, aby ominąć konieczność przeliczania wszystkich wpływających środków denominowanych w euro na złote polskie, a decyzja ma zostać podjęta w tym lub przyszłym miesiącu.

„Prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Finansów i rządem, aby maksymalnie uprościć ten proces” – powiedział Szyszko.

Polski złoty osiągnął w tym roku lepsze wyniki niż swoje regionalne waluty, rosnąc o prawie 2% i utrzymując się na poziomie bliskim najwyższego poziomu od ponad czterech lat, czemu sprzyjają solidne stopy procentowe i oczekiwany napływ miliardów euro z Brukseli.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają jednak, że optymizm inwestorów co do wznowienia przepływów pieniężnych może być przesadzony, biorąc pod uwagę przyszłoroczne wybory prezydenckie w Polsce, które w dużej mierze przekreślą perspektywy wdrożenia reform niezbędnych do utrzymania przepływu pieniędzy.

Analitycy ING podali, że Narodowy Bank Polski zanotował w lutym jedynie 300 mln euro wypłat środków unijnych na rzecz beneficjentów, co stanowi pięć procent całkowitej alokacji Polski z różnych kopert UE w nadchodzących latach.

READ  Dick Smith przepowiada przyszłość Australii, której nikt nie chce widzieć… „Jesteśmy w zasadzie skazani na porażkę”